سه شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۵
صبح امروز در پردیس دانشگاه تهران
 ربات انسان‌نمای ملی سورنا ۳ رونمایی شد   

ربات انسان‌نمای ملی سورنا ۳ صبح امروز با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران رونمایی شد.

به گزارش ندای اصفهان، پروژه ربات انسان‌نمای ملی سورنای ۳ که از سوی مرکز سیستم‌ها و فناوری پیشرفته دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران با مدیریت عقیل یوسفی‌کما به عنوان مجری و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به عنوان کارفرما انجام شده است صبح امروز با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور رونمایی شد.

سورنای ۳ با قدی برابر ۱۹۰ سانتی‌متر و وزنی در حدود ۹۸ کیلوگرم در زمره رباط‌های انسان‌نما با اندازه واقعی انسان بالغ قرار می‌گیرد که در مقایسه با سورنای ۲ پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است به طوری که درجات آزادی رباط سورنای ۳، ۳۱ درجه است در حالی که این درجه در سورنای ۲ به میزان ۲۲ درجه بود.

سورنای ۳ دارای ۱۲ درجه آزادی در پاها، ۱۶ درجه آزادی در دست‌ها، ۲ درجه آزادی در گردن و ۱ درجه آزادی در کمر است. همچنین هر پای رباط دارای ۶ درجه آزادی است که ۳ درجه آزادی در ران و یک درجه آزادی در زانو و ۲ درجه آزادی در مچ پا دارد.

سرعت گام‌برداری در سورنای ۳ به ۷ دهم کیلومتر بر ساعت افزایش یافته است که در مقایسه با نسل قبلی افزایش ۷ برابری در سرعت داشته است.

سورنای ۳ قابلیت حرکت بر روی سطوح ناصاف، سطوح شیب‌دار، بالا رفتن و پایین آمدن از پله‌ها را دارد و دور زدن با شعاع دلخواه و دور زدن درجا از دیگر قابلیت‌های حرکتی این رباط است.

سورنای ۳ قادر است از هر دو طریق بینایی و شنوایی با محیط ارتباط برقرار کند و قابلیت سخن گفتن به صورت محدود را دارد.

سورنای ۳ می‌تواند اشیاء را تشخیص داده و موقعیت آن را برای گرفتن جسم در اختیار سیستم کنترلی قرار دهد.

همچنین شناسایی تغییر صورت افراد در حال حرکت از دیگر قابلیت‌های سورنای ۳ است.

ربات سورنای ۳ با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.

 

منبع:فارس

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اصفهان شرق
اصفهان شرق
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق