سه شنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵

قانون کسب و کار، خود تحریمی‌های داخلی را کنار می‌زند

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: گره‌هایی که بر سر مجوزها ایجاد می‌کنیم، متاسفانه یک تحریم درونی است که باید در این اوضاع احوالی که مشکل اشتغال و رکود و موانع مختلف اقتصادی داریم کنار بزنیم.

به گزارش ندای اصفهان،مهدی طغیانی در ارتباط با تصویب کلیات طرح قانون کسب و کار در مجلس اظهار داشت: ما مجوزهای مختلفی برای کسب و کار داشتیم که معمولاً هم دستگاه‌های زیادی درگیر می‌شدند که هر کدام هم استعلامات خاصی داشت و بعضاً اصلا این استعلامات لازم نبود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به هدف این طرح گفت: نگاه این طرح این است که همه این فرایندها در یک درگاه ملی مجوزهای کشور یعنی G4B.ir ثبت شود و به محض اینکه کسی اطلاعات و مدارکش را بارگزاری می‌کند، در این صورت آن سامانه مجوز لازم برای کسب و کار را صادر می‌کند و نیاز به گذر زمان و منتظر شدن برای استعلام‌ها نیست؛ به این مجوزها، مجوزهای ثبت‌محور می‌گویند.

وی با بیان اینکه یک دسته دیگر از مجوزها هم به نام مجوزهای تأییدمحور وجود دارد ادامه داد: این مجوزها ابعاد زیست محیطی، امنیتی و اجتماعی دارد، در این قانون این‌ها استثنا شده است چون نیاز به تأیید دارد که از جهت زیست‌محیطی و امنیتی، مخاطره ایجاد نکند.

طغیانی افزود: مجوزهای تاییدمحور نیاز به تایید هیأت عالی مقررات‌زدایی دارد؛ یعنی این هیأت باید استدلال دستگاه مربوطه را در ارتباط با تأیید مجوز مذکور بپذیرد و از این جهت، این مجوزها سخت‌گیری‌های خاص خود را دارد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ماده اول این طرح، اصلاح ماده ۷ مکرر قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ است، ابراز کرد: مواد دیگر این طرح به بحث پروانه‌های وکالت، پروانه‌های کارشناس رسمی دادگستری، دفترخانه‌ها و از این نوع مشاغل برمی‌گردد و آن سقف عددی که در این دستگا‌ها گذاشته می‌شد، برمی‌دارد و یک کف صلاحیت تعریف می‌کند که با کسب آن می‌توانند آن پروانه را دریافت کنند.

وی اضافه کرد: این امر موجب می‌شود محدودیت و انحصار ایجاد شده در صدور پروانه‌ها برداشته شود و از این منظر گام بزرگی است که برای تسهیل در امر کسب و کار برداشته شد و امیدواریم جزئیات این طرح نیز بدون آنکه کلیات طرح زیر سؤال برود، در مجلس تصویب شود.

طغیانی در پایان با عنوان اینکه ادامه بررسی طرح به بعد از اربعین موکول خواهد شد، تصریح کرد: گره‌هایی که بر سر مجوزها ایجاد می‌کنیم، متاسفانه یک تحریم درونی است که باید در این اوضاع احوالی که مشکل اشتغال و رکود و موانع مختلف اقتصادی داریم کنار بزنیم.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715