پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۵

روایتی متفاوت از 25 آبان 1361 در اصفهان/ از تخلیه 16 خانه برای دفن شهدا تا خانواده‌هایی که 2 شهید داشتند

فرمانده سپاه صاحب‌الزمان(عج) استان اصفهان با اشاره به روز حماسه و ایثار اصفهان گفت: برای دفن این شهدا ۱۶ خانه خریداری شد و نکته قابل توجه این است که صاحبان خانه‌ها قبول کردند خانه‌های خودشان را در اختیار شهدا قرار دهند و یک سال در مسکن استیجاری زندگی کنند.

به گزارش ندای اصفهان،سردار مجتبی فدا، فرمانده سپاه صاحب‌الزمان(عج) اصفهان بعد از ظهر امروز در مراسم گرامیداشت حماسه ۲۵ آبان اظهار داشت: امروز ۲۵ آبان سالروز حماسه‌ای است که مردم اصفهان خلق کردند؛ پس از عملیات رمضان برنامه‌ریزی شد که در مناطق جنوبی عملیاتی را اجرایی کنیم و آزادسازی بخش‌هایی را داشته باشیم.

وی در خصوص عملیات محرم تأکید کرد: شناساهایی‌ها و برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته بود و موفقیت آن در حال تکمیل بود و تیپ‌های مختلف در آن حضور داشتند؛ محور حاج احمد کاظمی علیرغم بارندگی به توفیقاتی رسده بود، اما منطقه عملیاتی لشکر امام حسین(ع) که به لحاظ جغرافیایی در منطقه بالادست و شمال قرار داشتند با کوچک‌ترین بارندگی سیل اتفاق می‌افتاد‌.

فدا عنوان کرد: با شروع عملیات، سیل بخشی از رزمندگان، سلاح‌ها و تجهیزات را از بین برد و بخش باقی‌مانده برخلاف اینکه در شرایط دشواری قرار داشتند، درخواست کردند در عملیات شرکت کنند و به موفقیت‌های نسبی رسیدند.

فرمانده سپاه صاحب‌الزمان(عج) اصفهان با اشاره به دستاوردهای عملیات محرم یادآور شد: در این عملیات هواپیماها، نفربرها و بخش عمده چاه‌های نفتی آزاد شد و شهر زبیدات عراق نیز در آستانه تصرف قرار گرفت.

وی اظهار کرد: ۱۲ آبان عملیات شروع شد و تعداد شهدای آن بیش از ۱۲۵۰ تن بود که ۱۰۵۰ تن از اصفهان بودند که  شهید خرازی در آن زمان بیان کردند اصفهان ظرفیت این تعداد شهید را ندارد و در مرحله اول ۶۰۰ شهید به اصفهان منتقل شدند.

فدا با اشاره به روز حماسه و ایثار اصفهان گفت: برای دفن این شهدا ۱۶ خانه خریداری شد و نکته قابل توجه این است که صاحبان خانه‌ها قبول کردند خانه‌های خودشان را در اختیار شهدا قرار دهند و یک سال در مسکن استیجاری زندگی کنند.

فرمانده سپاه صاحب‌الزمان(عج) اصفهان بیان داشت: در آن زمان فراخوانی داده شد و مردم همت کردند و تمام زباله‌ها از گلستان شهدا خارج شد و ۳۷۰ مزار برای شهدا حفر شد و نکته دیگر آن بود که در اصفهان هیچ کوچه‌ای نبود که شهیدی نداشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در عملیات محرم ۷ خانواده ۲ شهیده داریم؛ در آن روز شب قبل تدفین مراسم وداع شهدا در مساجد برگزار شد و روز تشییع مردم ایستادگی کردند و تمام شهدا را تا میدان امام(ره) حمل کردند و سخنران با دیدن عظمت مردم قدرت تکلم خود را از دست داده بود و بیان کرد شما انسان نیستید، بلکه فرشته و بالاتر هستید.

فدا اظهار داشت: تمام مردم مسیر میدان امام تا گستان شهدا را طی کردند و اولین شهید اذان ظهر و آخرین شهید موقع اذان مغرب دفن شد و حضرت امام(ره) چند روز بعد در سخنرانی خود به این حماسه اشاره کردند‌.

فرمانده سپاه صاحب‌الزمان(عج) اصفهان با اشاره به عظمت این حماسه تأکید کرد: این تشییع شهدا هیچ خللی در اخلاص، ایمان و ایثارگری مردم ایجاد نکرد بلکه باعث باروری شاخص‌های ایثارگری شد به‌طوری که در همان روز حدود ۷۰۰ نفر راهی جبهه شدند.

وی توضیح داد: کم‌تر اتفاقی وجود دارد که امام(ره) و رهبر معظم انقلاب درباره آن صحبت کنند اما شاهدیم که آن‌ها چطور در خصوص این حماسه صحبت کرده‌اند.

فدا عنوان کرد: امروز جمع شده‌ایم که بگوییم با عهدی که با امام و رهبری بسته‌ایم، پایبندیم و با جانشین شما بر سر همان عهد هستیم و پایداریم؛ اینجا جمع شده‌ایم تا به خانواده شهدای عملیات محرم، دفاع مقدس، مدافع حرم، سلامت و امنیت بگوییم از اصول و ارزش‌ها و امانتی که به نام جمهوری اسلامی در دست ما امانت است تا آخرین قطره خون محافظت خواهیم کرد.

فرمانده سپاه صاحب‌الزمان(عج) اصفهان گفت: ایستادگی، صبر و تحمل مشکلات، کمبودها، گرانی‌ها، ناملایمات و ادامه راه شهدا با حضور در صحنه چنان ظرفیتی ساخته که فرهنگ ایثار و شهادت در منطقه جا باز کرده است‌.

وی یادآور شد: اگر امروز کشورها در برابر استکبار ایستادگی کرده‌اند به الگوبرداری از ایستادگی شهدای دفاع مقدس است؛ اگر امروز آمریکا جرأت مقابله با جمهوری اسلامی را ندارد به برکت کاری است که شهدا کرده‌اند؛ اگر پس از ۸ سال دفاع مقدس آمریکایی‌ها به اذعان خودشان هزینه‌های زیادی صرف نابودی ایران کردند و اکنون شبانه مشغول ترک منطقه هستند و این موضوع به برکت دفاع مقدس است.

شهدا جرأت مقابله با آمریکا را به ما تزریق کردند‌

فدا مطرح کرد: اگر جمهوری اسلامی در ۴۳ سال توانسته تمام توطئه‌های دشمن در دل منطقه را خنثی کند به برکت روحیه ایثارگری و جان‌فشانی مردم اصفهان و کشور بوده است؛ شهدا جرأت مقابله با آمریکا را به ما تزریق کردند‌.

فرمانده سپاه صاحب‌الزمان(عج) استان اصفهان گفت: اینکه با اقتدار دریادلان سپاه در دریاها می‌توانند به آمریکایی‌ها ضربه بزنند و نفتکش ایران را آزاد کنند ناشی از شجاعتی است که شهدا به آن‌ها آموخته‌اند.

فدا اظهار داشت: مقام و منزلت شهدا قابل قیاس با هیچ چیز دیگر نیست و شاهدیم بالاترین اقدامات مقام و ثواب شهید را دارد چون خریدار خون شهدا خدا است و شهدا با خدا معامله کردند.

فرمانده سپاه صاحب‌الزمان(عج) اصفهان ادامه داد: اصفهان نه تنها به شهدای عملیات محرم بلکه به ۲۳ هزار شهید، جانبازان و آزادگان خود می‌نازد و اعلام می‌کنم علیرغم تمام مشکلات، ناملایمات و بی‌مهری مسوولان قبل به اصفهان، پشتیبان نظام و انقلاب و آماده در صحنه هستیم تا پرچم انقلاب را به‌دست صاحب اصلی‌اش برسانیم.

وی بیان‌ داشت: در شرایط خوبی نیستیم و توصیه می‌کنم افرادی که واکسن نزده‌اند، اقدام به تزریق واکسن کنند و پروتکل‌ها و ضوابط بهداشتی رعایت شود.

انتهای پیام/

فارس

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715