یکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۶

زمین‌ لرزه‌ ۶ ریشتری در هرمزگان/ تلفات جانی گزارش نشده

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶ ریشتر بامداد پنجشنبه (۲۶ اسفند) مناطقی از استان هرمزگان را لرزاند.

به گزارش ندای اصفهان، طبق اعلام مرکز لرزه‌نگاری کشور این زلزله در ساعت ۲:۴۵ بامداد پنجشنبه در استان هرمزگان حوالی کوخرد رخ داد.

این زمین‌لرزه در ۲۷ کیلومتری کوخرد، ۳۸ کیلومتری جناح و ۴۰ کیلومتری بندر چارک (هر سه در استان هرمزگان) به وقوع پیوست.

مرکز این زمین‌لرزه همچنین ۱۶۵ کیلومتر با بندرعباس – مرکز استان هرمزگان – و ۳۶۸ کیلومتر با شیراز – مرکز استان فارس – فاصله داشته است.

هنوز از تلفات جانی و مالی احتمالی این زلزله گزارشی منتشر نشده است، اما تیم‌های ارزیاب هلال احمر به منطقه اعزام شده‌اند.

در همین رابطه، مدیرعامل هلال احمر استان هرمزگان گفت: بعد از وقوع زلزله، ارزیابی تیم‌های هلال احمر درمورد وضعیت روستاهای حوالی کانون زلزله آغاز شده و با توجه به عدم برقراری تماس تلفنی با روستاهای دورتر، منتظر گزارش تیم‌های ارزیابِ اعزام‌شده به آن مناطق هستیم.

وی همچنین اظهار کرد: با پیگیری‌های انجام‌شده، به نظر می‌رسد که بندر لنگه مشکلی ندارد و در روستاهای بستک نیز خسارت به تعدادی از منازل اعلام شده اما خوشبختانه فعلا گزارشی مبنی بر خسارت جانی اعلام نشده است.

دقایقی بعد از خبر اولیۀ وقوع این زمین‌لرزه، مرکز لرزه‌نگاری گزارش داد که دو زلزله ۴.۱ و ۴ ریشتری نیز به ترتیب در ساعت‌های ۲:۵۷ و ۳:۰۴ در همان حوالی مرکز زلزله نخست، به وقوع پیوسته و پس‌لرزه‌های دیگری نیز به همراه داشته است.

معرفی گسل مسبب زلزله ۶ ریشتری “کوخرد” هرمزگان
در ساعت ۲ و ۴۵ دقیقه و ۴۴ ثانیه بامداد امروز ۲۶ اسفندماه زلزله‌ای به بزرگای ۶ در کوخرد استان هرمزگان رخ داد. این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری و به فاصله ۲۹ کیلومتری لمزان، ۳۹ کیلومتری جناح و ۴۱ کیلومتری چارک این استان و در فاصله مستقیم ۱۰۲۶ کیلومتری تهران رخ داد.

دکتر علی بیت اللهی در گفت‌وگو با ایسنا شدت احتمالی این زلزله کوخرد استان هرمزگان را ۶ ذکر کرد و گفت: تعداد ۶ شهر تا شعاع حدود ۵۵ کیلومتری اطراف رومرکز زلزله قرار گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به لمزان با جمعیت ۲۷۴۵ نفر و با تعداد ۵۲۶ واحد مسکونی، جناح با جمعیت ۶۹۱۰ نفر و با تعداد ۱۷۶۵ واحد مسکونی و چارک با جمعیت ۴۰۶۶ نفر و با تعداد ۹۱۵ واحد مسکونی اشاره کرد.

وی با اشاره به گسل مسبب زلزله ۶ کوخرد استان هرمزگان توضیح داد: رومرکز زلزله ۶ کوخرد استان هرمزگان بر روی نقشه گسله‌های ایران برهم‌نهی شد و بر این اساس گسل احتمالی مسبب زلزله حدس زده شده است. برآورد می‌شود که سگمنت‌هایی از گسل “پیش ژرفای زاگرس” در مجاورت رومرکز زلزله امتداد دارد و احتمالا جنبایی آن قطعه گسلی موجب رخداد زلزله ۶ کوخرد استان هرمزگان شده است.

به گفته مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از زمان وقوع زلزله تا زمان تدوین این خبر، تعداد ۳ پسلرزه در محدوده رومرکز زلزله رخ داده است که بزرگی بزرگترین آن ۴.۱ است.

بیت اللهی ادامه داد: براساس داده‌های نوین لرزه‌خیزی ایران از اوایل سال ۱۳۸۵ و در شعاع یک درجه از رومرکز زلزله، زمینلرزه‌های ۱۶ سال اخیر جمع آوری شده است که معرف لرزه خیزی گستره رومرکز زلزله هستند. بر اساس داده های جمع آوری شده در این مدت تعداد ۱۲۲۸ زلزله با بزرگی ۲.۵ و بالاتر در گستره اطراف رومرکز از سال ۲۰۰۶ میلادی تا زمان وقوع زلزله ۶ کوخرد استان هرمزگان (مدت ۱۶ ساله) ثبت شده است. از این تعداد ۱۷ زمین‌لرزه با بزرگی ۵ و بالاتر و ۱۳۴ زلزله با بزرگی ۴ تا ۵ و بقیه زمینلرزه‌ها کوچکتر از بزرگی ۴ در اطراف رومرکز گسترده شده‌اند.

وی تاکید کرد: با توجه به لرزه‌خیزی بالای کشور و همچنین پهنه رومرکزی و ریسک لرزه‌ای محدوده اطراف محل رخداد زلزله پیشنهاد می‌شود که روستاهای حارسین، لاوردین، کوران، بن کوه و چشم چمپه که از آبادی‌های نزدیک به رومرکز اعلام شده‌اند و روستاهای کوخرد، چاه مسلم، انجیره، مهرگان بالا، ارمک، لاور، خورچاه، کندران و گارستانه که از سکونتگاه‌های با جمعیت بالاتری نسبت به سایر آبادی‌های اطراف رومرکز زلزله برخوردارند و در این میان روستای گارستانه به دلیل برآورد خسارت نسبی بیشتر، در اولویت رسیدگی مدیریت بحران استان قرار گیرند. همچنین شهرهای لمزان و جناح نیز به دلیل نزدیکی نسبی به رومرکز زلزله ضرورت بازدید میدانی را دارند.
 

خسارت گسترده به شبکه برق
مدیرعامل هلال‌ احمر هرمزگان: تاکنون خسارت جانی از زمین‌لرزه ۶ ریشتری بامداد امروز گزارش نشده است.

جاده لاورشیخ و کوران بر اثر ریزش کوه تا اطلاع ثانوی مسدود می‌باشد و ارتباط با لاور دین قطع شده است.

بر اثر زلزله شدید و در پی آن سقوط چند تیر برق، برق روستاهای اسلام‌آباد، انجیره، خورچاه، بن‌کوه، هرسین از توابع بخش مهران قطع شده است.

ثبت اولین پس لرزه؛ ۴.۱ ریشتر در ساعت ۲ و ۵۷ دقیقه
دومین زمین لرزه ای به قدرت ۴.۱ ریشتری ساعت ۲ و ۵۷ دقیقه بامداد روز پنجشنبه حوالی کوخرد در شهرستان بستک از توابع استان هرمزگان را لرزاند.

این زمین لرزه در عمق ۱۸ کیلومتری زمین رخ داد.

ثبت دومین پس لرزه این بار  ۴ ریشتر
دومین پس لرزه به قدرت ۴ ریشتر ساعت ۳ و ۴ دقیقه حوالی کوخرد در شهرستان بستک از توابع استان هرمزگان را لرزاند.

این زمین لرزه در مختصات طول جغرافیایی ۵۴.۶۲ و عرض ۲۶.۹۳ در عمق ۱۱ کیلومتری زمین رخ داد.

تیم های ارزیاب و امداد و نجات در روستاهای بستک حضور یافتند
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: تیم های ارزیاب و امدادی علوم پزشکی در روستاهای بستک در حال برآورد خسارت احتمالی هستند.

فاطمه نوروزیان در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح اقدامات صورت گرفته در شهرستان بستک جهت ارزیابی مناطق زلزله زده بیان داشت: به غیر از قطعی برق در یکی از محلات روستای کوخرد گزارش دیگری دریافت نشده است.

وی عنوان کرد: تیم های ارزیاب در روستاهای لاوردین و انزره حضور یافته اند.

اعزام تیم‌های ارزیاب هلال احمر به منطقه/ ارتباط تلفنی چند روستا قطع شده است
مدیرعامل هلال احمر استان هرمزگان اعلام کرد: به محض وقوع زلزله ارزیابی تیم‌های هلال احمر با تک تک روستاهای نزدیک به کانون زلزله آغاز شد که فعلا گزارشی مبنی بر وجود خسارت اعلام نشده است.

وی افزود: همچنین با توجه به اینکه تماس تلفنی با روستاهای دورتر برقرار نشد، منتظر گزارش تیم‌های ارزیاب که به این روستاها اعزام شدند هستیم تا جزئیات را در خبرهای بعدی اعلام کنیم.

فرمانداری بستک: خسارت جانی گزارش نشد
سرپرست فرمانداری بستک گفت:خوشبختانه تاکنون خسارت جانی گزارش نشده است و به غیر از قطعی برق یکی از روستاها و ترک خوردکی دیوار چند منزل هنوز گزارش دقیقی دریافت نشده است.

انتهای پیام/

منبع:جهان نيوز

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715