یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
از لبنان تا پاریس؛
 برخورد متفاوت روحانی نسبت به دو عملیات مرگبار اخیر   

واکنش متفاوت دستگاه دیپلماسی ایران در مقابل دو حادثه تروریستی لبنان و پاریس می تواند تامل برانگیز باشد.

 

به گزارش ندای اصفهان، نوع برخورد رئیس جمهور یک کشور در مورد اتفاقات بین المللی همیشه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده و یکی از مؤلفه های شناسایی اولویت ها در سیاست خارجی آن کشور به حساب می آید.

در چند روز اخیر شاهد دو اتفاق تروریستی گسترده در جهان بوده ایم، یکی انفجارهای تروریستی شامگاه پنجشنبه دربیروت بود که به شهادت و زخمی شدن بیش از ۳۰۰ نفر انجامید با محکومیت بسیاری از کشورهای منطقه ای و بین المللی روبرو شده است.

دولت اسپانیا، ایتالیا، روسیه، ترکیه، آلمان، اردن، کویت، سوریه، مصر و در نهایت کاخ سفید هم از جمله کشورهایی هستند که این اقدامات تروریستی را محکوم کردند. و حتی یکی از مراجع تقلید شیعه نیز این کشتار وسیع مسلمین را تسلیت گفت.

درهمین زمینه وزارت خارجه فرانسه نیز دربیانیه ای ضمن محکوم کردن انفجارهای بیروت اعلام کرده است که ما درکنار ملت ومقام های لبنان درجنگ آنان با تروریسم ایستاده ایم.

اما از سوی دیگر نزدیک به ۲۴ ساعت بعد، اقدامات تروریستی در فرانسه توسط داعش رخ داد که به کشته شدن ۱۶۷ نفر از شهروندان این کشور منجر شد.

این دو اقدام تروریستی در سطح گسترده بوده و هردو از سوی داعش صورت گرفته، واکنش های متفاوتی را از سمت دولت ایران به همراه داشته است تا جایی که حادثه تروریستی لبنان نه از سمت رئیس جمهور و نه حتی وزیر خارجه با گذشت ۴۸ ساعت از آن هنوز محکوم نشده و پیام تسلیت و همدردی با این عزیزان داده نشده است! اما در مقابل حادثه تروریستی پاریس سریعا با پیام تسلیت و همدردی رئیس جمهور و محکومیت صریح ظریف همراه شد.

 

 

اگرچه تعداد کشته شدگان عملیات تروریستی پاریس بیشتر بوده است اما در مقابل کشته شدگان عملیات تروریستی لبنان مسلمان بوده و اکثریت از شیعیان بوده اند.

آیا این تفاوت نگاه به کشورها از سوی رئیس دولت و رئیس دستگاه دیپلماسی منطقی است؟

آیا در طول تاریخ، لبنان قرابت بیشتری با کشور ما داشته یا فرانسه؟

آیا مردم لبنان به مردم ما نزدیکتر بوده اند یا مردم پاریس؟

باید گفت عملیات تروریستی در هرنقطه از جهان که باشد چه قربانیان آن مسلمان باشند و چه کافر محکوم است اما این تفاوت نگاه و اولویت ها بین دو کشور می تواند تامل برانگیز باشد.

منبع:جام

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پویش ملی افتخارم ایران (کلیک کنید جایزه ببرید!)
پویش ملی افتخارم ایران (کلیک کنید جایزه ببرید!)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق