پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۳
 متن لایحه شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان انتخابات منتشر شد + تصاویر نامه   

به گزارش ندای اصفهان،‌ متن لایحه شفاف‌سازی منابع مالی و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس و شوراهای اسلامی منتشر شد.

متن این لایحه به‌علاوه تصویر ارسالی آن به علی لاریجانی به‌شرح زیر است:

 

ماده ۱ ــ منابع نقدی و غیرنقدی مجاز برای هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی، منحصراً شامل موارد زیر است:

الف) دارایی شخصی داوطلب

ب) کمک‌های مستقیم احزاب و تشکل‌های سیاسی دارای مجوز معتبر

پ) کمک‌های اشخاص حقیقی ایرانی

ت) منابع و امکانات عمومی که مطابق قانون استفاده از آن برای تبلیغات انتخاباتی مجاز است.

تبصره ــ ارزش ریالی منابع غیرنقدی موضوع این ماده و اجاره‌بهای سایر امکانات توسط نماینده مالی داوطلب انتخاباتی موضوع ماده (۴) این قانون تقویم و در سرجمع هزینه‌ها لحاظ می‌شود.

ماده ۲ ــ تأمین منابع از سایر محل‌ها از جمله موارد زیر به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم ممنوع است:

الف. هرگونه کمک بیگانگان اعم از دولت‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی

ب. استفاده از منابع نامشروع از جمله منابع ناشی از جرایم سازمان یافته،‌ قاچاق و مواد مخدر در پول‌شویی

پ. کمک‌های دستگاه‌های دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی،‌ مؤسسات، سازمان‌ها و شرکت‌هایی که به هر نحو و به هر مقدار از بودجه عمومی دولت و شهرداری‌ها استفاده می‌کنند، به‌جز موارد بند (ت) ماده (۱)

تبصره: کمک‌های موضوع بند (پ) ماده (۱)، صرفاً از محل منابع قانونی ممنوع نشده در این ماده و تنها رد صورت اطلاع و اجازه داوطلب انتخاباتی مجاز است.

ماده ۳ ــ هزینه انتخاباتی هر داوطلب صرفاً شامل موارد زیر است:

الف ــ هزینه‌های مربوط به دایر کردن محل ستاد انتخابات و اجاره‌بهای آن و هزینه‌های حمل و نقل مربوط

ب ــ هزینه‌های برپایی تجمع عمومی مرتبط با اهداف انتخاباتی

پ ــ هزینه‌های تبلیغات مجاز در رسانه‌ها و سایر تبلیغات مجاز

ت ــ هزینه و حق الزحمه عوامل اجرایی و کارشناسی در فعالیت‌های انتخاباتی

تبصره ــ سایر هزینه‌ها و تعهدات به‌جز موارد موضوع این ماده از جمله ارایه کمک و خدمات نقدی و غیرنقدی به افراد توسط داوطلب یا از طرف وی ممنوع است و فرمانداری‌ها موظفند در صورت مشاهده، برای رفع اثر به داوطلب تذکر دهند و در صورت عدم ترتیب اثر، ضمن اعلام به هیأت‌های اجرایی از انجام آن جلوگیری به عمل آورند.

ماده ۴ ــ هر داوطلب موظف است حسابی را به‌عنوان تنها محل واریز، برداشت و نقل و انتقال وجوه و منابع نقدی هزینه‌های انتخاباتی، افتتاح نماید و همزمان با ثبت نام، شماره و مشخصات آن و گواهی بانک در این خصوص و نیز نام و مشخصات یک نفر را به‌عنوان نماینده مالی خود به مرجع ثبت نام ارائه دهد.

تبصره ــ بررسی حساب موضوع این ماده، توسط مسئولان رسیدگی کننده مجاز است و رسیدگی به این حساب مشمول الزام به رعایت مقررات مربوط به محرمانه بودن اطلاعات شخصی نیست.

ماده ۵ ــ داوطلبان شرکت در انتخابات موظفند تمامی منابع و مصارف مرتبط با فعالیت‌های انتخاباتی خود را در دفاتر یا سامانه مخصوص ثبت و منابع تأمین مالی این هزینه‌ها را با رعایت مقررات این قانون به‌نحو شفاف و با رعایت روش‌های استاندارد حسابداری ثبت نمایند به‌گونه‌ای که از طریق هیئت‌های اجرایی قابل حسابرسی و رسیدگی باشد.

تبصره ــ هیئت‌های اجرایی انتخابات در صورت نیاز برای اجرای وظایف می‌توانند کارگروه تخصصی تشکیل دهند.

ماده ۶ ــ احزاب و تشکل‌های سیاسی موظفند کلیه هزینه‌های مرتبط با فعالیت‌های انتخاباتی خود را که به‌صورت مستقیم یا کمک به داوطلبان انجام می‌دهند در دفاتر یا سامانه مخصوص با رعایت مقررات این قانون و روش‌های حسابرسی ثبت نمایند تا در صورت درخواست کمیسیون موضوع ماده (۱۰) قانون فعالیت احزاب، جمعیت‌ها و انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته شده ــ مصوب ۱۳۶۰ ــ قابل رسیدگی باشد.

ماده ۷ ــ آئین‌نامه اجرایی این قانون توسط وزارت کشور تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

 

منبع:تسنیم

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اصفهان شرق
اصفهان شرق
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق