چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰

خبرهای خوش آخرین رنگ‌بندی کرونایی/ دیگر نقطه قرمز کرونایی نداریم/ رنگ ۳۲۱ شهرستان آبی شد + نقشه

تداوم واکسیناسیون عمومی و تدابیر اتخاذ شده‌، کشور را در وضعیت بهتری در زمینه مدیریت و کنترل شیوع کرونا قرار داده که هر‌گونه بی‌توجهی به رعایت شیوه نامه های بهداشتی می تواند سبب بروز سویه جدید «اومیکرون» شود.

به گزارش ندای اصفهان،با وجودی که تمهیدات لازم برای کنترل و پیشگیری از شیوع سویه اومیکرون در کشور اندیشیده شده است اما همچنان تاکید کارشناسان حوزه بهداشت و درمان رعایت شیوه نامه های بهداشتی و پرهیز از ترددهای غیر ضرور است چرا که هر گونه غفلت سبب بازگشت به روزهای سخت شیوع کرونا در کشور خواهد شد‌.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم امروز پنجشنبه در حاشیه گردهمایی معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاههای علوم پزشکی در مشهد در مورد مشاهده ویروس اومیکرون در کشور گفت: تاکنون موردی از شیوع این ویروس در کشور گزارش نشده است اما طبق تحقیقات جدید انجام شده، این سویه کرونا با وجود سرایت‌پذیری بالاتر، مرگ و میر کمتری نسبت به سویه‌های قبلی دارد.

بهرام عین‌اللهی با تاکید بر اینکه هماهنگی و تمهیدات لازم برای کنترل و پیشگیری از شیوع سویه اومیکرون در کشور اندیشیده شده است، گفت:‌ از مردم تقاضا داریم همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

وی افزود‌:  اکنون وضعیت ایران به لحاظ کنترل کرونا در شرایط نسبتا خوبی است و از 10 روز گذشته تاکنون آمار مرگ و میر کرونا در کل کشور 2 رقمی شده است، هر چند که حتی مرگ یک نفر نیز برای ما اهمیت دارد ونمی توان براحتی از کنار آن گذشت.

در پی رویکرد دولت سیزدهم در افزایش واردات واکسن و تسریع واکسیناسیون و نیز عبور خیز پنجم و مرگبار کرونا از کشور، تلفات کرونا هر چند دو رقمی اما روندی نوسانی افزایشی – کاهشی دارد و تعداد شهرهای با وضعیت قرمز نیز کاهش یافته است.

اما بر اساس بررسی‌های اپلیکشین ماسک، در حال حاضر 2 شهرستان که تا روز گذشته در وضعیت قرمز قرار داشتند، پاک شدند و نقطه قرمز رنگ در نقشه کرونایی کشور نداریم. بر همین اساس، 321 شهرستان در وضعیت آبی، 8 شهرستان نارنجی و 119 شهرستان زرد هستند.شهرستان‌های اشنویه (آذربایجان غربی)، طبس،  نهبندان (خراسان جنوبی)، بافت، زرند، سیرجان (کرمان) و بافق، بهاباد (یزد) در وضعیت نارنجی قرار دارند.

استان البرز/یک بیمار کرونایی فوت کرد

مهرداد بابایی سخنگوی ستاد کرونای استان البرز در مورد آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان البرز اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته از 800 مراجعه کننده سرپایی در استان البرز به مراکز درمانی  37 بیمار با علائم کووید 19 در مراکز درمانی استان بستری شدند.

وی افزود: مجموع کل موارد بستری شامل قطعی، محتمل و مشکوک از ابتدای شیوع کرونا تا امروز در استان البرز 79 هزار و 524  نفر  بوده است. سخنگوی ستاد کرونای استان البرز با بیان اینکه  در حال حاضر تعداد 274 نفر شامل موارد قطعی، محتمل و مشکوک در مراکز درمانی بستری هستند، بیان کرد: از این تعداد، ابتلای 53 نفر به بیماری کووید 19، تا این تاریخ قطعی شده است.

بابایی با اشاره به اینکه شیوه نامه‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا باید با جدیت اجرایی شود، گفت: متاسفانه در 24 ساعت گذشته 1 بیمار کووید 19 جان خود را از دست داده است و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به 6461 نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه تزریق واکسن بر اساس شیوه نامه های ابلاغی وزرات بهداشت در حال انجام است، ادامه داد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون 72 هزار و 787 نفر از مراکز درمانی ترخیص شده اند.

استان اردبیل/ 14 فرد کرونایی ‌بستری شدند‌

شهرام حبیب‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: در ادامه روند کاهشی شیوع کرونا، شاخص‌ بستری روزانه، مجموع بیماران بستری و فوتی مبتلایان کووید.19 در استان اردبیل به شکل معنادار و چشمگیری کاهش یافت.

وی بیان کرد: طی شبانه روز گذشته 14 فرد جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شدند و بررسی آمار شیوع کرونا در استان اردبیل نشان می‌دهد که شمار مبتلایان روزانه کرونا در این استان پس از هفت ماه به 14 نفر تنزل کرده است.

حبیب‌زاده ادامه داد: بنا به اعلام ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، این میزان بستری روزانه مبتلایان نیز نسبت به بالاترین آمار ثبت شده در 3.5 ماه قبل، 175 نفر کاهش را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل همچنین گزارش داد که در ادامه روند نزولی شیوع کرونا، مجموع شمار مبتلایان بستری در مراکز درمانی استان اردبیل به 136 نفر در شبانه روز گذشته کاهش یافته که پایین‌ ترین رکورد 6 ماه گذشته که این میزان بستری همزمان مبتلایان کرونا در استان اردبیل 761 نفر کمتر از بالاترین آمار ثبت شده در 3.5 ماه پیش در این استان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ادامه داد: بنا به گزارش ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، آمار جان‌باختگان کرونا در این استان نیز روند نزولی را طی می‌کند به طوری که طی شبانه روز گذشته پانزدهمین روز بدون فوتی کرونا طی 2 ماه اخیر در این استان به ثبت رسید و مجموع فوتی‌های پنج موج شیوع بیماری کووید.19 در این استان، در رقم 2 هزار و 587 نفر باقی ماند.

حبیب‌زاده ادامه داد: بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، هم اکنون شیوع بیماری کووید.19 در این استان در وضعیت آبی قرار دارد و شاخص شمار ابتلای جدید، آمار بستری همزمان و تعداد جان‌باختگان روند کاهشی آرامی را طی می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل از مراجعه 47 فرد مشکوک به ابتلای کووید.19 به مراکز درمانی استان اردبیل در شبانه روز گذشته خبر داد و بیان کرد: امیدواریم که این استان دچار موج ششم کرونا نشود.

استان آذربایجان غربی/505 نفر بر اثر سندروم حاد تنفسی بستری شدند

محمدامین ولی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته 505 نفر بر اثر سندروم حاد تنفسی در بیمارستان‌های آذربایجان‌غربی بستری شدند.

وی از فوت چهار نفر دیگر خبر داد و تصریح کرد: این فوتی‌ها در شهرهای ارومیه، اشنویه، خوی و مهاباد رخ داد و تعداد کلی جان باختگان کرونایی را به هفت هزار و 177 نفر رسانید.رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی با اشاره به ابتلای 230 نفر به کرونا در شبانه روز گذشته افزود: تاکنون 321 هزار و 811 نفر به کروناویروس مبتلا شده‌اند.

وی با اشاره به واکسیناسیون 17 هزار و 748 نفر در شبانه روز گذشته بیان کرد: در مجموع تاکنون چهار میلیون و 400 هزار و 78 نفر واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.ولی‌زاده گفت: این تعداد شامل دو میلیون و 380 هزار و 788 نفر دوز اول، نزدیک دو میلیون نفر دوز دوم و 58 هزار و 123 نفر دوز سوم بوده است.

استان اصفهان/ 103 مورد ابتلای جدید شناسایی شد

پژمان عقدک سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع اصحاب رسانه با اشاره به تعداد کل موارد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا از ابتدا تاکنون، اظهار داشت از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا تعداد یک میلیون و  261 هزار و 91 ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل گزارش شده است.

وی افزود: در این بازه زمانی تعداد کل موارد ابتلای قطعی به کرونا در استان 427 هزار و 404 نفر بوده که از این تعداد 185 هزار و 75 نفر به همین علت بستری شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه 124 هزار و 785 بیمار کرونایی از ابتدای ورود ویروس منحوس کرونا بهبود یافتند، گفت: متاسفانه تا کنون 17 هزار و 130 نفر نتوانستند در برابر این ویروس مقاومت کنند و فوت شدند.

وی ادامه داد: در 24 ساعت گذشته 103مورد جدید کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شناسایی و 82 بیمار کرونایی نیز در این مراکز بستری شدند که حال 101 نفر آنها وخیم گزارش شده و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و 2 خانواده هم داغدار مرگ عزیزان خود در اثر ابتلا به کرونا شدند.

عقدک تصریح کرد: در حال حاضر با ترخیص 110 بیمار تعداد مجموع بستریان به 421 بیمار با تشخیص ابتلا به کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان رسیده و امیدواریم هر چه زودتر چرخه انتقال بیماری مسری کرونا قطع شود و هیچ بیمار بستری کرونایی نداشته باشیم.

استان قزوین/نرخ بستری‌ها درصد افزایش یافت

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از کاهش 7.4 درصدی موارد قطعی ابتلای به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: در شبانه‌روز اخیر 75 مورد جدید ابتلای قطعی کرونایی در آزمایشگاه‌های منتخب کووید استان قزوین شناسایی شد که این آمار 6 نفر از روز قبل بیشتر است.

جلال رحمانی همچنین به افزایش 13 درصدی نرخ روزانه بستری‌های کرونایی اشاره کرد و گفت: در 24 ساعت گذشته 43 بیمار کرونایی جدید به دلیل داشتن علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های ما بستری شدند که این آمار در مقایسه با روز پیش 5 نفر افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: آمار بیماران بدحال هم نسبت به روز گذشته 10 درصد کاهش یافته و در حال حاضر 9 بیمار کرونایی با حال وخیم در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های قزوین با اتصال به دستگاه ونتیلاتور بستری هستند که این آمار از روز قبل یک نفر بیشتر شده است.

رحمانی ادامه داد: همچنین در 24 ساعت اخیر یک بیمار کرونایی بدحال ما به دلیل علائم شدید تنفسی جان خود را از دست داد که این آمار درست اندازه روز گذشته است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی قزوین از افزایش 20 درصدی نرخ بهبودیافتگان کرونایی روزانه هم خبر داد و گفت: در شبانه‌روز گذشته 49 بیمار کرونایی با علائم قطعی نقاهت از بیمارستان‌های قزوین ترخیص شدند که این آمار 8 نفر از روز قبل بیشتر است.

رحمانی ادامه داد: در نهایت آمار مجموع بستری‌های کرونایی فعلی استان قزوین با 7 درصد کاهش به 188 نفر کاهش یافت که این میزان بستری 14 نفر از روز پیش کمتر شده و کمترین آمار بستری‌های کرونایی در طول 9 ماه اخیر است.

خراسان شمالی/ واکسیناسیون در کنترل شیوع کرونا بسیار موثر بود

سید جواد پورنقی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی خراسان شمالی اظهار داشت: خراسان شمالی در میزان پوشش واکسیناسیون در رتبه نخست کشوری قرار دارد.وی افزود: آمار و ارقام نشان می‌دهد واکسیناسیون در کاهش ابتلا و مرگ و میر موثر بوده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی خراسان شمالی گفت: نمودار روند شیوع بیماری کرونا در استان نزولی است٬ اما عادی سازی منجر به افزایش شیوع بیماری خواهد شد و مردم باید همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.به گزارش تسنیم٬ بر اساس آخرین نقشه شوع کرونا در کشور٬ در استان خراسان شمالی 3 شهر آبی و 4 شهر با وضعیت زرد هستند.

استان ‌فارس/105 نفر در 24 ساعت گذشته ‌بستری شدند‌

براساس آخرین وضعیت ثبت شده درباره شهرستان‌ها و استان‌های کشور استان فارس در وضعیت کم خطر قرار گرفته است. بر این اساس هیچ‌یک از شهرها و شهرستان‌های استان در وضعیت قرمز قرار ندارند.

بر‌اساس آخرین تغییرات نقشه تنها شهرستان کوار در وضعیت نارنجی قرار دارد و مابقی شهرستان‌های استان در حالت زرد و آبی هستند که در این میان شیراز به عنوان مرکز استان در وضعیت زرد است.ثبات در این روند با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی و تکمیل چرخه واکسیناسیون از موضوعات مورد تاکید متولیان بهداشت است. با این حال مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز از پیش‌بینی و آمادگی برای مقابله با موج ششم کرونا خبر داده و از شیوع سویه جدید کرونا در آفریقا ابراز نگرانی کرده‌اند.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز  از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، یک میلیون و 521 هزار و 419 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، 443 هزار و 978 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، 262 هزار و 197 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 61 هزار و 20 بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، 504 هزار و 998 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

با اعلام بستری 105 بیمار جدید مبتلا و دارای علائم کرونا در شبانه روز گذشته در سطح بیمارستان‌های استان مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علائم که هم اکنون در بیمارستان‌های استان بستری هستند، به 767 نفر رسیده که از این تعداد 110 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.با جان باختن پنج هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری به هفت هزار و 305 نفر رسید.

استان بوشهر/تمام شهرستان‌ها در شرایط آبی کرونایی قرار گرفتند

سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در  با اشاره به بهبود روند ابتلا به بیماری کرونا در استان بوشهر اظهار داشت: شهرستان بوشهر که در 2 هفته قبل در حالت زرد کرونایی قرار داشت با کاهش مبتلایان و بستری‌ها در بخش کرونایی به شرایط آبی تبدیل شد و اکنون تمام شهرستان‌های استان بوشهر در وضعیت آبی کرونایی قرار دارند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به وضعیت واکسیناسیون در استان بیان کرد: آمارها نشان می‌‌دهد استقبال در دریافت واکسن کرونا مطلوب است به‌گونه‌ای که 78 درصد جمعیت هدف بالای 12 سال واکسینه شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به کاهش مبتلایان به کرونا و شمار بستری‌ها در بخش کرونایی بیمارستان‌ها تصریح کرد: روند موارد بستری و موارد فوت استان بوشهر کاهش داشته و میزان بستری از متوسط کشور کمتر است.

وی به بستری بیماران کرونایی استان بوشهر در 100 هزار نفر پرداخت و خاطر نشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد بستری‌ها از 100 هزار نفر جمعیت در هفته نخست آذر ماه 3.39 صدم درصد ثبت شده که نسبت به هفته‌های ماقبل آن کاهش داشته است.

کشمیری میزان مرگ ناشی از بیماری کرونایی در  مدت یاد شده در یک میلیون نفر جمعیت را 5.79 صدم درصد دانست و بیان کرد: اکنون شمار کل بستری‌ها در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان به 60 نفر رسیده است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر به بستری بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان پرداخت و افزود: از مجموع 5 بستری بخش‌های مراقبت‌های ویژه کرونایی، 2 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: روزانه حدود 30 بیمار از بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص می‌شوند که این روند تسریع شده است.

وی افزود: تاکنون 2 هزار و 31 نفر از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر به علت ابتلا به ویروس کرونا‌ جان خود را از دست داده‌اند.

کشمیری اضافه کرد: از آغاز شیوع کرونا تاکنون 89 هزار و 200 نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

استان خراسان جنوبی/101 بیمار جدید شناسایی شد

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا در خراسان جنوبی اظهار داشت: در شبانه روز گذشته 663 تست مولکولی و سریع در استان انجام شد که بیشترین مبتلایان شناسایی شده مربوط به شهرستان‌های بیرجند، طبس و فردوس بود.

غلامرضا شریف زاده افزود: تعداد فوتی‌های کرونا در استان نیز در این مدت با ثبت یک فوت دیگر به هزار و 248 نفر رسید.وی گفت: هم اکنون نیز 188 بیمار حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که 64 نفر آن‌ها مبتلا به کرونا هستند و حال 2 نفرشان وخیم است.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا در خراسان جنوبی ادامه داد: در خراسان جنوبی تاکنون یک میلیون و 24 هزار و 831 دز واکسن کرونا تزریق شده است.

شریف زاده گفت: بر اساس آخرین بروزرسانی نقشه کرونایی کشور شهرستان طبس از وضعیت قرمز کرونایی خارج و در وضعیت نارنجی قرار گرفت.وی افزود: هم اکنون شهرستان های طبس به همراه نهبندان در وضعیت نارنجی قرار دارند و شهرستان‌های درمیان، سربیشه، بیرجند و فردوس در وضعیت زرد کرونایی و شهرستان‌های خوسف، زیرکوه، قائنات، سرایان و بشرویه نیز در وضعیت آبی و کم خطر قرار دارند.

استان کرمان/موارد بستری قطعی به 168 مورد رسید

حمیدرضا رشیدی‌نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه روند کرونا در استان کرمان در هفته قبل روند ثابتی داشته و در حال حاضر استان در وضعیت خوبی نسبت به هفته‌های قبل قرار دارد اظهار داشت: هر چند در حال حاضر شرایط استان خوب است اما خطر شیوع سویه جدید بیماری در کشور و استان را نادیده گرفت.

وی با بیان اینکه هنوز اطلاعات زیادی از سویه اُمیکرون در دست نیست ادامه داد: با این وجود به نظر می‌رسد که در شرایط موجود مهمترین و بهترین راه مقابله با سویه جدید واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با عنوان اینکه مجموع واکسیناسیون کرونا در استان کرمان به 3 میلیون و987 هزار و 992 دوز رسیده اظهار داشت: تا کنون دو میلیون و 107 هزار و 453 دوز واکسن کرونا در نوبت اول، یک میلیون و 743 هزار و 83 دوز واکسن کرونا در دوز در نوبت دوم و 47 هزار و 456 هزار دوز واکسن در نوبت سوم در استان کرمان تزریق شده است.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19 تا ظهر روز قبل اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 168 مورد است.

وی ادامه داد: از این تعداد 97 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 11 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 6 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 14 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 40 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 25 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 43 هزار و 697 مورد رسیده است.

وی به فوت 2 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 5 هزار و 101 مورد رسیده است.

صحبتی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان دو میلیون و 107 هزار و 453 دوز عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را یک میلیون و 743 هزار و 83 دوز و واکسن تزریق شده نوبت سوم کرونا در استان 47 هزار و 456 دوزاست.

استان مرکزی/9 شهرستان شرایط آبی و کم‌خطر دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان مرکزی اظهار داشت: براساس آخرین گزارش رنگ‌بندی مناطق کشور برای کرونا از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 9 شهرستان تابعه استان مرکزی شرایط ابی و کم‌خطر دارد اما نباید رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم مورد غفلت واقع شود.

سیدمحمد جمالیان افزود: شهرستان‌های اراک، ساوه، زرندیه، تفرش، فراهان، خنداب، شازند، فراهان، خمین اکنون در نقشه‌رنگ‌بندی کرونا با موقعیت آبی و کم‌خطر نمایش داده شده است اما رعایت پروتکل‌ها همچنان باید مورد توجه باشد.

وی تصریح کرد: موقعیت سه شهرستان کمیجان، آشتیان و محلات نیز در گزارش رنگ‌بندی کرونا زرد است و رعایت پروتکل‌های تعریف شده برای این مناطق باید با جدیت دنبال شود و امیدواریم هرچه سریع‌تر وضعیت این شهرستان‌ها نیز به وضعیت مطلوب برسد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: هیچ یک از 12 شهرستان استان مرکزی در فهرست مناطق قرمز و نارنجی نیست اما، با توجه به حساسیت موضوع، می‌طلبد مردم همچنان کووید 19 و قدرت و سرعت بالای انتقال آن را جدی بگیرند.

جمالیان افزود: با شیوع سویه جدید امیکرون مردم همچنان پروتکل‌های بهداشتی را با جدیت دنبال کنند و کسانی که واکسن خود را نزده‌اند، هر چه سریعتر با مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز واکسیناسیون برای ایمن سازی اقدام کنند.

استان گیلان/ شهرهای مبادی ورودی استان همچنان زرد است

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در حال حاضر 187 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که 39 نفر از این تعداد در شبانه‌روز گذشته به آمار مذکور افزوده شده‌اند.

همچنین 32 نفر از بیماران کرونایی به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های گیلان بستری هستند که 6 نفر از آنان در 24 ساعت گذشته به این بخش منتقل شده‌اند و حال 32 نفر از بیماران کرونایی وخیم گزارش شده است.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان هم‌اکنون 93.1 درصد جمعیت بالای 12 سال در گیلان دز نخست واکسن کرونا را دریافت کرده و 6.9 درصد گروه‌های هدف واکسیناسیون در استان هنوز برای زدن واکسن اقدام نکرده‌اند.

اگر چه استان گیلان در صدر جدول میزان واکسیناسیون در بین استان‌های کشور قرار دارد و 82.6 درصد جمعیت بالای 12 سال در گیلان هر دو دز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند اما برای رسیدن به ایمنی نسبی جامعه باید این آمار به بیش از 85 درصد برسد.

براساس آخرین اعلام رنگ‌بندی کرونایی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال حاضر 14 شهرستان استان گیلان در وضعیت آبی کرونایی و 3 شهرستان دیگر در رنگ‌بندی زرد قرار دارند و هیچ کدام از شهرستان‌های استان قرمز یا نارنجی نیست.

املش، لنگرود، لاهیجان، سیاهکل، رشت، خمام، آستانه‌اشرفیه، بندرانزلی، شفت، فومن، صومعه‌سرا، ماسال، رضوانشهر و تالش 14 شهرستان در وضعیت آبی گیلان و رودبار، رودسر و آستارا که هر 3 مبادی ورودی استان هستند، رنگ‌بندی زرد دارند.

شهرستان کاشان/ آران و بیدگل آبی ماند

کاشان همچنان در وضعیت زرد قرار دارد و این موضوع نشان از آن دارد که ویروس کرونا در منطقه کاشان همچنان جولان می‌دهد و خوشبختانه در چند روز گذشته این ویروس منحوس در کاشان افت نسبی اما شکننده داشته است.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان با بیان اینکه در 24 ساعت گذشته 10 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند اظهار داشت: از این تعداد سه بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شده و شش بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهدا و یک بیمار نیز در بیمارستان ثامن شهرستان آران و بیدگل بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل 75 و حداکثر 85 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز بیمار حداقل 32 و حداکثر 82 سال به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 69 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهدا آران و بیدگل بستری هستند ابراز داشت: از این تعداد 36 بیمار در شهرستان کاشان و 33 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری شدند و از تعداد کل بیماران سه بیمار به صورت موقت بستری شدند.

وی از بستری شش بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند گفت: در 24 ساعت خوشبختانه هیچ فردی در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل بر اثر کرونا جان خود را از دست نداده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا در 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 15 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد قابل توجهی بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار 580 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

استان گلستان/ بازگشت رنگ زرد به نقشه کرونایی استان

میزان شیوع کرونا در استان گلستان روی دور کُند قرار گرفته و تعداد مبتلایان و موارد بستری به صورت قابل ملاحظه‌ای در روزهای اخیر با کاهش همراه بوده است.

کارشناسان بخش بهداشت و درمان استان معتقدند گسترش واکسیناسیون کرونا یکی از علت‌های اصلی، نزولی شدن آمارهای مربوط به کرونا در استان است. در عین حال اما بر روی رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی تأکید جدی می‌شود تا جلوی اوج‌گیری دوباره بیماری و شیوع موج احتمالی دیگر گرفته شود.

اما در روز گذشته و برای نخستین بار از ابتدای امسال تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی استان به حدود 100 نفر رسید. این در حالی است که روز قبل از آن حدود 200 بیمار در مراکز درمانی استان بستری بودند و این آمار برای روز گذشته تقریبا به نصف رسیده است.

براساس آمار دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان 109 بیمار در مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 39 بیمار در بخش‌های آی سی یو تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند و 16 بیمار نیز به علت وخامت وضعیت به ونتیلاتور متصل هستند.

عبدالرضا فاضل رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کاهش بستری‌ها را امیدبخش دانست و گفت: با توجه به خطر جهش‌های هر روز کرونا به ویژه سویه جدید اُمیکرون، از هم استانی‌ها می‌خواهیم همچنان شیوه‌نامه‌های بهداشتی به ویژه زدن ماسک را جدی بگیرند و اگر تا به حال واکسن نزده‌اند زودتر اقدام کنند.

اما با وجود کاهشی بودن روند شیوع کرونا در استان گلستان وضعیت کرونایی در برخی شهرهای استان دستخوش تغییر شده است. با اینکه تا هفته گذشته همه شهرهای استان در وضعیت آبی قرار داشتند اما از روز گذشته دو شهرستان کردکوی و بندرترکمن در غرب استان گلستان به وضعیت زرد درآمدند که سبب نگرانی شده است.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715