چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۵
 سه مسئله‌ای که باعث اختلاف ایران و روسیه خواهد شد   

«برخلاف نظرات تحلیلگران برجسته مانند سرگئی الکساشنکو از اندیشکده بروکینگز، اتحاد (ایران و روسیه) به قوتی که در اظهارات مقامات رسمی مشاهده می‌شود؛ نیست!»

به گزارش ندای اصفهان، همزمان با پیشروی ارتش سوریه در جبهه نبرد با گروههای تروریستی که با حمایت مستشاری ایران و حملات هوایی روسیه صورت می گیرد، منابع غربی و به طور خاص برخی منابع آمریکایی تحلیل ها و گزارش هایی را با هدف اخلال در هماهنگی ها میان جبهه ضدداعش ارائه می دهند که ایران و روسیه موثرترین نقش را در این جبهه جدید دارند.

روزنامه واشنگتن پست (washingtonpost) در نوشتاری تحت عنوان “ایران و روسیه هنوز بهترین دوست هم نیستند!” به بررسی پیشینه روابط این دو کشور و همکاری‌های اخیر بر سر مسایل مختلف مانند سوریه پرداخت و در راستای ایجاد جنگ روانی و پروپاگاندای غربی مدعی شد که آسمان روابط ایران و روسیه هنوز کمی ابری است.

در ابتدای این مقاله با اشاره به اظهارات سفیر ایران در سوریه درخصوص “شروع فصل جدیدی از روابط” میان دو کشور، ادعا شده است: «برخلاف نظرات تحلیلگران برجسته مانند سرگئی الکساشنکو از اندیشکده بروکینگز، اتحاد (ایران و روسیه) به قوتی که در اظهارات مقامات رسمی مشاهده می‌شود؛ نبوده!» و برای این مدعای خود سه ناحیه تنش معرفی می‌کند.

مسئله اولی که واشنگتن پست مدعی شده سرمنشا اختلافات ایران و روسیه است، پیشینه بی‌اعتمادی میان نخبگان و سران این کشور بوده و می‌نویسد: «بعد از انقلاب اسلامی، ایران و اتحاد جماهیر شوروی روابط متشنجی داشته و شوروی در جنگ ایران و عراق به دلیل اینکه از رواج ایدئولوژی اسلامی [آیت‌الله] خمینی واهمه داشت از رژیم صدام حمایت کرد.»

«بعد از فروپاشی اتحاد شوروی بود که روابط ایران و روسیه رو به گرمی نهاد و روابط اقتصادی، فروش سلاح و توسعه برنامه هسته‌ای ایران تا اواسط دهه ۱۹۹۰ افزایش پیدا کرد. دلیل این مسئله اشتراک منافع ژئوپلتیکی بر سر جلوگیری از نفوذ آمریکا در آسیای مرکزی و رویکردهای ترکیه در خاورمیانه بود.»

این روزنامه اما درباره نظر نخبگان و رهبران این دو کشور درباره یکدیگر معتقد است که همواره یک بی‌اعتمادی میان آنها وجود داشته و باعث دو قطبی شدن سران ایران و روسیه شده است؛ «این تخاصم ریشه در پیشرفت‌های نظامی ایران و تمایلات روسیه برای محدود کردن این کشور در دایره نفوذش دارد. صاحب‌نظران روس‌، ایران را غیرقابل اعتماد دانسته و ایرانیان نیز روسیه را سلطه‌طلب و متکبر می‌دیدند.»

«مارک کاتز، استاد علوم سیاسی دانشگاه جورج میسون و کارشناس برجسته روابط روسیه در خاورمیانه معتقد است که سران ایران باور دارند “روسیه باید با جمهوری اسلامی به مانند یک شریک همسان یا حتی برتر رفتار کند. این عقیده “همکاری برابر” حتی تا بحران سوریه نیز ادامه یافته و به همین دلیل بود که رئیس مجلس ایران تاکید کرد، روسیه قبل از آغاز عملیات هوایی‌اش با ایران مشورت کرد.»

مورد دومی که از نظر واشنگتن پست مانع کامل شدن دوستی ایران و روسیه است، رقابت این دو کشور بر سر مسایل اقتصادی تجاری، فروش نفت و گاز در خاورمیانه بوده و اذعان کرد «باوجود اینکه روسیه از تحریم‌های سازمان ملل در سال ۲۰۱۰ بر ایران حمایت کرد ولی کرملین همواره مصمم به صدمه زدن به ساختار و تاثیرات تحریم‌ها بر اقتصاد ایران بوده و تاکید می‌کرد که غرب باید منزوی کردن ایران را پایان دهد. جای تعجب ندارد که لاوروف از توافق هسته‌ای استقبال کرد.»

این روزنامه اما مدعی است که توافق هسته‌ای به دو دلیل، برای روسیه خسارت خالص درپی دارد: «اول اینکه روسیه اهرم دیپلماتیک خود روی ایران را از دست داد؛ زیرا دیگر نیازی نیست که بعنوان میانجی ایران و غرب ظاهر گردد. ایران در حال حاضر قراردادهای چندین میلیارد دلاری با اروپا و کشورهای آسیا و اقیانوسیه امضا کرده است و این مسئله اهمیت روسیه را کاهش می‌دهد.»

«دوم اینکه ایران به رقابت با روسیه در بازار جهانی انرژی روی آورده است. اقتصاددانان روسیه از اینکه افزایش تولید نفت ایران باعث پایین ماندن قیمت نفت برای سال‌های آتی شود، نگرانند. البته کرملین با این نظرات مخالف است زیرا اعتقاد دارد بازارهای جهانی هم‌اکنون تحت تاثیر توافق هسته‌ای برای تصمیم گیری بر سر قیمت ‌گذاری قرار گرفته‌اند. خرید نفت ایران توسط چین و پیوستن ایران به سازمان همکاری‌های شانگهای باعث تقویت عقیده “همکاری برتر” شده و کرملین آن را نمی‌پسندد، زیرا مشتاق است ایران رقیبش نباشد.»

واشنگتن پست در ادامه توهم پردازی‌هایش، دلیل سوم را اینگونه بیان می‌کند که مسیرهای ایران و روسیه در سوریه با هم تصادم خواهد داشت و با طرح ادعای دروغین تشکیل هلال شیعی توسط ایران در خاورمیانه اظهار می کند: «با اینکه روسیه و ایران هر دو از بشار اسد حمایت می‌کنند ولی انگیزه‌های آنان به شدت متفاوت است. ایران برای تشکیل این هلال از اسد حمایت می‌کند. اگر اسد سقوط کند مطمئنا سوریه توسط یک دولت سنّی مورد حمایت عربستان سعودی اداره خواهد شد.»

«هدف روسیه نیز از حمایت‌ها حفظ پایگاه دریایی در طرطوس، قراردادهای نظامی طولانی مدت و داشتن تعداد بیشتری متحد منطقه‌ای است. روسیه در تلاش است تا دولت‌های منطقه‌ای را از دخالت نظامی غرب و تجاوز به استقلال آنها حفظ کند تا با ایجاد یک جهان چند قطبی، در برابر ارزش‌های سلطه طلبانه آمریکا مقابله کند. همچنین روسیه از ترویج شور و حرارت ایدئولوژیک ایران در سوریه نگران است.»

این روزنامه در پایان با تمسک به سخنرانی برخی چهره‌های برجسته ایران قصد دارد این مفهوم را القا سازد که اختلافات ایران و روسیه در حال نمایان شدن بوده و می افزاید: «سردار جعفری گفت که ایران بیش از روسیه به سوریه اهمیت می‌دهد. درهرحال بی‌اعتمادی عمیق، رقابت اقتصادی و رویکردهای ایدئولوژیک متناقض می‌تواند اتحاد ایران و روسیه را ناپایدار سازد.»

w76k34gt

انتهای پیام/

منبع: جام نیوز

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز