جمعه ۰۱ بهمن ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳

تیشه به ریشه نقش جهان به بهانه تغییر دکوراسیون

حدود ده مغازه و فروشگاه در میدان نقش‌جهان اصفهان به بهانه تغییر دکوراسیون به بافت این میدان آسیب رسانده‌اند.

به گزارش ندای اصفهان، میدان امام اصفهان یا همان نقش جهان سال‌ها تنها اثر ثبتی جهانی نصف جهان بود؛ یادگاری از معماری صفویه که هیچ گردشگر داخلی و خارجی فرصت بازدید از آن و ساعتی قدم زدن در بازارچه هایش را از دست نمی‌دهد. مکانی که میعادگاه مردم اصفهان در حساس‌ترین روز‌های سال و مهمترین وقایع سیاسی- اجتماعی بوده و همیشه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای دمی آسودن در پهنه‌ای به وسعت تاریخ.

میدان امام، اما هیچ گاه از گزند افراد غافل درامان نبوده، دو دهه پیش قدکشیدن عمارت جهان نما، این اثر تاریخی را درخطر حذف از میراث جهانی یونسکو قرار داد، در این سال‌ها بلندمرتبه سازی‌های بی ضابطه بار دیگر دوستداران میراث فرهنگی را نگران حریم بصری میدان نقش جهان کرد؛ کارشناسان بار‌ها از رطوبت و نم زدگی دیوار‌های برخی قسمت‌های آن اظهار نگرانی کردند و امروز مغازه دارانی را می‌بینیم که به جای مرمت دست به تخریب مغازه هایشان زده اند آن هم با ادعای دکوراسیون جدید.

آسمان و ریسمان بافی برای خدشه زدن به یادگار تاریخی

در بازارچه‌های منتهی به میدان دیدن آجر‌های قدیمی دیوار در برخی مغازه‌های فروش صنایع دستی شگفت زده ام کرد؛ به سراغ برخی از آن‌ها رفتم و در این باره پرس و جو کردم.

در یکی از مغازه‌ها فروشنده گفت: لایه‌های گچ دیوار را تراشیده ایم تا به آجر‌های صفوی برسیم و این اصالت را به مشتری خود نشان دهیم.

مغازه دار دیگری گفت: گردشگران امروز طرح‌های جدید را می‌پسندند، تلفیق معماری گذشته در کنار طرح‌های جدید معماری برای آن‌ها جذاب است؛ و مغازه دار دیگری گفت: دیوار‌های مغازه ما آسیب ندیده بلکه به عمد آجر‌های قدیمی دیوار را نمایان کرده ایم تا به نوعی دکوراسیون را تغییر داده باشیم و توجه مشتری را جلب کنیم.

هرگونه تغییر در بنا، فقط با مجوز میراث فرهنگی

محمدعلی هاشمی مسئول حفاظت پایگاه میراث فرهنگی شهرستان اصفهان به خبرنگار ما گفت: حدود ۱۰ فروشگاه در میدان نقش جهان و بازار بزرگ اصفهان به بهانه بازسازی و طراحی دکوراسیون جدید، آسیب دیده اند.

وی ادامه داد: پس از شناسایی واحد‌های متخلف به مالکان آن‌ها اخطار داده و مدت مشخصی برای رفع تخلف اعلام می‌شود و اگر این افراد اقدامی به منظور رفع تخلف نکردند با تشکیل پرونده‌قضایی موضوع را پیگیری می‌کنیم.

مسئول حفاظت پایگاه میراث فرهنگی شهرستان اصفهان گفت: هم‌اکنون نیز سه پرونده قضایی در این زمینه تشکیل شده است.

هاشمی بیان کرد: هر تغییراتی که مالکان در میدان امام اعمال کنند، بایستی با نظارت و مجوز اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشد و در غیر این صورت تخلف محسوب می‌شود.

وی اظهار کرد: میدان امام یک بافت تاریخی است که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند به همین دلیل مالکان باید مراقب باشند تا تغییر، بازسازی و طراحی دکوراسیون جدید به این اثر تاریخی آسیب نرسد.

مسئول حفاظت پایگاه میراث فرهنگی شهرستان اصفهان افزود: اگر مالکان واحد‌ها قصد تغییر فضای کاری خود را داشته باشند، ناظران متخصص از میراث فرهنگی به آنان معرفی می‌شوند تا به صورت رایگان مشاوره کارشناسی ارائه کنند.

تغییر دکوراسیون

مرمت واحد‌ها فقط به منظور رفع آسیب، مجاز است

علیرضا قلی‌نژاد معاون فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در گفتگو با خبرنگار ما گفت: میدان امام یک اثر ثبت شده ملی و حتی جهانی است و هیچ کس با هیچ عنوان یا دلیلی حق تغییر در ظاهر آن را هم ندارد.

وی گفت: بر این اساس تغییر مغازه‌ها در حاشیه میدان، فقط در صورتی امکان پذیر است که به‌منظور رفع آسیب در مغازه و اصلاح امور باشد.

معاون فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اضافه کرد: به این معنی که دکوراسیون مغازه‌ای نیاز به تعمیر داشته باشد و البته این عمل هم با رعایت قوانین مربوط صورت بگیرد.

قلی‌نژاد اضافه کرد: اگر فردی بخواهد در میدان امام دکوراسیون مغازه‌اش را تغییر بدهد باید به اداره میراث فرهنگی مراجعه کند، سپس کارشناس مغازه را مشاهده می‌کند و در صورت نیاز مجوز‌های لازم صادر می‌شود.

وی بیان کرد: اگر تغییر دکوراسیون غیرقانونی انجام شود، قطعا برخورد قانونی خواهد شد و پرونده‌هایی هم که در این زمینه تشکیل شده ناظر بر این مدعاست.

هر اثر تاریخی و باستانی که در فهرست میراث ملی یا جهانی شماره ثبت می‌گیرد باید طبق اصولی حفاظت و نگهداری شود و در واقع اصالت اثر از هر نوع سودجویی و منفعت طلبی اقتصادی مهمتر است.

اتفاقات گاه و بیگاهی که در حریم و ظاهر چنین آثاری در اصفهان رخ می‌دهد نشانه‌ای از بی توجهی برخی مردم و مسئولان به این موضوع است. گویا هر بار باید تخلفی در بوق و کرنای رسانه‌ها و فضای مجازی دیده و شنیده شود تا با فشار دوستداران میراث فرهنگی و افکار عمومی جلوی ادامه آن گرفته شود.

گزارش از عارفه ماندگاری

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715