جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۵

به بهانه تفحص پیکر شهیده فاطمه اسدی؛

بازخوانی ماجرای زندان «دوله تو» در مطبوعات سال 60

با گذشت زمان و غنی تر شدن منابع و اسناد، فرصت خوبی برای مرور حوادث و وقایع پدید می آید. یکی از این حوادث، بمباران زندان دوله تو در ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۶۰ است. در ادامه نگاهی به انعکاس این حادثه در مطبوعات آن سال داریم

ندای اصفهان- محمد فاتحی

خبر تفحص پیکر مطهر یک بانوی شهید در جریان عملیات کاوش پیکر مطهر شهدا برای نخستین بار، در چند روز اخیر نقل محافل رسانه ای شده است. شهیده «فاطمه اسدی» در یازدهم مرداد سال ۱۳۳۹، در روستای «باقرآباد» از توابع شهرستان «دیواندره» متولد شد.

بعد از ازدواج با شاه‌محمدی محمودی صاحب دو فرزند شد. شغل شاه‌محمدی محمودی چاه‌کنی بود. شاه‌محمدی محمودی به مدت دو روز در سپاه حسین‌آباد منطقه دیواندره مشغول حفر چاه بود. عوامل ضدانقلاب که از هرگونه فعالیت و همراهی مردم منطقه با حکومت بیم داشتند؛ به شاه‌محمدی محمودی لقب جاسوس دادند و شاه‌محمدی محمودی را اسیر و سپس به زندان «دوله تو» منتقل کردند.

بانو اسدی پیگیر آزادی همسر می شود. حزب دموکرات طلب ۲۰۰ هزار تومان در ازای آزادی همسر می کند. بانو اسدی برای تأمین این پول تمام زندگی‌اش را به حراج گذاشت و با پولی که تهیه کرده بود به ضدانقلاب مراجعه می نماید.

بعد از تهیه این مبلغ، عناصر دموکرات از آزادی همسر طفره می روند و حتی بانو اسدی را اسیر می کنند. سرانجام این بانو همراه با چند نفر از نیروهای داوطلب توسط عناصر ضدانقلاب تیرباران شد و در ارتفاعات چهل چشمه دفن شد.

با گذشت زمان و غنی تر شدن منابع و اسناد، فرصت خوبی برای مرور حوادث و وقایع پدید می آید. یکی از این حوادث، بمباران زندان دوله تو در 17 اردیبهشت ماه 1360 است. در ادامه نگاهی به انعکاس این حادثه در مطبوعات آن سال داریم:

روزنامه اطلاعات مورخ 24 اردیبهشت ماه 1360

در صفحه نخست چنین آمده است: «میهن اسلامی ما در سوگ اسرای شهید، که در زندان «دوله تو» زیر شکنجه قاسملو و بمباران صدام غریبانه شهید شدند، عزادار است. ما این مصیبت را به امام و امت تسلیت می گوییم». همچنین تیتر «جزئیات جنایت دمکراتها در دوله تو فاش شد» در صفحه اول آورده شده است. در صفحه دوم به بیان دیدگاه های شهید بهشتی رئیس وقت دیوان عالی کشور در خصوص این قتل عام پرداخته شده است:

«جنایتی که در غرب کشور به دست این مدعیان آزادی و حمایت از حقوق خلق ها صورت گرفت، دلیل مکرر و روشنی است بر اینکه اینان تنها به زبان خشونت معتقدند وگرنه چگونه می توان باور کرد که عده ای اسیر و زندانی از روی تعمد و نقشه بمباران شوند. قاسملوها و هم‌پیمانانش و گروهک ها با این عمل وحشیانه بار دیگر ماهیت سبعانه خود را به همه به خصوص به مردم شریف کردستان نشان دادند. جوانان و نوجوانان ما در سراسر کشور به این فاجعه بیشتر بیاندیشند تا روشن شود که چرا جمهوری اسلامی با این ددمنشان به هیچ وجه کمترین سازش را روا نمی دارد. ای عزیزان اسلام بپا خیزید همچنان جان بازی کنید تا این ریشه های فساد و ظلم و سبعیت را از این سرزمین اسلام برکنید و همه بر این پیکار پرقداست با ددمنشان استوار باشیم. بدانید که اگر اینان روزی مسلط شوند، روششان و خصلت شان این است و بدتر از این است، امیدواریم فریب خوردگان با بررسی این رویداد و نظایر آن بیدار شوند.»

در صفحه دوم روزنامه در شرح خبر قتل عام آمده است: «سنندج ـ خبرگزاری پارس به نقل از گروگان‌های نجات یافته از زندان دمکراتها گزارش داد: در روز بمباران زندان «دولتو» بوسیله نیروهای صدام مزدور حدود ۱۲ محافظ زندان را کنترل می‌کردند. در حالیکه روزهای عادی این زندان بوسیله بیش از ۱۵۰ محافظ کنترل می شد.

همین گزارش حاکی است بیش از بمباران زندان «دولتو» دو هواپیمای عراقی از روی زندانی که پرچم حزب دموکرات بر بالای آن نصب شده بود، می‌گذرند و به این ترتیب محافظان زندان را از حمله آگاه می‌سازند.

محافظین زندان پس از مشاهده هواپیماها به زندانیان که در بیرون محوطه زندان بودند، دستور می دهند داخل زندان بروند و آنگاه درها را از خارج قفل می‌کنند و خود به مناطق امنی پناه می‌برند.

دو هواپیمای یاد شده در بازگشت، زندان را بمباران می‌کنند و تعداد زیادی در این حادثه جان خود را از دست می دهند و عده‌ای که زنده مانده بودند، لحظاتی پس از خروج از زندان بوسیله هلی‌کوپترهای توپدار مزدوران عراقی زیر آتش قرار می‌گیرند و بسیاری شان شهید می شوند و عده ای که سالم مانده بودند، به جنگل پناه می برند که به وسیله محافظین زندان که از پیش در این محل سنگر گرفته بودند، زیر آتش رگبار قرار می گیرند و به شهادت می رسند. حزب منحله دموکرات برای فاش نشدن این جنایت فجیع، از تحویل اجساد این عزیزان خودداری می کند و بدین ترتیب سند دیگری بر اسناد جنایات خود می افزاید.

خبرگزاری پارس از منابع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کسب اطلاع کرد در جریان بمباران «دولتو» حداقل یکصد تن از مدافعان انقلاب اسلامی شهید و یکصد و پنجاه تن زخمی شدند.

در جریان این جنایت دشمن چندین بمب ناپالم به محل زندان حزب غیرقانونی و منحله دموکرات فرو ریخت و سپس هلی کوپترهای توپدار عراقی که مسلح به راکت نیز بودند از ارتفاع کم به زندان حمله کردند و در جریان حمله به محل اسارت مدافعان انقلاب اسلامی از مسلسل 70 تیر استفاده گردید. یادآوری می شود در اطراف زندان عوامل حزب منحله دموکرات چند قبضه پدافند هوائی مستقر کرده بودند که هیچگونه فعالیتی به هنگام حمله دشمن انجام ندادند.

آخرین آمار

کرمانشاه- خبرنگار اطلاعات

آخرین گزارش رسیده از سردشت حاکی است که در جریان بمباران ناجوانمردانه زندانیان مسلمان و انقلابی در نزدیکی روستای دولتو بیش از 150 نفر به شهادت رسیده اند.

تعداد مجروحین این جنایت هولناک نیز 80 نفر گزارش شده است.»

روزنامه جمهوری اسلامی مورخ 24 اردیبهشت ماه 1360صفحه نخست این روزنامه نیز به تعطیلی بازارهای قم، تهران، کرمانشاه، تبریز و چند شهر دیگر در اعتراض به این کشتار اختصاص پیدا کرده است.

همچنین به اظهارنظر شهید بهشتی رئیس وقت دیوان عالی کشور پرداخته شده است: قاسملوها و هم پیمانانش و گوهک ها با این عمل وحشیانه بار دیگر ماهیت سبعانه خود را به همه به خصوص به مردم شریف کردستان نشان دادند

همچنین به بیاینه حزب جمهوری اسلامی در محکومیت این قتل عام اشاره شده است.

روزنامه کیهان مورخ 24 اردیبهشت ماه 1360

«رئیس مجلس جزئیات بمباران زندان دولتو را فاش کرد» عنوان تیتر این روزنامه است. در تشریح این خبر آمده است: «آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز جزئیات بیشتری از بمباران زندان دولتو را افشا کرد.

وی اظهار داشت: تا آن جائی که تحقیقات ابتدائی نشان می دهد، روز بمباران زندان، محافظان زندان خودشان رفته بودند به جز عدة بسیار کمی از ۱۵۰ نفر ۱۲ نفر پرچم های بلندی افراشته بودند، هواپیماها می رسند و به عنوان اطلاع بقیه محافظان هم مطلع می شوند و زندانی ها که درصحن زندان بودند به دستور محافظان به داخل عمارت منتقل می شوند واین ها خودشان از محل دور می شوند و هواپیماها در برگشت زندان را بمباران می کنند و صدها مبارز اسیر که ماه هاست در دست ضدانقلاب و آشوبگران کردستان باند قاسملو و کومله و دوستان فدائی خلق و مجاهد خلقشان [اسیر بودند] در زیر بمباران بیش از صد نفر شهید و تعداد نامعینی مجروح می شوند.

هاشمی گفت: زندان شکسته می شود و عده ای فرار می کنند، در اطراف زندان به وسیله محافظان سنگر گرفته به گلوله بسته می شوند. عده ای خودشان را به جنگل های اطراف می رسانند که در جنگل ها باز به گلوله بسته می شوند که هنوز اجساد دارد از جنگل ها جمع می شود. اینکه رقم معینی نداریم یکی از عواملش این است هنوز در بیابان اجساد این ها پیدا می شود، حالا بقیه حادثه را پس از تحقیق گزارش خواهند داد.

کیست که نداند قاسملو عامل عراق است

رئیس مجلس در ادامه ضمن ارائه تحلیلی از این جنایت بزرگ گفت: کیست که نداند قاسملو عامل عراق است و کیست که نداند آن ها در مرزهای ایران از عراق کمک می گیرند .کیست که نداند این ها رابطه با عراق دارند، زندانی که در اختیار قاسملو بوده مگر می شود عراق آنجا را نداند و اگر فرض کنید نداند مرکزی که در اختیار قاسملو است چرا عراق بمباران می کند؟ عراق با قاسملو جنگ دارد؟ صدام با کومله و دمکرات می جنگد؟!

 جواب آن ها را فقط باید با گلوله داد

هاشمی ادامه داد: آن ها خواستند به خیال خودشان زهر چشمی از مردم کردستان که اخیراً با آنها نمی سازند وسرمخالفت دارند بگیرند. خوب، ماهیت قاسملو ها آنقدر کثیف است وماهیت صدام آن قدر کثیف است که انسان به خودش اجازه عناب هم به آنها نمی دهد، جواب آن ها را فقط باید با گلوله داد.»

عملیات والفجر 4 و آزادی اسرای زندان دوله تو

عملیات والفجر ۴ از نیمه مهر سال ۱۳۶۲ به مدت ۳۳ روز در مناطق غرب کشور و با مشارکت سپاه پاسداران و ارتش و همکاری نیرو‌های پیشمرگ کرد صورت گرفت. یکی از مهمترین دستاوردهای این عملیات آزادی حدود ۲۰۰ زندانی ایرانی شامل نیرو‌های سپاه، ارتش، جهاد سازندگی، پیشمرگ کرد و مردم عادی از اسارت گروهک دموکرات است. در جریان این عملیات در چند روز پیاپی توپخانه‌ها و هواپیما‌های خودی وارد خاک عراق شده و مواضع عراق را درهم کوبیدند. در چنین شرایطی گروهک دموکرات خود را در محاصره دید و زندانیان این زندان را آزاد کرد و باقیمانده عناصر این گروهک به خاک عراق گریختند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715