جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۴:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲

پیش نشست رونمایی کتاب «بالاتر از دانشگاه»؛

روایتی از تاریخ 33 ساله مرکز استعدادهای درخشان شهید اژه ای اصفهان

این برنامه، پیش نشستی جهت آمادگی مراسم رونمایی کتاب «بالاتر از دانشگاه» اثر محمود فروزبخش بود. مراسم رونمایی کتاب پنجشنبه ۷ بهمن ماه با حضور رضا امیرخانی برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، نشست واکاوی موفقیت ها و ناکامی های مدارس استعدادهای درخشان شامگاه پنجشنبه 30 دی ماه به همت مجمع فرهنگی شهید اژه ای در سرای هنر و اندیشه برگزار شد.
این برنامه، پیش نشستی جهت آمادگی مراسم رونمایی کتاب «بالاتر از دانشگاه» اثر محمود فروزبخش بود. مراسم رونمایی کتاب پنجشنبه 7 بهمن ماه با حضور رضا امیرخانی برگزار می شود. این کتاب روایتی از تاریخ 33 ساله مرکز استعدادهای درخشان شهید اژه ای اصفهان است.

در ابتدای این جلسه دکتر احمد بخت افروز یادآوری کرد: بچه های تیزهوشان از همه نقاط شهر و حتی اطراف اصفهان می آمدند و این طور نبود که این مدرسه متعلق به طبقه اقتصادی خاصی باشد و در میان آنان تنوع فرهنگی، سیاسی و اقتصادی و حتی تنوع ادیان دیده می شد. این مزیت در سال های بعد کم رنگ تر شد.
این عضو هیئت علمی دانشکده برق دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: ما هنگامی که کاری فرهنگی و تربیتی را شروع می کنیم چون ذهنیت و الگوی قبلی نداریم در ابتدا به موفقیت های خوبی می رسیم اما هنگامی که می خواهیم برنامه ریزی مشخصی برای هدف مشخص بیرونی مانند کنکور داشته باشیم، کارها خراب می شود. این اهداف تحمیلی مانند مقاله دادن در نظام دانشگاهی، ساختارهای اشتباهی را ایجاد می کند.


سپس سید امین قزوینی مسئول اسبق مجمع فرهنگی شهید اژه ای با اشاره به حال و هوای دهه هفتاد مدارس شهید اژه ای خاطرنشان کرد: معلم ها در زمان ما در قالب طرح درس و نگاه نمره محور پیش نمی رفتند بلکه تجربه ای لذت بخش از کلاس در ذهن ما وجود داشت. معلمینی وجود داشتند که کتاب درسی برایشان اولویت نداشت و حتی با فضای قصه و بیان خاص خود با دانش آوزان ارتباط می گرفتند.
این کارشناس آموزشی تصریح کرد: دانش آموزان در مدارس سمپاد آزادی داشتند و بستری برایشان فراهم بود که بتوانند سبک های مختلف را انتخاب کنند. در فعالیت های اضافه هم اگر ریاضی می خواندیم برای خود ریاضی بود ولی امروز ریاضی خواندن برای مدال المپیاد است. با تسلط آموزش و پرورش بر مدرسه، نگاه آماری و نتیجه محور بر فضای مدرسه غلبه کرد.
سومین فارغ التحصیل دبیرستان اژه ای که در این جلسه به بیان نظر پرداخت، دکتر محمدجواد حاجی احمدی بود. وی با انتقاد به فضای این مدارس در دهه نود گفت: آموزش و پرورشی شدن سمپاد این مدارس را بسیار محافظه کار کرده است. کنکور امروز حرف اول را می زند این درحالی است که در قدیم وجود کارسوق ها، فضای المپیاد و رباتیک آن هم با قیمتی اندک تنوع جذابی را در مدرسه ایجاد کرده بود.
وی افزود: کسانی برای فضای مدارس سمپاد سیاست گذاری می کنند که از فضای نوجوان فاصله دارند. حضور فارغ التحصیلان در کنار دانش آموزان نقطه قوت اصلی سمپاد بود. جا داشت در این سال ها مدرسه به حضور فارغ التحصیلان و فعالیت های مجمع بهای بیشتری می داد. از طرف دیگر حضور در مدرسه نیز از نقاط قوت این مجمع فرهنگی بود.
در پایان این نشست سید علی ذاکر با رویکردی انتقادی نسبت به هسته اولیه سمپاد اشاره کرد: در مدارس تیزهوشان از ابتدا تعریف صحیحی از «استعداد» وجود نداشت. توجه به نوع خاصی از استعداد، مدرسه را از پرورش استعدادهای گوناگون غافل می کرد. برای مثال پرورش هوش ورزشی یا استعدادهای مدیریتی در مدرسه چندان جایی نداشتند. اینگونه دانش آموزان اگر نمراتشان خراب می شد، طرد می شدند.
این کارشناس مشاوره هشدار داد: متاسفانه فضای برخی غیرانتفاعی های خاص بر مدرسه تیزهوشان تاثیر گذاشت و تنوع این مدرسه نسبت به گذشته ضربه خورده است. مسئولان دیگر نمی دانند خروجی مطلوب مدارس سمپاد باید چگونه باشد و تا تصویر مشخصی از خروجی نباشد، روش و ساختار قابل قبولی هم از آنان نباید انتظار داشته باشیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715