شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۸

طرح خانه پدری، مکانی برای اسکان محرومان

امام جمعه ملک‌شهر اصفهان گفت: طرح خانه پدری، مکانی است برای رسیدگی به محرومان و بی خانمانان در مصلی ملک شهر آغاز شده است که از زمان آغاز طرح تاکنون هرشب حدود ۳۰ نفر بی‌خانمان و حدود ۱۰ کودک کار اسکان داده شدند.

به گزارش ندای اصفهان، حجت الاسلام سید روح الله فیاض عصر سه‌شنبه هفدهم اسفندماه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به طرح خانه پدری ویژه اسکان افراد بی خانمان و حمایت از کودکان کار در مصلی نماز جمعه ملک شهر اظهار کرد: اوایل بهمن‌ماه امسال طرح آمادگی مصلی نماز جمعه ملک شهر اصفهان جهت اسکان افراد بی‌خانمان و نیز ارائه خدمات به کودکان کار مطرح و اجرایی شد، این طرح در دو شکل اسکان افراد بی خانمان و ارائه خدمات به کودکان کار به دستگاه‌ها و ارگان‌های مربوطه اعلام شد اما تاکنون هیچ ارگانی برای همکاری اقدام نکرده است.

امام جمعه ملک‌شهر اصفهان افزود: این طرح در نهایت توسط گروه‌های مردمی و تشکل‌های اجتماعی و خدماتی با کسب مجوزهای قانونی لازم و هماهنگی با دستگاه‌های ذیربط کارش را آغاز کرد، مسلما اسلام یک دین جامع و مربوط به تکامل در ابعاد زندگی بشر است و بخش عمده از زندگی و لحظاتی که انسان‌ها در طول حیات خود دارند در زمینه اجتماع است، اسلام برای حیات اجتماعی بشر راهکاری برای سعادت دارد و مساجد، مصلی‌ها و اماکن مذهبی از جمله مکان‌هایی بوده که برای تعالی انسان تعریف شده است.

وی بیان کرد: در همین راستا طرح حمایت و رسیدگی به اقشار آسیب‌پذیر جامعه یک رسالت اجتماعی و اقدام نو و بدون سابقه در کل کشور به منظور رسیدگی به بی خانمان‌ها است و از این جهت اجرای این طرح در مصلی نماز نزدیک به ایام ولادت حضرت امیرالمومنین (ع) جمعه ملک‌شهر شروع شد.

حجت الاسلام فیاض ابراز داشت: این طرح به نام خانه پدری نامگذاری شد که مکانی برای رسیدگی به محرومان است اما ظرفیت اسکان طولانی مدت برای افراد بی‌خانمان در این طرح وجود ندارد و تنها برای اسکان شبانه‌روزی برنامه‌ریزی کردیم، افراد در ابتدای ورود، پذیرش و اطلاعات اولیه آن‌ها دریافت می‌شود، شرایط اعتیاد آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد تا در صورت اعتیاد داشتن و علاقه برای ترک به کمپ منتقل شوند، یک دست لباس نو و وسایل برای استحمام در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، سپس مشاوران و مددکاران وضعیت این افراد را مورد بررسی قرار می‌دهند؛ تاکنون افراد بی‌خانمان که مشکلات خانوادگی داشتند با کمک مددکار مجموعه از کارتن‌خوابی به آغوش خانواده بازگشتند.

وی اعلام کرد: برخی از این افراد مشکل اشتغال داشتند که با هماهنگی خیران زمینه اشتغال آن‌ها را فراهم کردیم، دوازده ارگان و دستگاه از جمله بهزیستی، شهرداری، دادستانی، نیروی انتظامی، کمیته امداد و معاونت فرهنگی و اجتماعی استانداری اصفهان از متولیان این امر هستند، مصلی نماز جمعه حلقه مفقوده میان همه دستگاه‌ها است و در صورت حل معضلات باید میان حاکمیت و گروه‌های مردمی تعامل به وجود بیاید.

امام جمعه ملک‌شهر اصفهان اذعان داشت: این طرح برای اولین بار آغاز شده و چون شناخت کافی از این طرح نداشتیم و آسیب شناسی و پژوهش در خصوص آن صورت نگرفته بود در حال حاضر تنها آقایان پذیرش می‌شوند و امیدوارم با برنامه ریزی‌های صورت گرفته سال آینده بانوان هم پذیرش شوند، طرح خانه پدری آغاز یک حرکت بود و باید جریان‌سازی انجام شود تا اماکن و متولیان اماکن مذهبی که دغدغه اجتماعی دارند، وارد این گونه خدمات شده و چنین طرح‌هایی تکثیر شود.

وی یادآور شد: از زمان آغاز طرح تاکنون هرشب حدود ۳۰ نفر بی‌خانمان و حدود ۱۰ کودک کار اسکان داده شدند، برای هر نفر حدود ۲۰۰ هزار تومان هزینه می‌شود و به همین دلیل به کمک و حمایت ارگان‌های مربوطه نیاز داریم. هرشب نزدیک به ۳۰ نفر از جوانان گروه‌های جهادی منطقه در مصلی نماز جمعه ملک‌شهر به افراد بی خانمان بدون چشم‌داشتی خدمت می‌کنند.

حجت الاسلام فیاض متذکر شد: کودکان کار کودکان آسیب‌پذیر در عرصه اجتماع هستند که محل سکونت دارند، با توجه به مسائل و حساسیت‌های موجود نباید کودکان کار با افراد بی‌خانمان در یک زمان و یک مکان حضور داشته باشند، به همین دلیل از ساعت ۲۳ الی ۱۰ صبح به افراد بی‌خانمان و از ساعت ۸ تا ۱۱ به کودکان کار خدمت رسانی می‌شود.

وی در رابطه با استقبال مردم محل عنوان کرد: مردم و اهالی منطقه از این طرح استقبال کرده و تحت تأثیر قرار گرفتند، این نوع واکنش و استقبال مردم نشان می‌دهد ما در این زمینه خلأ جدی داریم و با توجه به کارکرد مساجد، مصلی و اماکن مذهبی بخش قابل توجهی در این حوزه مغفول مانده که باید از این ظرفیت استفاده شود.

امام جمعه ملک‌شهر اصفهان ادامه داد: تاکنون با ارگان‌های مرتبط هماهنگی کرده و اطلاع‌رسانی کردیم اما تنها یک اتوبوس شهرداری در اختیار ما قرار گرفت تا افراد از سطح شهر به مصلی نماز جمعه ملک شهر منتقل شوند، طرح خانه پدری به صورت پایلوت و فشرده آغاز شده اما این طرح موقت نیست و تداوم دارد. معتقدیم تا زمانی که مسجد برای نماز و راز و نیاز کارکرد دارد، برای ارائه خدمات اجتماعی نیز کارکرد دارد و نباید تعطیل شود اما در جزئیات طرح و مدل آن اصلاحاتی انجام خواهد گرفت و تکمیل خواهد شد.

وی در رابطه با افرادی که قصد دارند در این امر خیر شریک باشند گفت:   طرح خانه پدری با همکاری خیریه مردمی امرامیر در حال انجام است و شماره کارت حقوقی مربوط به خیریه به شماره ۶۰۳۷۹۹۷۹۵۰۳۰۹۲۹۵ به نام خیریه امر امیر دفتر امام جمعه شمال شهر برای مشارکت مردم در اختیار آن‌ها قرار گرفته است. با کمک اصحاب رسانه و فعالان فرهنگی باید به رسالت‌های اجتماعی که در اماکن مذهبی مورد غفلت قرار گرفته است، بیشتر توجه شود.ش

انتهای پیام/

منبع: صاحب نیوز

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715