چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴

نماینده مردم اصفهان:

“شفافیت برداشت‌ها” نخستین گام برای نجات زاینده‌رود است/ حق محیط‌زیست و کشاورزان نادیده گرفته نشود

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به بحران زاینده‌رود گفت: متاسفانه مهم‌ترین مشکلی که زاینده‌رود با آن روبه‌رو بوده، این است که برداشت‌هایی که از آن انجام می‌شود، هم از جریان بالادست و هم آن‌هایی که در حریم انجام می‌شود، شفاف نیست.

به گزارش ندای اصفهان، مهدی طغیانی در جمع خبرنگاران پیرامون بحران زاینده‌رود و راهکار نجات آن اظهار داشت: ما با نظر کارشناسان، متخصصان، اساتید دانشگاه‌ها و افرادی که به‌هر طریقی در این حوزه کار کرده و صاحب‌نظر بودند، مواردی را جمع‌بندی و سلسله اقداماتی را آماده کردیم که اگر زاینده‌رود بخواهد از بحران فعلی خارج شود، باید این سلسله اقدامات انجام شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با برشمردن راهکارهای حل مشکل زاینده‌رود ادامه داد: اگر بخواهم به‌طور خلاصه اصول این برنامه را نام ببرم عبارتند از شفافیت، تعریف چشم‌انداز مشترک برای رودخانه، مشارکت ذینفعان در اداره زاینده‌رود وغیره از جمله مهم‌ترین سرفصل‌های برنامه‌ای است که برای حل مشکل زاینده‌رود تهیه شده است. این برنامه کاملا عملیاتی بوده و ما آن را به استاندار اصفهان و وزیر نیرو ارائه داده و تلاش می‌کنیم با همکاری نمایندگان، آن را برای سایر مسئولان و تصمیم‌گیران کشور باز کرده و مطرح کنیم.

بیشتر بخوانید

‌وی با اشاره به موضوع شفافیت توضیح داد: متاسفانه مهم‌ترین مشکلی که زاینده‌رود با آن روبه‌رو است این است که برداشت‌هایی که از آن انجام می‌شود، هم از جریان بالادست و هم آن‌هایی که در حریم انجام می‌شود، شفاف نیست. گفته می‌شود که نزدیک 20 هزار چاه غیرمجاز و بیش از یک هزار و 200 سد و آب‌بند و غیره در بالادست وجود دارد و این‌ها برداشت‌هایی است که از سرچشمه تا پایاب باید به طور کامل رصد و شفاف شود.

طغیانی در ارتباط باچشم‌انداز مشترک زاینده‌رود تصریح کرد: متاسفانه امروز رودخانه درگیر مسئله تعارض شدید منافع و فاجعه برداشت از منافع مشترک است؛ نگاه ما این است که حقوق ذینفعان باید دقیقا تامین و روشن شود که در هر وضعیتی که رودخانه در آن قرار می‌گیرد، حقوق ذینفعان چقدر است و اینطور نباشد که در ایام بی‌آبی برخی از این حقوق نادیده گرفته و کنار گذاشته شود. در واقع مبادله بین افرادی که ذی‌حق هستند انجام شود اما اینکه حق کسی از جمله محیط زیست، کشاورزان و غیره نادیده گرفته شود به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715