چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۴

شعار سال جدید در لحظات حیاتی اعلام شد

عضو هیأت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه معتقدم شعار سال در لحظه حیاتی یعنی با روی کار آمدن دولت جدید، مطرح شد، گفت: اگر این اتفاق مبارک به‌دست مجلس، دولت، مردم و تولیدکنندگان رخ دهد شاهد جهش در حوزه اشتغال، ارزش افزوده و خنثی سازی تحریم‌ها خواهیم بود.

به گزارش ندای اصفهان،محمدرضا حیدری، عضو هیأت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه در آموزه‌های دینی و تاکیدات رهبر معظم انقلاب بیان شده است که علم مایه برتری است، اظهار داشت: علم و حکمت جنسیت، زمان، مکان و استاد نمی‌شناسد و واجب است و با کمک این مبانی می‌توانیم بستر مفهوم دانش‌بنیان را شکل دهیم.

در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی «اقتصاد دانش‌بنیان» از موضوعات قابل توجه است

وی با تأکید بر اینکه اساس و پایه ما آموزه‌های دینی است که قانون اساسی بر پایه آن شکل گرفته است، توضیح داد: روح نوآوری خلاقیت، ترکیب با دانش، تبدیل آن به فناوری و ارزش افزوده است و هم در بیان رهبر معظم انقلاب که از دهه ۷۰ به‌دنبال ایجاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد نخبگان بودند و هم در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، «اقتصاد دانش‌بنیان» از موضوعات قابل توجه است.

حیدری یادآور شد: زمانی که به جای اقتصاد نفتی تک محصولی که قیمت آن تابع سیاست است بر موضوع دانش‌بنیان تکیه کنیم یعنی نفت را در مسیر پالایش و پتروشیمی ببریم می‌توانیم از آن ده‌ها، صدها و شاید هزاران محصول با ارزش افزوده‌های بالاتری تولید کنیم.

عضو هیأت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه چون نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی‌مان بالا است، موضوع تولید دانش‌بنیان می‌تواند صدها هزار و حتی چند میلیون نفر  را به کار بگیرد، تصریح کرد: به‌واسطه اینکه فرصت‌هایی را ایجاد نکردیم نیروی نخبه‌ جوان‌مان در معرض مهاجرت است زیرا می‌توانستیم بستر را فراهم کنیم اما این کار را نکردیم.

 دولت قبل تمام تخم‌مرغ‌های خود را در سبد مذاکرات و برجام گذاشت

وی با یادآوری اینکه در دولت قبل وزیر نفت اعتقادی به موضوع پالایش نفت نداشت، گفت: حتی تا حدود ۲ سال آخر، دولت دوازدهم با دانش‌بنیان‌ها کار نمی‌کردند در صورتی که دولت و مجلس توانایی بسترسازی، حمایت، سیاست‌گذاری داشتند اما کوتاهی‌هایی داشتند.

حیدری عنوان کرد: دولت قبل تمام تخم‌مرغ‌های خود را در سبد مذاکرات و برجام گذاشته بود و به همین واسطه مشکلاتی از سال ۱۳۹۷ گریبان گیر مردم شد.

شعار سال جدید در لحظات حیاتی اعلام شد

عضو هیأت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه معتقدم شعار سال در لحظه حیاتی یعنی با روی کار آمدن دولت جدید، تازه نفس و با رویکرد صحیح، مردمی، مایل به خدمت و پیشرفت درون‌زا و برونگرا مطرح شد، تصریح کرد: اگر این اتفاق مبارک به‌دست مجلس، دولت، مردم و تولیدکنندگان رخ دهد شاهد جهش در حوزه اشتغال، ارزش افزوده، خنثی سازی تحریم‌ها و مصون‌سازی کشور از تکانه‌های بیرونی خواهیم بود.

وی با یادآوری اینکه در استان وضعیت‌مان از نظر محیط عمومی اقتصادی مساعد نیست اما شاهدیم که در محیط‌هایی همچون شهرک علمی-تحقیقاتی، شتاب‌دهنده‌ها، مراکز نوآوری، شرکت‌های دانش‌بنیان ارزش‌های خوبی خلق شده است، بیان داشت: چون در نهادهای استانی به‌درستی عمل نشده است، انبوه ارزش خلق شده در محیط‌ها به بهره‌برداری نرسیده و رتبه‌هایمان، رتبه‌های نگران کننده‌ای است.

حیدری افزود: امنیت سرمایه‌گذاری‌مان در رتبه ۲۸ ام، سرمایه اجتماعی در رتبه ۳۰ ام و فضای کسب و کار ۱۰ تا ۱۵ ام است و از مردم می‌خواهم در این زمینه مطالبه کنند زیرا حق آنان است و اگر این اتفاق رقم بخورد، مؤلفه‌های مربوطه در سطح ملی نقش پیشران خواهد داشت.

عضو هیأت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان در پایان خاطرنشان کرد: انبوهی از سرمایه‌گذاری‌ها را داریم که تعطیل هستند و نیاز است که با رویکرد جهادی استانداری و نهادهای تحت امر آن در این مسیر پیشرفت داشته باشیم.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715