یکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۱

بودجه ۱۳ هزار و ۴۹۳ میلیارد تومانی شهرداری اصفهان تصویب شد

در سی‌ویکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان علاوه بر تصویب بودجه سال ۱۴۰۱ مدیریت شهری به بیان و بررسی مسائل گردشگری، بافت تاریخی و بحران آلایندگی هوا پرداخته شد.

به گزارش ندای اصفهان،ابوالفضل قربانی نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در تشریح بودجه مدیریت شهری در سال 1401 اظهار داشت: در 26 دی ماه سال جاری لایحه بودجه پس از تقدیم به شورای اسلامی شهر به کمیسیون‌های تخصصی و مرکز پژوهش‌های شورای شهر ارجاع داده شد که در نهایت پیرو نقطه نظرات اعضای شورای شهر جلسات پی‌درپی و فشرده کمیسیون تلفیق در 2 زمان صبح و بعدازظهر از تاریخ 11 تا 28 بهمن‌ماه برگزار شد.

وی با بیان آنکه پس از نزدیک به 30 روز بررسی و برگزاری 4 هزار و 400 نفر ساعت جلسه تخصصی لایحه بودجه 1401 شهرداری اصفهان به تصویب رسید، بیان کرد: آنچه در لایحه شهرداری برای سال 1401 تحت عنوان بودجه کل شهرداری آمده بود 12 هزار و 916 میلیارد تومان شامل موسسات وابسته و شهرداری بود، در جلسات شورای شهر 577 میلیارد تومان تغییراتی داشتیم که در نهایت بودجه 1401، با اعتبار 13 هزار و 493 میلیارد تومان به جمع بندی و نتیجه رسید.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان پیرامون اعتبارات اختصاص یافته در بودجه سال 1401 عنوان کرد: از بودجه مصوب، 11 هزار و 675 میلیارد تومان مربوط به شهرداری مرکزی، مناطق و ناژوان و 4 هزار و 961 میلیارد تومان مربوط به کل سازمان‌ها و موسسات وابسته، اختصاص یافته است.

وی با بیان آنکه 3 هزار و 19 میلیارد تومان اعتبارات جاری درنظر گرفته شده است، تصریح کرد: این میزان اعتبار جاری نسبت به سال 1400، 26 درصد رشد در اعتبارات جاری خواهد داشت. همچنین در این بودجه در بخش اعتبارات عمرانی 8 هزار و 656 میلیارد تومان به تصویب رسیده است که 74 درصد از کل بودجه را به خود اختصاص می‌دهد.

قربانی خاطرنشان کرد: بودجه سازمان‌ها در سال 1401، 3 هزار و 887 میلیارد تومان است که با رشد 18 درصدی روبرو بوده، همچنین برای بودجه شرکت‌ها با رشد 34 درصدی، 1074 میلیارد تومان مصوب شده است که در این بودجه کمک به سازمان‌ها، با 772 میلیارد تومان اعتبار برابر 20 درصد رشد داشته است.

وی با تأکید بر توجه به راهبردهای منشور شورای شهر در بودجه سال 1401 گفت: این راهبردهای و تأکیدات شامل تعیین روند افزایش سهم سرمایه‌گذاری و مشارکت در درآمدها، با 1695 میلیارد تومان از محل سرمایه‌گذاری معادل 15 درصد از بودجه است همچنین توجه به پروژه‌های پیشران توسعه و کلان از جمله خط دوم قطار شهری و حلقه حفاظتی ترافیکی از دیگر تأکیدات است که با 2 هزار و 212 میلیارد تومان معادل 19 درصد از کل مصارف به تصویب رسید.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: در تخصیص منابع نیز به محله‌محوری و ایجاد عدالت شهری توجه شده که در این راستا 1181 میلیارد تومان به منظور پروژه‌های محله محور و مناطق کم برخوردار معادل 10 درصد از کل مصارف تعیین شده است.

وی با بیان آنکه در حوزه نوسازی و بهسازی حمل و نقل درون شهری نیز 500 میلیارد تومان و در حوزه سیستم‌های هوشمند ترافیک شهری، 100 میلیارد تومان در نظر گرفته شده، خاطرنشان کرد: بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با افزایش 268 درصدی به محلات اختصاص یافته که بودجه مستمر، 1336 میلیارد تومان و سایر ردیف‌ها 154 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

هدف شورای شهر اجرای بودجه به نفع مردم است

در ادامه محمد نورصالحی رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در پی تصویب بودجه 1401 مدیریت شهری اظهار داشت: اجرای بودجه از تصویب آن مهم‌تر است چرا که در بخش‌های مختلف بودجه مباحث عدیده‌ای مطرح و مورد تأکید قرار گرقت که خود بودجه اهمیت بیشتری دارد. همچنین در بودجه تصویب شده در بخش درآمد تغییراتی صورت داده‌ایم.

وی افزود: در سال‌های گذشته شاهد دریافت پول‌هایی که احتمال عدم تطابق با مصوبات شورا را داشت بودیم که در این راستا در بودجه 1401 به سمت درآمدهای شفاف حرکت کردیم. در بررسی و تصویب بودجه شاهد تفاهم و تعامل مناسب میان شورای شهر و شهرداری بودیم که امیدواریم در سال آینده در زمینه درآمدهای شهرداری شبهه‌ای وجود نداشته باشد و درآمدها کاملا شفاف و براساس مصوب شورا دریافت شود.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان آنکه  اگر ابهامی وجود دارد باید به نفع مردم تفسیر شود و اینگونه نباشد که بر اساس شبهه، پول مازادی از مردم دریافت شود، بیان کرد: تأکید می‌کنیم که هدف ما، اجرای بودجه به نفع مردم است. همچنین در نیمه نخست سال جاری در حوزه شهرسازی شاهد جمع‌سپاری به منظور عدم نیاز مردم برای مراجعه حضوری به بخش‌های مختلف شهرداری خواهیم بود.

وی با بیان آنکه شورای شهر اصفهان بر پروژه‌های بزرگی چون توسعه خط یک و تکمیل خط دو مترو و حلقه حفاظتی تأکید دارد، تصریح کرد: براساس تأکید شورا قرار شد پروژه حلقه حفاظتی از شمال و جنوب پیگیری شود و در یک نقطه به هم برسند. مجموعه‌های فرهنگی و مذهبی، موزه شهر، پردیس‌های خانه محور و فرهنگ، تجهیز اتوبوسرانی، توجه به مناطق کمتر برخوردار، معین و همراه قرار دادن مناطق توانمند نسبت به مناطق کم‌توان‌تر از جمله مواردی است که از سوی شورای شهر در بودجه سال 1401 بر آن تأکید شده است.

نورصالحی گفت: پیشنهاد می‌‌کنیم که تفاهم نامه‌هایی چون قراردادهای خواهرخواندگی میان مناطق کم برخوردار و بیشتر برخوردار به منظور یاری در توسعه شهری منعقد شود، همچنین بهره گیری از سهم تأمین معوض شهرداری مرکزی ومناطق توانمند در مناطق کم برخوردار از دیگر موارد مورد تأکید در بودجه 1401 است.

وی تأکید بر بافت فرسوده و احیای بافت تاریخی را از دیگر موارد مورد توجه در بودجه جدید دانست و عنوان کرد: باید منابع شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های شهرداری به این سمت سوق پیدا کند. همچنین در جلسات بررسی بودجه بر استفاده از مشارکت سرمایه‌گذاری، تقویت و توسعه گردشگری و صنایع دستی تأکید شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان آنکه در چند ماه گذشته همه اعضای شورا و همکاران شهرداری توجه به مشکلات شهر و عدالت محوری را  برای فراهم آوردن زندگی بهتر برای مردم شهر در رأس دغدغه خود قرار داده‌اند، بیان کرد: امیدواریم بودجه 1401 برای مردم اصفهان خیر و برکت داشته باشد. اگر توجه ما به رضایت مردم و خداوند باشد این برکت روز افزون خواهد شد.

توجه جدی شهرداری به مسائل زیست محیطی و آلودگی هوا در بودجه سال آتی/ در تعیین بودجه سال آتی میان اعضای شورا و شهرداری هیچ اختلاقی وجود نداشت

علی قاسم زاده، شهردار اصفهان پس از تصویب بودجه سال 1401 با اشاره به عالمانه بودن فضای حاکم بر بررسی بودجه اظهار داشت: ورود اعضای شورای شهر به بررسی بودجه منطبق با اندیشه و تفکر بود و در بحث‌ها هیچگونه هرج و مرج و پراکندگی وجود نداشت. نگاه ویژه اعضای شورای شهر به حوزه‌های تخصصی‌شان نکته قابل توجهی است که قابل تحسین بود.

وی با بیان آنکه به موجب تمرکز اعضای شورای شهر برحوزه‌های تخصصی خود در طول سال به صورت ویژه تحت رصد شورای شهر هستیم، ادامه داد: همکاران ما در شهرداری در محلات حاضر شدند و با مردم گفت‌وگو کردند و بسته برنامه‌هایی برای ارتقا محلات تهیه شد که این برنامه‌ها منبعث از مشارکت فکری خود مردم است.

شهردار اصفهان افزود: امیدواریم با اجرای این بودجه شاهد همگرایی هرچه بیشتر میان شهرداری، شورای شهر و مردم در محلات مختلف باشیم.

وی پیرامون اولویت‌های شهرداری در مسائل شهری خاطرنشان کرد: مسائل زیست محیطی و کاهش آلایندگی هوا از اولویت‌های شهرداری است که در این راستا به حمل و نقل عمومی و توسعه و اصلاح معابر بهای جدی داده شده است همچنین بیش از 40 درصد از بودجه به مسائل زیست محیطی، کاهش آلودگی هوا و حمل و نقل عمومی اختصاص یافته است.

قاسم زاده افزود: عدالت محوری از دیگر تأکیداتی بود در بودجه مورد تأکید قرار گرفته است و با توجه به آنکه رویکرد شورای شهر و شهرداری به سمت کاهش فاصله‌هاست، این موضوع را در بودجه سال 1401 نیز شاهد هستیم. همچنین ما به منظور مبارزه با فساد ناچار به حرکت به سمت هوشمندسازی هستیم که شاهد این موضوع در بودجه سال 1401 هستیم.

وی با بیان آنکه توسعه فضاهای تفریحی، تفرجگاهی و فرهنگی شهر نیز از دیگر نکات مورد توجه در بودجه بود، خاطرنشان کرد: در بودجه 1401 مصوباتی داشتیم که منجر به خلق فضاهای فرهنگی و تفریحی شهر خواهد شد که می‌تواند شهر ما را نسبت به گذشته از نظر تفریحی غنی‌تر کند.

شهردار اصفهان با اشاره به افزایش سهم مشارکت در تأمین درآمدها، بیان کرد: ضروری است که تمرکز ما از درآمدتراکم به سوی درآمد از حاصل از مشارکت حرکت کند که در بودجه سال آیندی شاهد جهش 100 درصدی در این زمینه هستیم که خود نوید بخش اتفاق جدید در حوزه درآمد و اقتصادی شهرداری است.

وی افزود: معاونت برنامه‌ریزی شهرداری از همین امروز تدوین و بازبینی برنامه 5 ساله شهر را شروع می‌کند چرا که در مدیریت شهری تحولی ایجاد شده که انتظاراتی را موجب می‌شود که این انتظارات باید در قالب برنامه 5 ساله که شاخص حرکت ما به سمت آینده است تجلی پیدا کند.

ضرورت توجه به مدرسه ابن سینا در اصفهان به عنوان قطب گردشگری

رسول میرباقری رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به جاذبه‌های تاریخی و مذهبی اصفهان اظهار داشت: مدرسه ابن سینا یکی از این آثار تاریخی کمتر شناخته شده است. و با توجه به آنکه پدر علم پزشکی جهان 15 سال از عمر خود را در اصفهان گذرانده این دوران به نام دوران طلایی اسلام شناخته می‌شود.

وی با بیان آنکه از میان 450 اثر علمی اصیلی که توسط ابن سینا ایجاد شده بخش اعظمی از آن به در دوران زندگی او در اصفهان اختصاص دارد ادامه داد: این دانشمند شاگردان فراوانی را در اصفهان تربیت کرده است. باید به مدرسه ابن سینا که در راستای گذر تاریخی اصفهان قرار توجه و رسیدگی ویژه شود چرا که می‌تواند به یکی از قطب‌های گردشگری اصفهان تبدیل شود.

وی با بیان آنکه در اصفهان از چنین گوهری غفلت شده است و در ایجاد جاذبه گردشگری برای آن ناتوان بوده‌ایم خاطرنشان کرد: مدرسه ابن سینا با کمک اداره کل میراث فرهنگی و دانشگاه علوم پزشکی باید به عنوان جایگاه تاریخی در اصفهان شناخته شود.

از قصورهای احتمالی در نوع تعدیل‌ها عذرخواهی می‌کنم

مصطفی نباتی نژاد رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان پیرامون روند بررسی و تصویب لایحه بودجه 1401 شهرداری اصفهان اظهار داشت: به لطف خدا به روزهای پایانی بررسی و تصویب لایحه بودجه رسیدیم و در این ایام جمع قابل توجهی از همکاران شورا و شهرداری، بطور فشرده مشغول تهیه و تصویب این مصوبه بودند.

وی افزود: مصوبه‌ای که راهنمای یک سال و بعضا سال‌های آتی مدیریت شهری است و به سبب آنکه منابع و مصارف آن تماما با بخش عمومی و خصوصی گره خورده، بنابراین تدوین و تصویب آن برای کسانیکه خود را ان شاالله مسئولیت پذیر و امانت‌دار رای مردم می‌دانند، حساسیت مضاعفی داشته و دارد.

نباتی‌نژاد  ادامه داد: در بخش‌هایی از مسیر تصویب بودجه، همکارانی از مدیریت شهری با بنده و سایر همکارانم مواجه شدند که ممکن بود به دلایل مختلف از نوع موضع گیری شخصی و  تصمیم گیری جمعی شورا آزرده خاطر شده و علیرغم تعصب و تعلق کارشناسی که به یک رویه و برنامه داشته اند، بخش هایی از پیشنهادهای ایشان اصلاح شده باشد.

وی با بیان آنکه این رویه سابقه 23 ساله دارد، خاطر نشان کرد: وظیفه اخلاقی خود می‌دانم که از قصورهای احتمالی در نوع تعدیل‌ها عذرخواهی نموده و  از شما برادران عزیز به سبب انگیزه و شوقی که دارید، صمیمانه تشکر کنم، ان شاالله این شوق و انگیزه تا پایان راه، همراهتان باشد و رستگاری نصیب همه ما شود.

فرصت‌های گردشگری در اصفهان در حال نابودی است

در ادامه مجید نادرالاصلی رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان ضمن ضروری دانستن بهره‌گیری از ظرفیت حوزه‌های دانش بنیان توسط متولیان امر اظهار داشت: در سطح کشور نیز شاهدیم که به این موضوع توجه و حساسیت ویژه وجود ندارد. همچنین باید تلاش روز افزونی جهت توانمندسازی اقشار مختلف در مناطق کم برخودار انجام شود که خود نیازمند برنامه ریزی است.

وی با تأکید بر برنامه‌ریزی برای جوانان در راستای برنامه ریزی مناطق کم برخودار پیرامون هوشمندسازی سیستم شهرداری تا پایان خرداد 1401 بیان کرد: با عملیاتی شدن این طرح از بروز برخی فسادها جلوگیری می‌شود. همچنین درخصوص بسته اقتصادی شهرداری اصفهان در حوزه سرمایه‌گذاری و مشارکت پذیری ظرفیت بالایی دارد و نباید اجازه دهیم به گریزان شدن سرمایه‌گذاران قوی شویم.

رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان پیرامون موضوع حمل و نقل در کلانشهر اصفهان عنوان کرد: باید تکلیف تراموا مشخص شود، همچنین گسترش مسیرهای بی.آر.تی به منظور بهبود خدمت رسانی به مردم ضروری است.

وی با اشاره به لزوم انتقال صنایع آلاینده از شهر گفت: مناطق یک و 3 از تمرکز صنایع آلاینده در عذاب هستند، که ضروری است سازمان میادین برنامه‌های ویژه‌ای را به منظور انتقال بسیاری از حرفه‌های ترافیک ساز تدوین و در نظر گیرد. همچنین نگاه مزایده محور به فرهنگسراها نگاه صحیحی به عرصه فرهنگ نیست و باید در این زمینه اقدامات موثری صورت پذیرد.

باید از خانواده کارکنانی که در حین خدمت دچار سانحه می‌شوند حمایت کرد

حجت‌الاسلام منوچهر مهروی‌پور رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: پاکیزگی و زیبایی شهر اصفهان ماحصل فعالیت پاکبانان و کارگران خدمات شهری است، متأسفانه در روز جمعه شاهد اتفاقی نگاوار برای یکی از پاکبانان خدمات شهری بودیم. تا چه زمانی باید شاهد جان باختن کارکنان عرصه خدمات شهری باشیم؟

وی ضمن درخواست از شهرداری و مسئولان معاونت مربوطه به منظور حمایت از خانواده کارکنانی که جان خود را در عرصه خدمت‌رسانی از دست داده‌اند، بیان کرد: باید اقدامات حمایتی برای این خانواده‌ها انجام شود، همچنین جدای از اینگونه حوادث فشارهای اقتصادی بر قشر کارگر تأثیر زیادی داشته و عدم متناسب افزایش حقوق کارگران گله این قشر را به دنبال داشته است، بنابراین در افزایش حقوق‌ها باید دقت ویژه‌ای نسبت به کارکنان خدمات شهری داشته باشیم.

ضرورت راه اندازی هرچه سریع‌تر تابلوهای وی.ام.اس شهری

محمدرضا فلاح رئیس کمیسیون حمل و نقل و هوشمندسازی شورای اسلامی شهر اصفهان با با انتقاد از خاموشی تابلوهای وی.ام.اس اظهار کرد: پس از گذشت چند ماه از هک صورت گرفته بر روی تابلوها اما همچنان این تابلوها خاموش هستند. اگر سیستم سرای 8 هک می‌شد، چند ماه صدور پروانه ساختمانی باید متوقف می‌شد؟ گفت: چقدر زمان نیاز است که این تابلوها راه اندازی شوند؟

وی خاطر نشان کرد: به دلیل آنکه در آستانه نوروز و فصل گردشگری مسافران قرار داریم ضروری است که شهرداری نسبت به راه‌اندازی هرچه سریعتر این تابلوها اقدام نماید.

انتهای پیام/

تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715