جمعه ۰۱ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۳
این روزها فریاد فراموشی بلند است!
 سکوت شهر در آستانه گرامیداشت حماسه ۲۵ آبان/ کم کاری شهرداری، بنیادشهید، بنیاد حفظ آثار و صداوسیما   

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که بزرگترین تشییع جنازه در شهر اصفهان و شاید حتی در کشور چه زمانی بود و چطور اتفاق افتاد؟ احتمالا اکثر مردم کشورمان پاسخ این سوال را نمی دانند...

ندای اصفهان- امیرحسین هراتیان/

متاسفانه باید گفت گرامی داشت سالروز ۲۵حماسه آبان (روز حماسه و ایثار مردم اصفهان) در قعر بی فروغی و در سکوت کامل رسانه ای و فضاسازی شهری در حال رخ دادن است.

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که بزرگترین تشییع جنازه در شهر اصفهان و شاید حتی در کشور چه زمانی بود و چطور اتفاق افتاد؟ احتمالا اکثر مردم کشورمان پاسخ این سوال را نمی دانند.

سال ۶۱ بود که حدود ۳۷۰ شهید گلگون کفن که در عملیات افتخارآفرین محرم به درجه شهادت نائل آمده بودند در شهرمان تشییع شدند و در پی این رزمایش ایثار و افتخار شهروندان اصفهانی بود که امام خمینی (ره) پیام تبریک و تسلیت برای مردم اصفهان فرستادند و از آن روز به بعد هرساله روز یست و پنجم آبانماه، سالروز حماسه و ایثار استان اصفهان نام گرفت.

بخشی از پیام امام خمینی (ره):

«اینجانب با عرض تبریک و تسلیت به مردم قهرمان و شهیدپرور استان نیروخیز اصفهان و همه ی ملت بزرگ ایران که وفاداری خود را به اسلام و خدای متعال به نحو احسن به اثبات رسانیده اید، اطمینان دارم که این فداکاری ها و جانبازی ها در آیندۀ نزدیک، شجرۀ طیّبه ی اسلام را بیش از پیش بارور می نماید و دشمنان قسم خورده ی اسلام را به نابودی و اضمحلال محکوم خواهد ساخت.»

همینطور ایشان در بیاناتی فرمودند:

«… شما در کجای دنیا می توانید جایی را مثل استان اصفهان پیدا کنید؟ همین چند روز پیش، فقط در شهر اصفهان حدود سیصد و هفتاد نفر را تشییع کردند. مع ذالک همین شهید داده ها و داغدیده ها همچنان به خدمت خود به اسلام ادامه می دهند. امروز مردم ما فهمیده اند که تا فداکاری نباشد، اسلام را نمی شود پیش برد و می دانند که همه ی ما باید برای اسلام فدا شویم…»

بخشی از سخنرانی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد‌ظله‌العالی):

«قبل از انقلاب، اصفهان در قضایای مختلف حضور نمایانی داشت، در قضایای انقلاب هم همین جور، در جنگ تحمیلی هم همین جور، یگان های نظامی مستقر در اصفهان، چه آنچه متعلّق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود؛ مثل لشکر امام حسین با مرکزیت اصفهان و لشکر نجف با مرکزیت نجف آباد و تیپ قمر بنی هاشم و چه آنچه که مربوط به ارتش بود؛ پایگاه هشتم شکاری که مرکز تحرک عظیمی بود و من از نزدیک کار آن پایگاه را در اصفهان دیده بودم -رحمت خدا بر شهید بابابی- و چه مرکز توپخانه در اصفهان؛ مجموعه ی این نقاط خیلی معنا پیدا می کند. نتیجه این می شود که بعد از انقلاب، در عرض جنگ تحمیلی هشت ساله و بعد از جنگ تحمیلی هشت ساله، در میدان هایی که برای کشور میدان های حساسی بوده است، اصفهانی ها جزو پیشروان محسوب می شده اند؛ در رتبه ی رشد و توسعه ی کشور، در مسائل علمی کشور.»

روز 25 آبان

شاید بزرگترها به خاطر داشته باشند که در روز ۲۵ آبان سال ۶۱ در اصفهان چه اتفاقی افتاد. اما قطعا نسل دومی ها و سومی ها برای به یادآوردن تاریخ پرافتخار گذشته شان به کمک پدران و مادرانشان نیاز دارند. آنها که امروز تنها ورودی سالم گوش ها و چشم هایشان گفته های دلسوزانه پدر و مادر و آلبوم عکس خاطرات خانواده است از بزرگترها انتظار دارند تا آنچه را که دیده اند و شنیده اند را بدون واسطه به آنها منتقل کنند. در این بین مجموعه های فرهنگی مردمی و همچنین مراکز دولتی و سازمان ها و نهادهای مرتبط نیز مسئولیت زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای گرانقدر شهرمان را عهده دارد هستند ولی متاسفانه هیچ یک از این مراکز و نهادها اقدام درخوری را برای نکوداشت این روز بزرگ و به یاد ماندنی در برنامه های خود نگنجانده اند. این درحالی است که تعدادی از این سازمان ها به طور مشخص این وظیفه را عهده دار هستند و آنرا با نام و عنوان خود نیز یدک می کشند!

سکوت این مراکز در این روز باعث شده است تا مراکز پرنفوذی چون آموزش و پرورش نیز فعالیت چندانی را درباره بزرگداشت روز حماسه و ایثار اصفهان انجام ندهند تا نوجوانان و جوانان ما هرچه بیشتر و بیشتر از فرهنگ شهید و شهادت فاصله بگیرند و به مرور، گذشته پرشکوه خود را از یاد ببرند. این درحالی است که با یک اقدام بسیار کوچک، حتی چاپ یک پوستر و یا نصب چند بنر می توان از این امر جلوگیری کرد.

در این بین از مسئولین بسیج مردمی نیز انتظار می رود تا با مدیریت و مهندسی بهتر نیروهای خود و با تفویض صحیح مسئولیت، نحوه رسیدگی به این مسایل فرهنگی را منظم تر و هدفدارتر کنند.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز