چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۰۶:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳

تصفیه آب آشامیدنی

 دستگاه سختی گیر رزینی با استفاده از رزین سختی گیر، سختی آب را از بین می برد. رزین سختی گیر با روش تبادل یونی، یونهای کلسیم و منیزیم موجود در آب را حذف می کند.

ندای اصفهان- آگهی

یکی از مهمترین کاربردهای تصفیه آب، مصرف آب آشامیدنی است. آب آشامیدنی بهداشتی باید دارای خواص ظاهری، فیزیکی و شیمیایی مناسب برای انسان داشته باشد. در این نوشته به بررسی این استانداردها می پردازیم. مهترین مسائلی که باید در تصفیه آب شرب مورد توجه قرار گیرند شامل موارد زیر هستند:

  • وجود باکتری های بیماری زا در آب
  • وجود ذرات معلق در آب
  • کمبود یا زیاد بودن غلظت بعضی املاح آب که در سلامت انسان نقش اساسی دارند.
  • بو و مزه آب

مهمترین موضوع در مورد تصفیه آب شرب، سلامت آن از لحاظ میکروبی است. میکروب ها، ویروس ها و انگل ها عامل انتقال بیماری ها هستند. برای از بین بردن این میکروارگانیسم ها از روشهای ضدعفونی نظیر کلرزنی استفاده می شود.

خواص ظاهری آب تصفیه شده

آب تصفیه شده از لحاظ خصوصیات ظاهری باید زلال و عاری از بو، رنگ و طعم باشد. مواد معلق عامل ایجاد کدورت آب هستند. این ذرات معلق اندازه های گوناگون دارند. ذرات درشت تر با ته نشینی جدا می شوند اما جداسازی ذرات کلوئیدی نیازمند اعمال روشهایی از جمله انعقاد و لخته سازی است. کدورت آب در واقع میزان مقاومت محلول آب در مقابل عبور نور است.

وجود مواد مختلف در آب می تواند بو و طعم خاصی را در آن ایجاد کند. عوامل مختلفی می توانند در ایجاد بو و طعم آب موثر باشند. وجود جلبک ها، میکروارگانیسم ها، کاتیون ها و آنیونهای مختلف می تواند باعث بو یا طعم آب شوند. نمک های منیزیم باعث تلخی آب می شوند. مزه گس مربوط به ترکیبات آهن و آلومینیوم در آب است. مزه ترشی در آبهای با PH کمتر از 3 حس می شود و آبهای با PH بالاتر از 9 مزه صابون دارند. همچنین مزه شوری آب مربوط به یون کلرید است.

وجود رنگ در آب به دو صورت است اول رنگ ناشی از کدورت آب که پس از زلال سازی از بین می رود. اما در برخی موارد پس از زلال سازی، رنگ آب باقی می ماند. این رنگ عمدتا ناشی از وجود نمک های فلزاتی از قبیل آهن و منگنز است. رنگ آب را می توان با روشهای جذب سطحی (توسط کربن فعال)، انعقاد یا اکسیداسیون از بین برد.

خواص فیزیکی و شیمیایی آب تصفیه شده

یکی از مهمترین خواص فیزیکی آب PH آن می باشد. PH کمتر از 6 برای فلزات، خورنده محسوب می شود. محدوده مطلوب و مجاز PH برای آب آشامیدنی بین 6 تا 8.5 می باشد. وجود گازهایی مانند دی اکسید کربن در آب باعث کاهش PH می گردد. زیرا گاز دی اکسید کربن در آب حل شده تولید اسید کربنیک می کند. قلیائیت آب عمدتا ناشی از وجود یونهای کربنات و بیکربنات و هیدروکسید است.

یکی از شاخصه های میزان املاح موجود در آب TDS می باشد. TDS معرف مقدار کل املاح و یونهای موجود در آب است. TDS آب خالص صفر است و بیشترین TDS مربوط به آب دریاست که معمولا بالای 40000ppm می باشد. TDS مطلوب برای آب آشامیدنی حدود 100ppm و بیشترین حد مجاز آن 600ppm  می باشد.

آب خالص تا حدودی تلخ مزه است و نوشیدن آن برای سلامتی انسان مضر است. زیرا نوشیدن آب خالص باعث از دست رفتن املاح بدن می گردد. وجود برخی املاح در آب آشامیدنی برای بدن انسان ضروری است. برای تصفیه آب و رسیدن به آب خالص روشهای گوناگونی وجود دارد که رایج ترین و بصرفه ترین آن روش اسمز معکوس است. روش اسمز معکوس RO در دستگاه تصفیه آب خانگی و دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده می شود.

سختی آب ناشی از وجود یونهای کلسیم و منیزیم در آب می باشد. عاملی که باعث کف نکردن صابون می شود سختی آب است. آب سخت در سیستم های حرارتی و برودتی باعث ایجاد رسوب و گرفتگی لوله ها و تجهیزات می گردد. از این رو برای حذف سختی آب در صنایع از دستگاه سختی گیر استفاده می شود. سختی آب بر دو نوع است سختی موقت و سختی دایم. سختی موقت آب یا سختی بیکربناتی، املاح بیکربنات کلسیم و منیزیم است که در اثر حرارت رسوب می کند. سختی دایم مربوط به نمک های سولفات، کلرید یا نیترات و… کلسیم و منیزیم است. سختی موقت خطر بیشتری برای مصارف صنعتی دارد زیرا در اثر حرارت رسوب می کند. از طرفی این واکنش، باعث تولید گاز دی اکسید کربن می شود که در آب خاصیت اسیدی ایجاد می کند. این خاصیت اسیدی باعث خوردگی و مشکلات فراوان می گردد.

دستگاه سختی گیر رزینی با استفاده از رزین سختی گیر، سختی آب را از بین می برد. رزین سختی گیر با روش تبادل یونی، یونهای کلسیم و منیزیم موجود در آب را حذف می کند. یکی از شناخته شده ترین برندهای رزین تبادل یونی، رزین پرولایت است. رزین سختی گیر پرولایت در دو مدل C100 و C100E عرضه می شود که اولی مصرف عمومی صنعتی و دومی مصرف آب آشامیدنی دارد.

شرکت زلال پایاب با سالها تجربه در طراحی و ساخت سیستم های تصفیه آب صنعتی آماده ارایه مشاوره و خدمات به کلیه صنایع می باشد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715