شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: بین الملل
چاپ خبر
۱۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۷

لحظه به لحظه از شب پر مخاطره در کی‌یف؛

تداوم درگیری‌ها در کی‌یف/ آمریکا به زلنسکی پیشنهاد خروج داد

آمریکا و ناتو کی‌یف را بازی دادند و اکنون، اوکراین به قیمت رویارویی با ارتش روسیه می‌داند که اعتمادی به دیوار حمایت غرب نیست.

به گزارش ندای اصفهان، «کی‌یف» پایتخت اوکراین، در حالی امروز شنبه را آغاز کرد که گزارش‌ها حاکی از هجوم نیروهای روس به داخل شهر است. هم اکنون صدای انفجار و تیراندازی از شرق، غرب و جنوب کی‌یف به گوش می‌رسد.

درگیری در اطراف پایگاه هوایی «واسیلکیف» و یکی از جاده‌های اصلی منتهی به شهر به اوج خود رسیده است. در این میان، دولت ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین که به بلوک غرب تکیه کرده بود، به خود آمد و گزینه مذاکره با مسکو را انتخاب کرد.

وی ساعتی پس از آنکه کشورهای غربی، اوکراین را در برابر روسیه تنها گذاشتند، اقدام به لغو پیگیری (Unfollow) صفحات تمامی سران و مقام‌های کشورهای غربی کرد.

انتظار می‌رود که کی‌یف در نهایت تسلیم شود، با این حال باید منتظر ماند و دید که امروز آبستن چه حوادثی برای اوکراین، اروپا و در نهایت نظم جهانی است.

برخی از مهمترین تحولات اوکراین از نخستین لحظات بامداد امروز تا این لحظه، به شرح ذیل است:

۱۰:۱۲ کشتی باری ژاپن در دریای سیاه مورد هدف موشک قرار گرفت

خبرگزاری «کیودو» می‌گوید یک فروند کشتی باری ژاپن در آب‌های ساحلی اوکراین واقع در دریای سیاه هدف موشک قرار گرفته است.

یکی از ۲۰ خدمه فیلیپینی این کشتی که در حال حاضر برای تعمیر راهی ترکیه است، مجروح شده است.

همزمان، گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای روسی مستقر در دریای سیاه، شهرهای شرقی اوکراین را با موشک‌های کالیبر کروز هدف قرار داده است.

۰۹:۵۴ اوکراین: روسیه از سمت دریای سیاه، شرق کشور را موشک باران کرد

همزمان با به صدا درآمدن آژیر هشدار هوایی و تیراندازی در مرکز کی‌یف، ارتش اوکراین مدعی شد که روسیه با شلیک موشک‌های کروز کالیبر از دریای سیاه، نواحی شرقی این کشور را هدف قرار داده است.

گفته می‌شود مناطقی در «سومی»، «پولتاوا» و «ماریوپل» هدف حملات هوایی قرار گرفته‌اند.

برخی رسانه‌ها می‌گویند موشک‌های کالیبر روسی، فرودگاه‌های شهرهای شرقی اوکراین را هدف گرفته‌اند.

۰۹:۲۰ عقده گشایی واشنگتن در میانه بحران اوکراین / ناوشکن آمریکایی از تنگه تایوان عبور کرد

ناوشکن «یو اس اس رالف جانسون» نیروی دریایی آمریکا، امروز شنبه، از تنگه تایوان عبور کرد.

از ماه نوامبر سال میلادی گذشته، این اولین بار است که آمریکا با عبور از این آبراه راهبردی، خط قرمز پکن را که بر اصل جدایی ناپذیری تایوان از سرزمین مادری استوار است، نادیده می‌گیرد.

همزمان، در میانه عملیات ویژه روسیه در اوکراین، این اقدام آمریکا را می‌توان کنایه‌ای به چین تلقی کرد که بارها هشدار داده که جدایی طلبی تایوان را با جنگ پاسخ خواهد داد.

۰۹:۰۶ بایدن فرمان اختصاص کمک ۶۰۰ میلیون دلاری به اوکراین را صادر کرد

ریانووستی خبر داد که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا به وزارت خارجه این کشور دستور داد که کمکی ۶۰۰ میلیون دلاری به اوکراین شامل ۳۵۰ میلیون دلار کمک دفاعی، اختصاص داده شود.

در متن این سند که توسط سرویس مطبوعاتی کاخ سفید منتشر شده، آمده است: به وزیر امور خارجه اختیارات زیر را بدهید تا کمک نظامی فوری به اوکراین ارائه کند.

۰۹:۰۴ ژاپن و اتحادیه اروپا در حال مذاکره برای تأمین گاز مایع اروپا هستند

خبرگزاری کیودو ژاپن گزارش داد که دولت توکیو در حال مذاکره با اتحادیه اروپا برای تأمین گاز طبیعی قاره سبز است.

تا این لحظه مفاد توافق احتمالی و حجم گاز ارسالی نامشخص است حال آنکه معلوم نیست که آیا قرار است ژاپن از ذخایر خود بهره برداری کند یا دست به دامن کشورهای ثالث و قرض گرفتن مازاد گاز طبیعی آنها می‌شود.

اروپا تا حد زیادی به گاز و نفت روسیه وابسته است حال آنکه در میانه بحران اوکراین و تبعات حاصل از آن، تعامل اقتصادی با مسکو دشوار شده است.

۰۸:۳۵ نماینده چین در سازمان ملل؛ پکن دغدغه‌های امنیتی مسکو را مشروع تلقی می‌کند

نماینده دائم چین در سازمان ملل اعلام کرد که با توجه به پیشینه گسترش ناتو، آرمان‌های امنیتی معقول مسکو باید مورد توجه قرار گیرد و اوکراین نباید به مکانی برای رویارویی قدرت‌های بزرگ تبدیل شود.

۰۷:۵۹ آمریکا به رئیس جمهور اوکراین پیشنهاد خروج داده است

رسانه‌های آمریکایی خبر دادند که مقامات واشنگتن به «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین پیشنهاد خارج کردن وی از این کشور را داده‌اند و این در حالی است که او گفته در کی‌یف خواهد ماند.

۰۷:۵۹ همراهی ژاپن با بلوک غرب / تحریم اقتصادی بلاروس در دست بررسی است

وزیر خارجه ژاپن به همتای آمریکایی وعده داده که با ائتلاف ضد روسی واشنگتن همراهی کند و در حال حاضر توکیو، اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه بلاروس را به دلیل حمایت این کشور از اقدامات اخیر روسیه در اوکراین، در دست بررسی دارد.

۰۶:۰۲ ادامه درگیری‌های گسترده در کی‌یف

خبرنگار الجزیره بامداد شنبه از صدای انفجارهایی در کی‌یف و گزارش‌هایی درباره درگیری‌ها در منطقه آپولون خبر داد.

رویترز نیز به نقل از شاهدان عینی از شنیده شدن صدای مکرر آتش توپخانه در مرکز کی‌یف پایتخت اوکراین خبر داد.

۰۵:۲۸ دبیرکل ناتو: به اوکراین نیرو اعزام نمی‌کنیم

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در گفتگو با شبکه پی بی اس آمریکا گفت که این پیمان نیرویی به اوکراین اعزام نخواهد کرد و در صورت مداخله ناتو اوضاع بدتر از آن چیزی می‌توانست باشد که امروز شاهد هستیم

۰۳:۵۰ روسیه از مصادره تسلیحات ارسالی غربی‌ها به اوکراین خبر داد

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که مقادیر زیادی از تسلیحاتی که کشورهای غربی طی برهه اخیر به اوکراین ارسال کرده بودند در جریان حمله به این کشور به غنیمت گرفته شده است.

۰۲:۵۰ پوتین و لاوروف تحت تحریم آمریکا قرار گرفتند

وزارت خزانه داری آمریکا از اعمال تحریم‌هایی علیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور، سرگئی لاوروف وزیر خارجه و سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه خبر داد

۰۲:۲۹ سقوط سوخو روسیه در اوکراین

خبرگزاری اینترفکس اوکراین از سقوط یک فروند جنگنده سوخوی ۲۵ روسیه در نزدیکی کالینوفکا خبر داد.

۰۲:۲۷ وتو قطعنامه شورای امنیت علیه مسکو توسط روسیه

شورای امنیت سازمان ملل متحد به دلیل وتوی روسیه در محکوم کردن حمله مسکو به اوکراین ناکام ماند

۰۲:۱۶ سرنوشت اوکراین امشب مشخص خواهد شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در یک پیام اعلام کرد که شب سختی در پیش است و سرنوشت اوکراین امشب مشخص خواهد شد.

۰۱:۲۳ آمریکا کمک‌های امنیتی بیشتری به اوکراین ارائه می‌دهد

پنتاگون روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده کمک‌های امنیتی بیشتری به اوکراین ارائه خواهد کرد، زیرا دولت این کشور با تهاجم گسترده روسیه مواجه است. وزارت دفاع آمریکا در عین حال افزود که در حال تعیین بهترین راه برای ارائه این حمایت است.

«جان کربی»، سخنگوی پنتاگون در یک نشست خبری گفت: در اینجا خیلی واضح می‌گویم: ما کمک‌های امنیتی بیشتری برای اوکراین ارائه خواهیم کرد. این کار را انجام خواهیم داد. نحوه انجام این کار هنوز در حال بررسی است، چون حریم هوایی بر فراز اوکراین محل درگیری است».

در محموله‌های تسلیحاتی آمریکا برای اوکراین پیش از حمله روسیه، ایالات متحده بخشی از سیستم‌های ضد موشکی را به ارتش اوکراین داده بود، هرچند ارتش اوکراین در نهایت با حمله روسیه مواجه شد و بخش‌هایی از آن فروپاشید.

۰۱:۱۱ اعلام آمادگی کی‌یف برای مذاکره با مسکو

سخنگوی ریاست جمهوری اوکراین: با پیشنهاد روسیه برای مذاکره موافقت کردیم. وی افزود: مسکو و کی‌یف در حال بررسی زمان و مکان برگزاری مذاکرات هستند

وزیر خارجه مجارستان نیز در همین رابطه اعلام کرد: پیشنهاد میزبانی مذاکرات صلح روسیه و اوکراین را ارائه می‌دهیم.

پیش از این بلاروس از آمادگی خود برای میزبانی از مذاکرات مسکو و کی‌یف را مطرح کرده بود.

۰۰:۴۹ استقرار نیروهای ویژه در اطراف مراکز و نهادهای رسمی کی‌یف

مسئولان اوکراین از استقرار نیروهای ویژه در اطراف مراکز و نهادهای رسمی کی‌یف خبر دادند.

این در حالیست که وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد نیروهای روسیه بدون مقاومت وارد شهر ملیتوپول شدند.

۰۰:۳۸ آمریکا پوتین را تحریم می‌کند

«جن ساکی»، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه تأیید کرد که دولت بایدن تصمیم دارد تا «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه و سایر مقامات ارشد در مسکو را در واکنش به حمله روسیه به اوکراین تحریم کند.

مقامات کاخ سفید اعلام کردند که تحریم پوتین شامل منع سفر به آمریکا نیز خواهد بود. وی همچنین گفت که سقوط کی‌یف پایتخت اوکراین به دست روسیه یک احتمال واقعی است.

۰۰:۳۶ درهای ناتو به روی کشورهای اروپایی باز خواهد ماند

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که درهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به روی کشورهای اروپایی بازخواهد ماند.

وی در این بیانیه افزود: دستور دادم که برای حمایت از هم پیمانانمان در ناتو، نیروهای بیشتری به اروپا اعزام شوند. ناتو ثابت می‌کند که حامی آزادی و دموکراسی است و در برابر تهدید پوتین که تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی است، می‌ایستد.‌

۰۰:۳۲ وزارت خارجه روسیه: روابط مسکو با واشنگتن به نقطه بی بازگشت رسیده است

۰۰:۱۸ روسیه سفیر رژیم صهیونیستی را احضار کرد

روسیه روز جمعه «الکساندر بن زوی»، سفیر تل آویو در مسکو را احضار کرد تا نسبت به موضع گیری مقامات رژیم صهیونیستی درباره حمله به اوکراین اعتراض کند.

براساس گزارش‌ها، «میخائیل بوگدانوف»، معاون وزیر امور خارجه روسیه از سفیر تل آویو پرسیده است که چرا «اسرائیل از نازی‌ها در اوکراین حمایت می‌کند».

همچنین وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که بوگدانوف و بن زوی در مورد روابط دوجانبه گفتگو کردند و دیپلمات روسی ابراز امیدواری کرد که تل آویو انگیزه‌های مسکو برای کمپین نظامی در اوکراین را درک کند.

۰۰:۱۰ جزئیات تحریم روسیه از زبان «جوزف بورل»

«جوزف بورل» رئیس دستگاه دیپلماسی اروپا امروز اعلام کرد که اتحادیه اروپا ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و مسئولان امنیتی این کشور را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

وی با بیان این مطلب افزود: فهرست تحریم‌ها همچنین شامل کسانی می‌شود که از بلاروس با روسیه همکاری می‌کنند. اجازه نخواهیم داد دارایی‌ها و سرمایه‌های روسیه به بازارهای مالی اروپا برسد.

۰۰:۰۰ دولت انگلیس به ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در صورت فرار از این کشور حق پناهندگی اعطا کرد

۲۳:۵۸ رئیس جمهور آبخازیا به طور رسمی جمهوری‌های لوهانسک و دونتسک را به رسمیت شناخت

۲۳:۴۶ چک حریم هوایی خود را به روی روسیه می‌بندد

وزیر حمل و نقل جمهوری چک اعلام کرد که این کشور از روز شنبه حریم هوایی را برای هواپیماهای روسی می‌بندد.

وی تصریح کرد: «در نیمه شب، چک حریم هوایی خود را برای تمام خطوط هوایی روسیه خواهد بست».

گفته شده که این اقدام به عنوان پاسخی به عملیات نظامی روسیه در اوکراین انجام می‌شود.

کوپکا اظهار داشت که پراگ با هماهنگی لهستان تصمیم گرفت حریم هوایی خود را برای خطوط هوایی روسیه ببندد. ورشو قبلاً ممنوعیت مشابهی را اعلام کرده بود.

۲۳:۴۵ ولادیمیر پوتین تهدیدی برای نظام جهانی کنونی است

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تهدیدی برای نظام جهانی کنونی است.‌

وزارت خارجه آمریکا گفت: ۱۰ بانک روسیه که ۸۰ درصد دارایی‌های این کشور را در اختیار دارد، تحت تحریم قرار گرفت. اگر پوتین به اقدامات خود ادامه دهد، تحریم‌ها را بیشتر خواهیم کرد.

وزارت خارجه روسیه خطاب به انگلیس و تحریم‌های بانکی اعمال شده علیه مسکو گفت: پوتین و لاوروف در بریتانیا یا هر کشور خارجی دیگر حساب [بانکی] ندارند.

۲۳:۱۶ تأخیر جلسه شورای امنیت

منابع آگاه دیپلماتیک در گفتگو با الجزیره: شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه رأی‌گیری در خصوص لایحه‌ای که عملیات نظامی روسیه به اوکراین را محکوم می‌کند، به تاخیر انداخت.

۲۳:۰۵ صدراعظم آلمان تقویت بال شرقی ناتو را خواستار شد

اولاف شولتز صدراعظم آلمان خواستار تقویت بال شرقی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شد.

رهبران ناتو امروز در جریان این نشست خواستار توقف فوری عملیات نظامی روسیه در اوکراین شدند و اعلام کردند که به حمایت سیاسی و عملی از کی‌یف ادامه خواهند داد.‌

۲۲:۴۴ اعمال تحریم علیه روسیه بیانگر ضعف غرب است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اعمال تحریم علیه مسکو بیانگر ضعف کشورهای غربی است که ناتوان از به کارگیری دیپلماسی و گفتگو هستند.

وی با بیان این مطلب افزود: اگر رهبری روسیه به ویژه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و سرگئی لاوروف وزیر خارجه تحریم شوند، به تحریم‌های غرب واکنش نشان خواهیم داد، همانطور که در گذشته چنین کاری انجام دادیم.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری مهر

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715