شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۲۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۳

چطور بسترهای نشاط اجتماعی را در جشن های ملی مذهبی رعایت کنیم؟/ شربتیان: باید جشن ها را هدایت کنیم

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی گرمسار گفت: اگر جشن ها را به مردم شناسان می سپردند قطعا ما امروزه دردسری مثل چهارشنبه سوری نداشتیم. این جشن ها بخشی از فرهنگ ما هستند و باید هدایت شوند.

به گزارش ندای اصفهان،نشست دوشنبه های سوهانک امروز ۲۳ اسفندماه با موضوع «بسترهای نشاط اجتماعی در جشن ها و آیین های مذهبی» به صورت مجازی با حضور وحید رشیدوش عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، محمدهادی منصور لکورچ عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و یعقوب شربتیان عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی گرمسار برگزار شد.

شربتیان عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی گرمسار در این نشست گفت: ما فرهنگ را برای این استفاده می کنیم که با دیگران در یک تعامل خوب و مثبت باشیم و لذت ببریم. این موضوع شامل جشن ها هم می شود. جشن هایی داریم که از ریشه یسنا گرفته شده است که ریشه در عبادت دارند و اعمالی نیستند که در مقابل اعتقادات ما قرار بگیرند و هم پای اعتقادات ما هستند.

وی ادامه داد: جشن ها دارای ویژگی هایی هستند و در عین حال وظایفی دارند اما ویژگی های عمده آن افراط کردن و زیاده روی و هنجارشکنی است و این قاعده آنهم هست اما از منظر مردم شناسی جشن ها کارکردهای پنهان دارند که باید موشکافی شود و جذابیت شان هم در کارکردهای نهانشان است. برخی جشن ها دردسر تولید می کنند مثل جشن چهارشنبه سوری. اگر جشن ها را به مردم شناسان می سپردند قطعا ما امروزه دردسری مثل چهارشنبه سوری نداشتیم. این جشن ها بخشی از فرهنگ ما هستند و باید هدایت شوند.

وی افزود: گاهی این جشن ها از مسیر اصلی شان خارج می شوند و در اینجا مردم شناسان رسالتی دارند. من به عنوان مردم شناس باید نگاه کنم ببینم چه مواردی را بدست می آورم و چه مواردی را از دست می دهم؟ اگر از همان ابتدا از مردم شناسان نظر می خواستند قطعا کار به اینجا کشیده نمی شد و بهتری می توانستیم برخی جشن ها را کنترل کنیم. برای مثال در جشن نوروز تجمل گرایی چشم و هم چشمی زیاده خواهی و حسادت دیگر آزاری جای ارزش های انسانی را گرفته است.

شربتیان همچنین بیان داشت: در حال حاضر با توجه به شرایط اقتصادی مردم باید مردم شناسان راهی بیندیشند که بتوانیم راحت تر این مراسم های آیینی را برگزار کنیم. برای این راهکار باید تولید نظریه کرد و آنها را عملیاتی کرد. این یکی از رسالت های فعلی انسان شناسان است.ما باید بتوانیم با مردم شناسی کاربردی دردی از دردهای مردم در بخش مراسم های آیینی مذهبی را دوا کنیم.

منصور لکورچ در ادامه این نشست گفت: آنچه ما می بینیم این است که شادی های ما ایرانی ها دارد بیشتر خصوصی تر می شود و همین باعث آسیب های بیشتری می شود. برای مثال جشن چهارشنبه سوری از جشن بودنش به تهدید جان مردم تبدیل شده است.

وی ادامه داد: رسانه ملی ما نیز نقش ویژه ای در این بخش دارد و می تواند با تولید برنامه هایی از این دست نقش مهمی در کنترل این جشن ها داشته باشد. وی افزود: به خاطر تحریم هایی که وجود دارد ما می دانیم که جامعه ما و مردم خسته هستند و همین در تصمیمات ما تاثیر می گذارد. نمادهای شادی و اعیادی که وجود دارد نیز در این زمینه موثر است.

انتهای پیام/

فارس

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715