شنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۵
پیروان تحریف یا پیروان امام؟!
 کالبدشکافی انجمن اصلاح طلب پیروان خط امام در دانشگاه اصفهان +اسناد   

آنچه «جنبش دانشجویی» را از دیگر حرکات اجتماعی متمایز می کند، رهایی از وابستگی‌های گوناگون حزبی و سیاسی است. جنبش دانشجویی در ایران روزهای پر فراز و نشیبی را سپری کرده است اما روبرو شدن با تشکل‌های دانشجویی دولتی که همخوانی با تعریف جنبش دانشجویی ندارند، قابل پذیرش نیست...

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، در روزها و ماه های اخیر برخی اقدامات نادرست در مدیریت و ساماندهی محافل فرهنگی و سیاسی در دانشگاه اصفهان سبب شده تشکل «انجمن اسلامی پیروان [به اصطلاح] خط امام» هماهنگ با برخی جریانات خاص در بیرون از دانشگاه، با چراغ سبز مدیریت دانشگاه اعلام موجودیت کند.

در مدت سرپرستی دکتر طالبی و تیم ایشان در میان افرادی که برای سخنرانی در دانشگاه دعوت می شوند کسانی دیده می شوند که در گذشته مواضع افراطی و ساختارشکنانه از خود بروز داده و دارای سوابق امنیتی و قضایی بوده که در ادامه به بازخوانی آن می پردازیم، و شما خود قضاوت کنید که این آقایان کجا و پیرو خط امام(ره) بودن کجا؟!

فرجام مدیریت نادرست، فضای سیاسی است نه پیشرفت علمی

در ایامی که رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) در خصوص فرهنگ و عرصه فرهنگی به مسئولان دانشگاه ها گوشزد می نماید: «کار فرهنگی ماهیت دیگری دارد، مسئولین فرهنگی دانشگاهها بفهمند چه می کنند؟ کار فرهنگی صحیح این است که انسان مؤمن، متخلق، انقلابی، معتقد به آرمان ها، دوستدار کشور و نظام اسلامی و دارای بصیرت و عمق دینی و سیاسی تربیت شود…» از دانشگاهی همانند دانشگاه اصفهان به‌عنوان قطب اول علمی این استان مهم و در مرتبه یکی از سه دانشگاه مهم و بزرگ کشور نیز انتظار می رود نگاهی فراجناحی به فعالیت تشکل‌های دانشجویی و گستره فعالیت‌های آنها داشته باشند و با مد نظر قرار دادن رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت جلوگیری «…تبدیل مراکز علمی به محل جولان و فعالیت‌های جریان‌های سیاسی که متأسفانه در دوره‌ای شاهد این پدیده زیان بار بودیم»؛ در تصمیم‌گیری‌های خود پیرامون تاسیس تشکل‌های اسلامی و به کارگیری اعضای هیات علمی متعهد، با معیارهایی همچون پایبندی به ارزش‌های اصیل انقلاب اسلامی، اعتقاد نظری و عملی به ولایت مطلقه فقیه، حفظ و حراست از کیان انقلاب اسلامی و رعایت خطوط قرمز نظام توجه ویژه داشته باشند.

در دوره سرپرستی دکتر طالبی و حمایت از تشکل های جدید التاسیس در دانشگاه چه مواردی یافت می شود؟

در سخنان رهبر عالیقدر انقلاب شنیدیم: «بصیرت دینی و سیاسی برای جوانان و جلوگیری از لغزش ها بسیار مهم است؛ علت لغزش بسیاری از افراد در فتنه ۸۸، که انسان های بدی هم نبودند، نداشتن بصیرت بود. هنگامی که طرف مقابل می گوید «انتخابات بهانه است و اصل نظام نشانه است»، فرد معتقد به نظام چه باید بکند؟ اگر بصیرت نباشد، وظیفه لحظه نیاز انجام نخواهد شد،» حال در دانشگاه اصفهان، سرپرست دانشگاه، مدیریت فرهنگی و اجتماعی، هیأت نظارت بر تشکل ها با چه تدبیری در استفاده از چهره های سیاسی حاشیه دار به جای ترویج و آماده سازی بستری برای فضای علمی و فرهنگی مجوز صادر می کنند؟

چرا فردی در بهار سال جاری در سخنرانی در قالب مناظره به صورت رسمی از تریبون دانشگاه اعلام می کند که: «یک لیبرال مسلمان است و در بسیاری از مواقع تفکر دکتر سروش را نسبت به تفکر شریعتی می پذیرم و از طریق اینترنت با دکتر سروش ارتباط دارم و این آقا تفکر داعش شیعی را برگرفته از تفکر مرحوم شریعتی می داند، وی خود را عامل خروج دکتر سروش از کشور می داند» یا سخنران دیگری از همین تریبون برای دانشگاهیان می گوید: «راه مبارزه با نظام تشکیل حزب و گروه است…» و در خردادماه امسال سخنران مدعو دیگر در تالار بزرگ پیامبر اعظم(ص) دانشگاه می گوید: «من یک فمینیست مسلمانم» و در ادامه این سلسه سخنرانی ها و آزاداندیشی های جناحی (+) (+) (+) (+) (+) (+) (+)، در برنامه ای با عنوان «بررسی روابط آمریکا در فضای پسابرجام در تالار شریعتی» سخنران به جای بحث در این خصوص به تیتر کردن فتنه گران ازجمله میرحسین موسوی و خاتمی می پردازد و از آنها به عنوان بزرگان یاد می کند و به انتقاد از رئیس جمهور قبلی می پردازد و در ادامه تریبون یک ساعت پرسش و پاسخ این برنامه به محلی برای مطرح کردن مطالب جناحی تبدیل می شود (در عوض طرح سئوال عنوان برنامه که برای آن تشکیل جلسه شده بود).(+)

ابراهیم اصغرزاده

البته با مجوز امور فرهنگی این دانشگاه، نشریات و تشکل ها نیز از جولان تخلفات سیاسی دریغ نمی کنند و برخلاف آشکار آیین نامه تشکل های دانشجویی به نشر و چاپ عکس سران فتنه می پردازند.

جای سئوال اینجا است که چرا این تشکل می کوشد در سایه شعارهای نظام و انقلاب، تفکر لیبرالیسم را ترویج دهد؟ چرا فعالیت عناصر افراطی اصلاح طلب در دانشگاه‌ها در قالب برنامه‌های این طیف از تشکل‌های به اصطلاح اسلامی و با حضور افرادی که رفتارهای خلاف قانون و مواضع ساختارشکنانه آنان مسجل شده است، صورت می‌پذیرد!؟ و چرا در شرایطی که هیچ معرفت جدیدی در برنامه این تشکل‌ و کانون های مرتبط با آن جز دعوت به هرج و مرج، تولید نمی‌شود، مجوزهایی برای این قبیل برنامه‌های بی‌محتوا که لکه ننگی برای فضای علمی دانشگاه‌های کشور محسوب می‌شوند، از سوی هیات‌های نظارت بر فعالیت تشکل‌های اسلامی و سیاسی دانشگاه‌ها صادر می شود!؟

همانگونه که عالی ترین مسئول نظام می فرماید: «امروز دانشگاه و دانشجو آماج بزرگترین توطئه هاست و دشمنان کشور از حضور دانشگاهیان با روحیه انقلابی و تهاجمی در میدان و برهم زدن خط قرمزهای آنان و بالا بردن پرچم علم و پر رنگ کردن شعارهای انقلابی وحشت دارند و برای مقابله با این حرکت برنامه ریزی و هزینه های سنگینی می کنند.»

حال این سئوال به ذهن خطور می کند که بلاتکلیفی عدم تعین رئیس دانشگاه پس از نزدیک شدن به دوسال از سوی وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی به چه علتی می باشد؟ چرا عدم تعیین رئیس دانشگاه اصفهان از مراجع ذی صلاح پس از دوسال و علیرغم غیر قانونی بودن ادامه سرپرستی باید به دانشگاهیان به گونه ای القاء کند تا طرح‌های جدی و برنامه‌های مهم هدفگذاری شده کلان در دانشگاه اجرا نشود و اکثر تصمیم‌گیری‌های کلان تا روی کار آمدن رئیس و تثبیت مدیریت به تعویق افتد.

باز سئوالی مطرح است: بعضی از نهادهای مسئول همچون نهاد رهبری در دانشگاه که شاهد برگزاری این برنامه ها در دانشگاه است و می توانند در روند تصمیم گیری و تسریع تعیین فردی شایسته تاثیرگذار باشند، چرا سکوت کرده اند؟ از مجموعه مدیریتی وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی چرا پاسخی بگوش نمی رسد که انتخاب یک رئیس از بین اعضای هیئت علمی دانشگاه اصفهان و یا تایید و رد گزینه فعلی چقدر زمان بر است که بیش از دوسال است به طول انجامیده است؟!!

بازخوانی جنبش دانشجویی در تشکل های جدید التاسیس دانشگاه اصفهان

انجمن‌های اسلامی دانشگاه‌ها، تشکل‌هایی بودند که در مقابل دو جریان راستگرای لیبرال و چپگرای سوسیالیسم ایجاد شدند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این تشکل براساس آرمان و رهنمود حضرت امام‌خمینی راه وحدت را پیش گرفت تا در سایه‌ی تحکیم، فرایند اسلامی‌شدن دانشگاه را مدیریت کند. درعین حال اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانشجویان سراسر کشور موسوم به «دفتر تحکیم وحدت»، با فراز و نشیب هایی در مقاطعی مانند یک حزب سیاسی عمل کرده و در مواقعی نیز تشکّلی صنفی و اجتماعی بوده است. به‌رغم نوسانات مختلف، دفتر تحکیم تا آغاز دهه‌ی ۱۳۷۰ خط مقدم انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها بود، اما پس از آن به‌دلیل فقر ایدئولوژی و خلأ گفتمانی دچار تحولاتی شد که این پدیده را به ‌سمت چالش‌های نوینی با انقلاب پیش برد. این تغییر گفتمان عدالت‌خواهی به مطالباتی از نوع لیبرالیسم غربی، تبدیل گفتمان استکبارستیزی به پارادایم استکبارپذیری، توسعه‌ی ارتباطات تشکیلاتی با اپوزیسیون نظام، هم‌نوایی و هم‌سویی با رسانه‌های بیگانه از رویکردهایی بودند که دفتر تحکیم را دچار دگرگونی‌های محتوایی عمیق کرد. در این وضعیت و در پی نشست‌های بی‌حاصل و تشدید اختلافات درونی که با دخالتِ آشکار و حساب‌شده‌ی جبهه‌ی دوم خرداد به‌ویژه چهره‌های رادیکال حزب مشارکت صورت گرفت، سرانجام در اسفند ۱۳۸۰ به انشعاب در دفتر تحکیم انجامید.

«انَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ»: (امّا) خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملّتی) را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند!» (سوره مبارکه الرعد فرازی از آیه ۱۱)

با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با اصحاب رسانه: «مخاطبان اصلی جنگ نرم مردم به ویژه نخبگان، دانشگاهیان، دانشجویان، جوانان و عناصر فعال اند»، ایشان فرمودند: «آنها بدنبال تأثیرگذاری بر مردم و تغییر طیف وسیعی از باورهای آنان بویژه جوانان و نخبگان هستند که باورهای اعتقادیِ دینی، سیاسی و فرهنگی مردم از جمله این باورها است.»(+)

جای بسی تاسف دارد آنچه در دوسال روی کار آمدن دولت یازدهم مشاهده می‌شود، تلاش برای جناحی کردن تشکل‌های دانشجویی و اقدام به ایجاد تشکل‌های دولتی است که رویکرد معاون فرهنگی وزارت علوم نسبت به تشکل‌های دانشجویی این ادعا را ثابت می‌کند.(+) (+)

آنچه که در این بین مهم است نوع فعالیت تشکل‌ تازه تأسیس انجمن اسلامی پیرو خط امام است. تشکلی که بدون هیچ اباعی تابلو «اصلاح‌طلبی» را برای خود برگزیده‌ (+) (+)، بطوریکه در برنامه های این تشکل و نشریات آن علنا شعار حمایت از اصلاح‌طلبان را در سایه دولت تدبیر و امید سر می دهند.

شاهد بوده ایم مراسم افتتاحیه این نوع تشکلها در دانشگاه ها معمولاً‌ با هنجارشکنی و شعار‌هایی در حمایت از فتنه‌گران همراه بوده و معمولاٌ با حمایت‌ غیر مستقیم دولت‌ و بویژه در دانشگاه و حضور برخی از چهره های شاخص در فتنه ۸۸ شهر اصفهان (ع.م) و (ع م. ق) شکل گرفته است که بجای مطالبه گری و عدالتخواهی تنها به توجیه سیاست های دولت وقت می‌پردازند و در آخر هم می توان گفت با کنار رفتن دولت، مثل دفتر منحله تحکیم وحدت (دوران اصلاحات) آنان نیز خاموش می‌شوند.

رخدادهای ضد فرهنگی و خروج از عقلانیت بوجود آمده در دانشگاه‌ برگرفته از تفکر دوران اصلاحات، انشعاب تشکل‌های دانشجویی و ظهور تشکل‌های جدید دانشجویی، آنچه که در این سیر قابل تأمل است، صدمه دیدن جنبش دانشجویی در زمان‌هایی است که بجای پیگیری اهداف اصلی خود از جمله آرمان‌گرایی، عدالتخواهی و آزاد بودن از وابستگی جناحی و سیاسی، درگیر بازی‌های سیاسی می‌شوند و نقش پیاده نظام جریانات سیاسی را ایفا می کنند.

لازم است یادآوری کنیم آنچه «جنبش دانشجویی» را از دیگر حرکات اجتماعی متمایز می کند، رهایی از وابستگی‌های گوناگون حزبی و سیاسی است. البته جنبش دانشجویی در ایران روزهای پر فراز و نشیبی را سپری کرده است و این ویژگی کمی کمرنگ به نظر می‌رسد. روزهایی که ثبت آن در تاریخ با واقعه ۱۶ آذر ۱۳۳۲ آغاز و تاکنون هم ادامه داشته است. البته قوت و ضعف این مسیر قابل درک و ناگزیر است اما روبرو شدن با تشکل‌های دانشجویی دولتی که همخوانی با تعریف جنبش دانشجویی ندارند، قابل پذیرش نیست.

پیرو دفتر تحکیم وحدت یا پیرو خط امام (ره)؟

پرواضح است در حوزه فعالیت‌های دانشجویی هرگونه فعالیت باید در حیطه قوانین جاری کشور باشد و موسسان نیز باید التزام به قانون اساسی، اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه و قوانین موضوعه کشور را به صراحت اعلام کنند، چرا در عمل مشاهده می‌شود برنامه های یک تشکل دانشجویی، با حضور و پیام افرادی صورت می پذیرد که مواضع فتنه گرانه آنان در مقابل ولایت فقیه و قانون اساسی و ضوابط قانونی کشور و حضور در فتنه ۸۸ بر کسی پوشیده نیست؟

و مظلوم نمایی آنان همچنان ادامه دارد!(+) بدتر از آن قرائت پیام (باغی انقلاب، خاتمی) یکی از سران فتنه و نمایش نماهنگی از وی در برنامه های مکرر با توجه به ممنوع التصویر بودن این فرد چه معنایی جز تخطی از قوانین کشور و دعوت به هرج و مرج را تداعی می کند؟ (از جمله تحصن غیر قانونی عده قلیل در اردیبهشت سال جاری در اعتراض به اجرای قانون جداسازی رستوران دانشگاه).

کرسی آزاداندیشی یا تریبون تبلیغات سیاسی انتخاباتی؟

با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، آرایش سیاسی جناح های سیاسی از جمله اصلاح طلبان در حال شکل گیری است. با رصد فضای مجازی علیرغم انتظار از فضای علمی و فرهنگی دانشگاه اصفهان، در مدت تشکیل این تشکل و کانون های مرتبط با آن، شاهد هنجارشکنی های اخلاقی و غیر فرهنگی در سطح خوابگاه ها و برنامه های برگزاری در تالارهای این دانشگاه می باشیم. لازم به توضیح است چندی پیش پس از انتشار خبر اقدامات ضد فرهنگی و اخلاقی در یکی از تالارهای دانشگاه توسط یک کانون و حمایت این تشکل در فضای مجازی، در نهایت صرفا منجر به صدور جوابیه توجیهی مدیر امور فرهنگی دانشگاه شد (+) (+).

سه هفته دیگر تا دوساله شدن بلاتکلیفی رئیس دانشگاه اصفهان

دانشگاه اصفهان به درد مدیریتی دچار شده و سه هفته دیگر نزدیک به دو سال است مهلت اداره این دانشگاه توسط سرپرست خاتمه یافته و مشخص نیست به چه دلیل ماه‌هاست این دانشگاه به‌طور غیرقانونی توسط سرپرست اداره می‌شود. در این مدت دوساله بارها شورای عالی انقلاب فرهنگی جلسه داشته است و هر از چندگاهی اعلام می شود پرونده دانشگاه اصفهان در شُرف بررسی است، لیکن هر بار به دلیل یا تعامل های دولتی تعیین تکلیف و بررسی صلاحیت سرپرستان دانشگاه‌های نظیر اصفهان و چند دانشگاه مهم دیگر به تعویق افتاده است. (+) (+)

البته جریان اصلاح‌طلب نفوذ یافته در بدنه دولت و وزارت علوم، سعی در ابقای سرپرست فعلی دانشگاه اصفهان را داشته است. دکتر طالبی که در دوره۸ ساله اصلاحات نیز رئیس دانشگاه اصفهان بود، عملکردی از خود به‌جای گذاشته که اکثر دانشگاهیان موافق با ابقای وی نیستند و می بینیم جریان‌های مختلف شهر اصفهان در این مدت گاه ‌و بیگاه در محافل خود، عدم رضایت از ادامه سرپرستی دکتر طالبی در این سمت را ابراز داشتند.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. هیات علمی گفت:

  با سلام
  متاسفانه دانشگاه اصفهان دوسال بسیار سخت و دارای رکود را پشت سر میگذارد و حقیقتا توقف علمی و عمرانی در دانشگاه اصفهان موج می زند.
  دانشگاهی که روزی با حضور مدیران جهادی پله های ترقی را یکی پس از دیگری می پیمود دو سال است اجر بر روی اجرش نرفته و هیچ ترقی علمی را کسب ننموده است!!
  واقعا اوضاع دانشگاه اصفهان بسیار اسف بار است و تمامی اساتید و دانشجویان ناراضی هستند.
  دانشگاه اصفهان هم اکنون فقط جولانگاه یک عده محدود و خاص که یک دانشگاه غیرانتفاعی دارند شده است!
  0  0
 2. ناشناس گفت:

  http://uiias.ir/mavaze/34-%D8%AC%D9%88%D8%A7%D8%A8%DB%8C%D9%87

  ————————–
  جوابیه انجمن
  0  0
 3. دانشجو گفت:

  سلام دوستان.اتفاقی این مبحث را دیدم.یاد یکی از بحث اساتیدم افتام که می گفت که بعضی هابرای اینکه یچیزی گفته باشندمصداق این بیت هستند:
  ******بعضیا آنقد قشنگ دروغ میگن که******
  ******آدم حیفش میاد باور نکنه*******
  دوستان تشکلی،من که فضای مجازی که گفته شد بررسی کردم دیدم بنده خداها تو این متن و مطالب قبلی راست میگند.البته شما هم خود اعلام کردید که اصلاح طلب هستید.درصورتیکه شما سیر دفتر تحکیم وحدت را دیدید چی شدند چرا فضای دانشگاه را می خواهید مثل دوران قب کنید.الان یکسری بچه ها می خواهند دفترتحکیم وحدت را با رویکرد جدیدی سر پاکنند.این همه جلسه با حاشیه های خارج از عرف از شما که انجمن(اسلامی) را بر عنوان تشکل خود دارید عیب است.اگر پاسخی متقن ندارید خواهشن از اعلام متن و صفحه ایجاد ردن بخودی بپرهیزید.
  0  0
 4. ناشناس گفت:

  وقتی بیانیه انجمن […] دانشگاه اصفهان رو خواندم از خنده روده برشدم.چند تا بچه […] به اضافه چندتا آدم ساده دل که سرجمع تعدادشون ده نفر هم نمیشه که البته در نهایت حاصلج مع صفرها هستن اومدن و لاف پهلوونی زدن آنهم از جنس پهلوان پنبه که با جرقه ای آتیش میگره.شما اونقدر […] هستید که حتی جهت اتهام زنی به نیروهای حزب اللهی از واژه رسانه های زنجیره ای که ابتکار جریان مومن جهت شناخت صحیح جریان فتنه هست استفاده می کنید. […] بی مایگی فکری وسیاسی اونجایی نمایان میشه که با ادبیاتی مملو از کینه نسبت به جریان مومن صحبت می کنید و این همه کینه ورزی […] نسبت به ندای اصفهان هم درست از این روست که سایت ندای اصفهان درست به هدف زده و با کسی شوخی نداره. حالا میخواد این انجمن […] شما باشه و یا اون مدیر به ظاهر اصولگرا واصلاح طلبی که هم از […] و الان یار و یاور شما […] شده.
  0  0
 5. عمار گفت:

  در قتل عام فرهنگی کنونی اهداف انقلابی های ما هم دارد غربی می شود , چه رسد به بقیه افراد
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز