یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۹

تعیین نرخ های تضمینی زودهنگام و افزایش چندباره قیمت گندم

با وجود اینکه به طور میانگین طی یک سال گذشته دلار افزایش حدودا ۳۰ درصدی داشته، ولی گندم در حدود ۴۰۰ درصد رشد قیمت داشته است! تعیین نرخ تضمینی زودهنگام برای گندم به مثابه ریختن بنزین بر روی آتش تورم عمل نموده است

ندای اصفهان- روح الله عباسیان

طی هفته های اخیر دولت نسبت به تعیین نرخ تضمینی خرید گندم اقدام نمود. دولت نرخ 7500 تومان را پیشنهاد داد و کمیسیون تلفیق مجلس نیز 9000 تومان را پیشنهاد داده اند.

همزمان با تعیین نرخ تضمینی خرید گندم برای سال بعد، به یکباره قیمت گندم از حدود 6000 تومان به 8000 تومان و 9000 تومان و همینک به 10000 تومان و حتی بیشتر افزایش پیدا کرده است!

این در حالی است که دلالان و خریداران بزرگ گندم را قبلا از کشاورز با نرخ حدود 5000 تومان خریداری نموده بودند و همینک بدون اینکه کشت جدیدی انجام شده باشد، به دو برابر قیمت گندم افزایش پیدا کرده است.

لازم به ذکر است سال گذشته نیز به علت تعیین زودهنگام نرخ خرید تضمینی گندم، قیمت گندم از حدود 2500 تومان به بیش از 5000 تومان افزایش پیدا کرده است. این بدان معنی است که در ظرف یک سال قیمت گندم چهار برابر شده است!

سود این افزایش قیمت اصلا به جیب کشاورز نرفته است و فقط دلالان و انبارداران گندم منتفع شده اند.

برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مثل آقای حاجی دلیگانی مکررا خواستار ارائه زودهنگام نرخ تضمینی گندم بوده اند و حتی وزیر جهاد کشاورزی را با ابزارهایی چون تذکر و سوال، برای این کار تحت فشار قرار داده اند.

برخی با این استدلال که تعیین نرخ زودهنگام باعث تشویق کشاورزان برای کشت گندم می شود، این تصمیم را گرفته اند. این در حالی است که کشاورزان کشت گندم را از مهرماه آغاز کرده اند و الان هم فصل کاشت گندم پاییزه برای تشویق کشاورزان نیست!

برخی می گویند اگر دولت نرخ بالاتر را اعلام نکند، کشاورزان به علت به صرفه نبودن ممکن است مزرعه را در اختیار دامداران برای علوفه قرار دهند. در حالی که اولا درصد بسیار کمی این کار را می کنند. خصوصا کشاورزانی که آب کافی در اختیار ندارند تا بتوانند آبیاری مناسب برای استحصال گندم بنمایند، لذا مجبورند مزرعه را در اختیار دامداران و چرای گوسفند قرار دهند.

ثانیا این کار معمولا در اردیبهشت انجام می شود، لذا تعیین نرخ گندم در آن زمان هم می تواند استحصال گندم را تشویق کند.

لازم به ذکر است با وجود اینکه به طور میانگین طی یک سال گذشته دلار افزایش حدودا 30 درصدی داشته، ولی گندم در حدود 400 درصد رشد قیمت داشته است!

تعیین نرخ تضمینی زودهنگام برای گندم به مثابه ریختن بنزین بر روی آتش تورم عمل نموده است. این اقدام تاثیر افزایشی در سایر غلات و حبوبات هم داشته است.

به نظر می رسد ضرورت دارد دولت یا در این سیاست تعیین قیمت تضمینی زودهنگام تجدید نظر کند یا اینکه با نظارت شدید بر بازار, تا هنگام فصل برداشت گندم جلوی افزایش زودهنگام قیمت گندم را بگیرد.

انتظار می رود دولت با اتخاذ تدابیر لازم با گرانفروشی گندم که قوت غالب مردم است، مقابله کند و با برخورد با گرانفروشان جلوی افزایش سرسام آور گندم را بگیرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715