یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگی
چاپ خبر
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۵
 پخش «نامه ۲۶ آبان ۵۹» حضرت آیت الله خامنه‌ای در آزادی سوسنگرد + عکس   

مستند «نامه ۲۶ آبان ۵۹» با موضوع نامه حضرت آیت الله خامنه ای به فرمانده لشکر ۹۲ زرهی اهواز در سال ۱۳۵۹ و آزادی سوسنگرد، دوشنبه ۲۵ آبان ماه از شبکه افق پخش می شود.

به گزارش ندای اصفهان، دوشنبه ۲۶ آبان ماه سال ۱۳۵۹ بود که حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای نامه‌ای به سرهنگ قاسمی فرمانده لشکر ۹۲ زرهی اهواز ارسال کرد.

متن این نامه در آن زمان و سال های پس از آن دارای اهمیت بسیار بود؛ ایشان در نامه خود آورده بودند «شنیدم تیمسار ظهیرنژاد به شما تلفن کرده‌اند که تیپ ۲ فردا وارد عمل نشود مگر بنا به امر. منظورشان امر آقای رئیس جمهور است. من این عدول از تصمیم عصر را قابل توجیه نمی‌دانم. این بمعنای تعطیلی یا به ناکامی کشاندن عملیات فردا است.

استعداد دشمن چنان است که آن دو گروهان پیاده یارای کار درستی در برابر آن ندارند و اگر تیپ وارد عمل نشود در حقیقت تک انجام نگرفته است. صبح اگر برای تصمیم نهایی بخواهیم منتظر آمدن تیمسار ظهیرنژاد بمانیم وقت خواهد گذشت.

13940825130249326522464

جوانان ما در سوسنگرد حداکثر تا صبح مقاومت خواهند کرد و صبح زود اگر ما قدری بار دشمن را سبک نکنیم همه نابود خواهند شد و شهر کاملاً سقوط خواهد کرد. خلاصه اینکه به نظر و تشخیص ما کار باید به همان روال که عصر صحبت شد پیش برود و تیپ آماده باشد که صبح وارد عمل شود در غیر این صورت مسئولیت سقوط سوسنگرد با هر کسی است که از این تصمیم عدول کرده است».

مستند «نامه ۲۶ آبان ۵۹» به قضایای مربوط به این نامه و حوادث پس از آن می پردازد؛ محوریت این مستند بر مبنای نامه مذکور است که در نهایت منجر به آزادی سوسنگرد شد.

13940825130954106522514

تصاویر بازسازی شده، مصاحبه با چهره های حاضر در عملیات آزاد سازی سوسنگرد مانند سرهنگ غلامرضا قاسمی، امیر دربندی، امیر سرتاش فرمانده وقت سوسنگرد، سردار عزیز جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سرلشکر سلیمی در کنار تصاویر آرشیوی، همگی روایت گر حوادث آن سال ها هستند که در قالب مستند «نامه ۲۶ آبان ۵۹» قرار است دوشنبه ۲۵ آبان ماه از شبکه افق پخش می شود.

ساعت پخش این مستند ساعت ۲۱ روز دوشنبه در نظر گرفته شده و علاوه بر این، علاقمندان به اینگونه برنامه ها می توانند در ساعت های ۹٫۳۰ و ۱۴٫۳۰ روز بعد شاهد بازپخش آن باشند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پویش ملی افتخارم ایران (کلیک کنید جایزه ببرید!)
پویش ملی افتخارم ایران (کلیک کنید جایزه ببرید!)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق