جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸

روزگار سیاه مبتلایان به قارچ سیاه/ وقتی دلالان دارو جان می گیرند و پول به جیب می زنند

برخی از بیماران کرونایی که این روزها با قارچ سیاه نیز دست و پنجه نرم می کنند از نبود داروی این بیماری در داروخانه ها گلایه دارند.

به گزارش ندای اصفهان، نامش هم مانند خودش سیاه و وحشتناک است: «قارچ سیاه»، عفونت باکتریایی که به جان برخی از بیماران مبتلا به کرونا افتاده و هر لحظه بیشتر آن‌ها را درجدال مرگ و زندگی قرار می‌دهد.

در ابتدا می‌گفتند این عفونت باکتریایی در کودکان مبتلا به کرونا اتفاق می‌افتد، اما قارچ سیاه کوچک و بزرگ نمی‌شناسد و بی امان بر بیماران دیابتی یا کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند و مبتلا به کرونا نیز می‌شوند می‌تازد.

متخصصان بر این باورند که درمان این بیماری کار پیچیده‌ای نیست، اما به شرطی که داروی شفابخش نیز در داروخانه‌ها موجود باشد!

فقط کافی است سری به داروخانه‌های اصفهان بزنید تا خانواده‌های نگرانی که بیمارشان مبتلا به قارچ سیاه شده و ناامید از تهیه دارو از داروخانه بیرون می‌آیند را ببینید؛ دارویی که اگر به موقع به بیمار برسد جانش را نجات می‌دهد وگرنه پیروز جدال مرگ و زندگی، قارچ سیاه خواهد بود.

زخم و درد کمبود دارو به جان بیماران

یکی از شهروندان اصفهانی که مادرش پس از ۸ روز مبارزه با کرونا حالا مبتلا به قارچ سیاه هم شده، گفت: نمی دانم به کجا مراجعه کنم، پزشک معالج مادرم تجویز و تاکید کرده تا نسخه را کامل تهیه کنم، اما به هر داروخانه‌ای که مراجعه می‌کنم داروی قارچ سیاه را ندارند.

او ادامه داد: به داروخانه‌های امام سجاد (ع) و سیدالشهدا (ع) نیز مراجعه کردم، اما هیچ کدام این دارو را ندارند، چرا مدیری که نمی‌تواند داروی مورد نیاز بیماران را تهیه کند و قدرت پاسخگویی نیز ندارد بازهم به صندلی خود تکیه زده و حال بیماران و خانواده نگران شان را درک نمی‌کند؟

کمبود داروی قارچ سیاه

یکی دیگر از شهروندان اصفهان با گلایه از نبود داروی قارچ سیاه در داروخانه ها گفت: هر چقدر جستجو کردم داروی قارچ سیاه را در داروخانه‌های دولتی و غیر دولتی پیدا نکردم.


بیشتر بخوانید

او افزود: به ناچار از طریق یک واسطه داروی ۴۰۰ هزار تومانی را از یک فرد ناشناس با قیمت ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، تهیه کردم یعنی حدود ۱۵ برابر بیشتر از قیمت اصلی و در حال حاضر بسیار نگران هستم که دارو اصل نباشد، چون به این فروشنده‌ها نمی‌توان اعتماد کرد و نگرانم حال بیمارم با استفاده از این دارو بدتر شود.

خانمی حدودا ۴۰ ساله با ناراحتی و اندوه از داروخانه بیرون آمد و وقتی متوجه شد که موضوع گزارش ما قارچ سیاه است، به خبرنگار ما گفت: دختر نوجوانم بیش از یک ماه است که با کرونا دست و پنجه نرم می‌کند و حالا چند وقتی است مبتلا به قارچ سیاه هم شده است.

او ادامه داد: پزشک ۱۸۰ عدد داروی درمان قارچ سیاه را برای دخترم تجویز کرده، اما تنها ۶۰ عدد از این دارو را توانسته ام پیدا کنم به هر داروخانه‌ای که می‌روم ناامید می‌شوم و نمی‌دانم درمان این بیماری منحوس را از کجا پیدا کنم، از اقوامی که در سایر شهرستان‌ها زندگی می‌کنند هم درخواست کمک کردم، اما حتی آن‌ها نیز نتوانسته اند نسخه دخترم را تهیه کنند.

گره خوردن کرونا با قارچ سیاه

بهروز احمدی متخصص بیماری‌های عفونی درباره عفونت باکتریایی قارچ سیاه گفت: قارچ سیاه ممکن است در افراد دیابتی و یا دارای نقص شدید ایمنی مانند بیماران مبتلا به سرطان یا افراد مبتلا به HIV/AIDS بیشتر دیده شود.

او ادامه داد: علت شیوع قارچ سیاه در پاندمی کرونا استفاده از دارو‌های ضد التهاب است، دارو‌هایی که میزان التهاب بدن بیمار را کنترل می‌کنند، اما ممکن است عوارض ناگوار دیگری را به همراه داشته باشند.

قارچ سیاه و کرونا

این متخصص بیماری‌های عفونی بیان کرد: در افرادی که درگیر قارچ سیاه می‌شوند، تجویز و مصرف دارو‌های ضدقارچ به طور وسیع و سریع شروع می‌شود، اما گاهی کنترل بیماری قارچ سیاه امکانپذیر نیست و صورت بیمار به شدت درگیر می‌شود و چاره‌ای جز تخلیه صورت بیمار برای متخصصان گوش، حلق و بینی باقی نمی‌ماند.

تشخیص سریع و درمان دارویی تنها راه درمان قارچ سیاه

احمدی خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است تشخیص سریع و آغاز به موقع درمان این بیماری از طریق دارو‌های مختلف است در غیر این صورت عواقب ناگواری را به جای خواهد گذاشت.

او با اشاره به این که قارچ سیاه عمدتاً صورت فرد بیمار را درگیر می‌کند، عنوان کرد: آمار‌هایی از ابتلای بزرگسالان به قارچ سیاه در بیمارستان‌های مختلف دیده می‌شود، باید بدانیم نگرانی از گسترش بی‌وقفه کرونا باید بیش از نگرانی ابتلاء به قارچ سیاه باشد و اگر بیماری کنترل نشود، وضع ناخوشایند موجود به وضعی فاجعه‌بار تبدیل می‌شود.

تامین داروی قارچ سیاه

تلاش سازمان غذا و دارو برای تامین داروی قارچ سیاه در اصفهان

ابوالفضل اصلانی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص تأمین داروی درمان قارچ سیاه گفت: در روز‌های گذشته چندین بار با اداره کل غذا و دارو تماس گرفتیم و درخواست کردیم تا سهمیه تخصیص یافته این دارو به اصفهان را بیشتر کنند، چون سهمیه اختصاص یافته به اصفهان نسبت به میزان تقاضای این دارو بسیار کم است.

او ادامه داد: پس از پیگیری‌های فراوان از ۲۵ شهریور داروی قارچ سیاه در داروخانه‌های بیمارستان‌های اصفهان توزیع شده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیان کرد: داروی قارچ سیاه فقط در داروخانه‌های بیمارستان‌ها موجود است و بیماران نباید برای تهیه این دارو به داروخانه‌های دیگر مراجعه کنند.

بار‌ها گفته شده رنج بیماری با رنج‌های دریافت دارو و خدمات نباید مضاعف شود؛ در این دوران که کرونا با فراز و نشیب جولان می‌دهد، بی تدبیری در توزیع دارو و بدتر از آن سوءاستفاده از نیاز بیماران، قطعا اقدامی نابخشودنی است.

گزارش از سپیده صالحی

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715