سه شنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۰

جنگ روایت‌ها؛

عقب افتادن صداوسیما از جریان تحریف/ غفلت رسانه ملی چگونه اجازه دوقطبی با بدیهیات را داد؟

سال هاست که صدا و سیما به عنوان بزرگترین رسانه کشور، در زمینه تبیین صحیح مسائل فضای مجازی و مواجهه صحیح با آن، کوتاهی کرده است.

به گزارش ندای اصفهان، اخیرا طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» با رأی مجلس برای بررسی بیشتر و تصمیم گیری نهایی، بر اساس اصل 85 به کمیسیون مشترک واگذار گردید. اما با وجود اینکه هنوز این طرح تصویب نشده است، از BBC و ایران اینترنشنال گرفته تا رسانه های زنجیره ای داخلی  و شبکه جریان تحریف، با بمباران شایعات و اخبار نادرست باعث تشویش اذهان مردم شده اند. وضعیت به گونه ای شده که حتی بعضاً مشاهده می شود که موضوع بر برخی نیروهای جریان انقلاب هم مشتبه شده است. البته این ویژگی ذاتی رسانه است که به جای مردم می تواند فکر کند و آنچه را که خود می پسندد به مردم القاء کند و قدرت تعقل را از آنها گرفته و آنها را خلع سلاح کند.
 
حقیقت این است که سالهاست فضای مجازی ما اوضاع مناسبی ندارد و این وضعیت مورد مذمت آیندگان قرار می گیرد؛ اما در سال های گذشته چقدر صدا و سیما توانسته است نقشه های دشمنان را در این حوزه نقش بر آب کند؟ موضوع فضای مجازی و اهمیت قانونگذاری درباره آن، موضوع یک روز یا دو روز اخیر نبوده است و نخواهد بود. هر چند که در چند روز اخیر درباره طرح مذکور برنامه هایی به روی آنتن رفته است اما این طرح از مدت ها پیش در حال تدوین است و بعد از انتخابات اخیر نیز زمزمه رسیدگی به آن در صحن مجلس، شنیده می شد؛ اما صدا و سیما به موقع وارد این موضوع مهم نشد و در این مدت نیز  عده ای بر روی احساسات و دغدغه های مردم موج سواری کرده و دو قطبی کاذب در اذهان ایجاد کردند.

از سوی دیگر، سال هاست که صدا و سیما به عنوان بزرگترین رسانه کشور، در زمینه تبیین صحیح مسائل فضای مجازی و مواجهه صحیح با آن، کوتاهی کرده است. امروز نتیجه این کم کاری ها را مشاهده می کنیم که بر سر مجموعه ای از بدیهی ترین مسائل این حوزه، آن هم در سطح گسترده، اختلاف نظر وجود دارد. اگر صدا و سیما کار خود را به درستی انجام می داد، امروز  تا این اندازه دوقطبی سازی صورت نمی گرفت.

متأسفانه دغدغه های مقام معظم رهبری که بارها به طور صریح بیان شده است، به خوبی در صدا و سیما تبیین نشد. ایشان در جلسات و سخنرانی های متعدد با یک نگاه کارشناسی و همچنین بسیاری از اوقات از نگاه حمکرانی و مدیریتی به این حوزه ورود پیدا کرده و تلاش کردند تا کشور را در این زمینه رو به جلو حرکت دهند؛ اما وقتی این مسائل برای مردم به خوبی تبیین نشد، افرادی مانند رئیس دولت موسوم به تدبیر و امید! که موجب عقب ماندگی کشور در حوزه فضای مجازی شده اند، تا توانستند مغالطه کرده و یا آدرس غلط به مردم دادند و سعی کردند که خود را منجی نشان دهند.
از طرفی خود صدا و سیما را باید یکی از جاهایی بدانیم که منبع تولید شبهات مربوط به فضای مجازی بوده است. وقتی برخی کارشناسان یا افراد حاضر در تلویزیون، با مغالطه و یا آدرس دهی غلط، مردم را سرگردان می کنند، وظیفه صدا و سیما به عنوان یک دانشگاه عمومی این است که با برنامه های متعدد کارشناسی، مستندها، گزارش های ویژه، برگزاری مناظره و … مردم را نسبت به اهمیت این فضا و نحوه تعامل و مواجهه با آن آگاه سازد.

شکی نیست که طرح فعلی باید به طور دقیق و شفاف توسط نمایندگان مجلس و کارشناسان بررسی شود؛ اما وقتی در سال های گذشته کم کاری صورت گرفته است، به فرض اگر روزی بهترین و بی عیب و نقص ترین طرح یا لایحه هم تصویب شود، باز هم از مردم عادی گرفته تا نخبگان دادشان در می آید. مسائل مربوط به فضای مجازی بسیار پیچیده و چند وجهی است. انتظار می رود که صدا و سیما مسیر غلط سال های گذشته خود را تصحیح کند و به صورت جدی در جنگ شناختی وارد شود.

رضا صفری

انتهای پیام/

منبع:جهان نيوز

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715