پنجشنبه ۰۷ بهمن ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴

نتیجه «ما زبان دنیا را بلدیم» چه شد؟

دستور کار: تخریب چندجانبه تیم هسته‌ای +جزئیات

درحالی که تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در وین حاضر شدند برخی با استدلالات ضعیف به تخریب این تیم دست می زنند.

به گزارش ندای اصفهان، اولین مرحله از دور جدید مذاکرات هسته‌ای در وین برگزار شد. این مذکرات که با تیم جدید و در دولت آیت الله رئیسی آنهم با هدف نتیجه گرایی و متنفع شدن ملت ایران از مواهب توافق هسته‌ای صورت می گیرد با واکنش‌های مختلفی روبرو شده است. از جمله نکات قابل توجه در این مذاکرات روشن شدن ماشین تخریب عده‌ای با عداوت ورزی ویژه علیه تیم دیپلماسی هسته‌ای است. این درحالی است که همین افراد پیشتر تنها به مدح و ثنای تیم «محمد جواد ظریف» می پرداختند. هر چند که در این حوزه هر دو برای اینکه منافع ایران تامین شود و با همین ماموریت به پای میز مذاکره با غرب و چین و روسیه رفته اند اما برخی موارد سیاسی و جناحی را بسیار پررنگ در این حوزه می بینند و برای‌شان منافع ملی چندان مطرح نیست.

در این زمینه یکی از موارد تخریبی این بوده که چرا تیم جدید هسته‌ای با هئیتی 40 نفره به پای میز مذاکرات رفته است. این درحالی است که باید گفت که نگاهی به افرادی که در تیم هسته ای قرار گرفتند نشان می دهد آنان اکثرا کارشناس و افرادی خبره هستند که از بدنه وزارت خارجه ای به این مذاکرات اعزام شده اند. یعنی این افراد در زمان دولت گذشته نیز در وزارت خارجه مشغول به کار بودند و تجربه و نکته سنجی کارشناسی در این حوزه را دارند. هرچند که در دولت گذشته نیز تیمی 16 نفره وارد مذاکرات می شد که متاسفانه برخی از آنان با اتهامات امنیتی مواجه شدند و پرونده‌هایی در این زمینه تشکیل شده که به نظر می رسد دقت لازم در تعیین آنان صورت نگرفته بود.

جالبتر اینکه برخی از اعضای خانواده دولتمردان مثل «حسین فریدون» برادر رئیس جمهور سابق عضو این تیم مذاکره کننده بود. در انتها نیز نتیجه مطلوب از مذاکرات گرفته نشد و با وجود اینکه در دولت بایدن هم مذاکرات انجام شد چیزی عاید کشور نشد. این درحالی است که تیم جدید با محور رفع تحریم واقعی به مذاکرات پای گذاشته است و غیر از باقری کنی که در راس این هئیت قرار دارد، مهدی صفری، رضا نجفی، ابراهیم شیبانی، علی فکری، غلامرضا پناهی، احمد اسدزاده از جمله افرادی هستند که در این تیم قرار دارند و از بدنه وزارت خارجه و کارشناسان خبره در این حوزه هستند.

انتهای پیام/

منبع:

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715