جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۵

کتاب «امیرالمؤمنین(ع) در کلام امام صادق(ع)» روانه بازار نشر شد

کتاب «امیرالمؤمنین(ع) در کلام امام صادق(ع)» به قلم مهدی یزدی منتشر شد.

به گزارش ندای اصفهان، کتاب «امیرالمؤمنین(ع) در کلام امام صادق(ع)» اثر مهدی یزدی به همت مؤسسه بوستان کتاب در 416 صفحه منتشر شد. این کتاب شرحی است بر زیارت مولودیه که امام صادق علیه‌السلام در روز مولود پیامبر اسلام (هفدهم ربیع الاول) در کنار مضجع امیرالمؤمنین علیه‌السلام در وصف جد بزرگوارش خواند و در آن به اقتضای مکان زیارت، بیشتر به ابعاد وجودی حضرت علی(ع) از جهات مختلف پرداخت.

در کتاب های ادعیه مثل «اقبال» سید بن طاوس، «زاد المعاد» مجلسی و «مفاتیح الجنان» این زیارت از امام صادق نقل شده که در آن پس از سلام و تحیت به پیامبر اوصاف متعددی برای امیرالمؤمنین بیان شده است. آشنایی و فهم بهتر مضامین این زیارت شریف که از لسان امام صادق و در وصف ابوالائمه امیرالمؤمنین وارد شده، به خوبی می‌تواند ما را با صفات، خصوصیات و روش زندگی آن پیشوای بر حق آشنا کند، امری که اثر پیش رو عهده دار آن است.

این اثر در دو فصل تألیف شده است؛ در فصل اول که با عنوان «آشنایی با زیارت مولودیه» تدوین شده، به حوادث مقارن با میلاد پیامبر، زیارت امیرالمؤمنین در روز تولد پیامبر و سند زیارت مولودیه و متن کامل آن پرداخته شده است.

در فصل دوم که تحت عنوان «ترجمه و شرح فقرات زیارت مولودیه» می باشد، در این فصل پس از بیان اوصافی از پیامبر گرامی اسلام، اوصافی در وصف حضرت علی آمده است که از جمله اوصافی که در این فصل در خصوص امام علی ذکر شده، می توان به، حامل لوای حمد، قسیم النار و الجنه، دریای علوم، حافظ جان پیامبر در لیلهة‌المبیت، کشتی نجات، آشکارکننده شگفتی‌ها، خبردهنده از آینده، وارث علم پیامبر اشاره کرد.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم آیا علی علیه‌السلام درزمان حیات رسول الله صلی الله علیه و آله هم به این لقب خوانده شده است؟

ابن عباس نقل کرده است روزی با پیامبر نشسته بودیم که علی بن ابی طالب وارد شد و بر حضرت رسول اکرم سلام کرد، حضرت چنین پاسخ دادند: سلام و رحمت و برکات خدا بر تو ای امیرالمؤمنین علی {تعجب کرد و} گفت: {چگونه من امیرالمؤمنین باشم} حال آنکه شما در حیات هستید در رسول خدا؟ فرمود: آری در حیاتِ من تو امیرالمؤمنینی، {زیرا} دیروز که من و جبرئیل سخن می گفتیم، تو از کنار ما گذشتی و سلام نکردی، جبرئیل به من گفت: چه شده که «امیرالمؤمنین» بر ما گذشت و سلام نکرد؟! اگر سلام کرده بود، ما شاد می‌شدیم و جواب وی را هم می دادیم. علی فرمود: آری، دیروز شما و دحیه را دیدم که در خلوت سخن می گفتید، نمی‌خواستم سخن شما را {با سلام خود} قطع کنم؛ پیامبر فرمود: نه، او دحیه نبود، بلکه جبرئیل بود و چون درباره اشتیاقِ شنیدن سلام از تو، چنین گفت، به او گفتم: ای جبرئیل چگونه در این سخن خود علی را امیرالمؤمنین خواندی؟ گفت: {او را خدا امیرالمؤمنین خواند، زمانی که} در جنگ بدر به من وحی کرد بر محمد نازل شو و به وی امر کن که او به امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب دستور دهد تا وی بین دو صف جنبش و تحرکی کند، پس خداوند در کلامش او را امیرالمؤمنین نامید. آنگاه پیامبر فرمود: پس تو ای علی امیرِ مؤمنانی در آسمان و امیرِ مؤمنانی در زمین؛ از من جز کافر بر تو پیشی نمی گیرد و جز کافر از تو سرپیچی نمی کند و اهل آسمان ها تو را امیر مؤمنین می خوانند.

انتهای پیام/

تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715