سه شنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۰

در گفتگو با حجت الاسلام علیرضا ناجی؛

لازمه تحقق جهش تولید، فاصله گرفتن از فضای سنتی در اقتصاد و تکیه بر فناوری های نوین و دیجیتال اقتصادی

رشد اقتصادی در حال حاضر در راس برنامه ها و اولویت های هر دولت و دولتمردی است،اما طبق نظر اغلب کارشناسان اقتصادی، فاصله گرفتن از اصول سنتی و قدیمی در تجارت ها، شکل گیری تجارت های جدید عمدتا مبتنی بر بستر فضای مجازی، بهره مندی از فناوری های نوین از راهکار رونق تولید واشتغال زایی است.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، امروزه اگر نیم نگاهی به جوامع و دولت ها کنیم، خاصه در دو سال  اخیر که دنیا در گیر کرونا شده، یکی از بزرگترین معضلات آنها بحث اشتغال و رفع مشکل بیکاری جوانان و افزایش تولید است.

رشد اقتصادی در حال حاضر در رأس برنامه ها و اولویت های هر دولت و دولتمردی است، حال که در آستانه تغییر و تحولات در قوه اجراییه هستیم بدون قطع رفع مشکلات اجتماعی که عمدتا ناشی از بیکاری و عدم رونق تولید است، بزرگترین دغدغه دولت سیزدهم برای بهبود عدالت اجتماعی خواهد بود.

اما طبق نظر اغلب کارشناسان اقتصادی، راهکار رفع موانع ذکر شده راحت است، راحت از این باب که راهکارهای آن توسط دنیا درحال ایجاد شدن است، فاصله گرفتن از اصول سنتی و قدیمی در تجارت ها، شکل گیری تجارت های جدید عمدتا مبتنی بر بستر فضای مجازی، بهره مندی از فناوری های نوین  وحتی رمز ارزها از آن جمله است.

برخورداری از صنعت رقابت پذیر برای اقتصاد اجتناب ناپذیر

یکی از اساسی ترین چالش های چشم انداز اقتصاد ایران پدیده جهانی شدن است که در راستای آن برخورداری از صنعت رقابت پذیر برای اقتصاد اجتناب ناپذیر است. به نظر می رسد از اقدامات مهم و اساسی کشور در دستیابی به اهداف سند چشم انداز، بهبود فضای کسب و کار و رقابتی نمودن آن در کشور است.

از طرف دیگر وجود نرخ بالای بیکاری در کشور و رهایی از آن، مستلزم تقویت طرف عرضه اقتصاد است؛ که با توجه به قوانین و مقررات دست و پا گیر، موانع ایجاد کسب و کار در ایران، سرمایه و تسهیلات حمایت از تولید، در فعالیتهای غیر تولیدی مورد استفاده قرار گرفته و سبب رشد تقاضا و افزایش سطح عمومی قیمتها شده است.

اهمیت سرمایه در کشورهای در حال توسعه بیش از کشورهای توسعه یافته است زیرا کشورهای در حال توسعه به منظور بهبود فضای کسب و کار و ایجاد اشتغال که محرک رشد اقتصادی است، دچار کمبود سرمایه هستند.

تجارت های مبتنی بر فضای دیجیتال و تکنولوژی یک فناوری تحول گرا است

بر این اساس ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، درباره گسترش فناوری‌های جدید مانند شرکت های دانش بنیان، استارت آپ ها و تجارت در فضای مجازی و مباحث ارز دیجیتال و … گفت: وضعیت گسترش فناوری در دنیا به نحوی است که امروزه دیگر نمی‌توان روند توسعه و آینده جهان در حوزه فناوری را پیش بینی کرد چرا که همه نظریه‌ها حدس و گمان است و فناوری‌های بسیار زیادی متولد می‌شوند اما بعد از مدتی کنار می‌روند.

تجارت های مبتنی بر فضای دیجیتال و تکنولوژی یک فناوری انقلابی و تحول گرا است که موضوع مهمی در دنیا به شمار می‌رود و همانطور که در دنیا مورد توجه قرار گرفته، در کشور نمی‌توان نسبت به آن بی‌توجه بود و باید به بلاک‌چین توسط بخش دولتی و خصوصی توجه شود.

لازمه تحقق جهش تولید، فاصله گرفتن از فضای سنتی در اقتصاد

در همین راستا، حجت الاسلام علیرضا ناجی، از کارشناسان رسانه حوزه علمیه اصفهان، در گفت وگو با خبرنگار این پایگاه خبری اظهار کرد: اگر قرار باشد جهشی در بحث تولید اتفاق بیافتد لازم است که از فضای سنتی گذشته، فاصله گرفت.

وی با بیان اینکه سنتی گاهی به معنی اصول و بنیان های هر کاری است و بعضی اوقات سنتی به معنای عدم استقاده از فناوری های نو می‌باشد، گفت: برخی با واژه سنتی مخالفت کرده و قصد دارند از اصل و اساس هر حرفه ای فاصله بگیرند، که این اصلا صحیح نیست ولی استفاده از فناوری‌های نوین لازمه شرایط امروز است، به عنوان مثال بهره‌مندی از تجارت‌های فضای مجازی ودیجیتال با استفاده از تولید محتواها برمحور مقایسه کالا و تولید کالای متعدد و فرایند توزیع کالا اتفاق می افتد، که کمک شایانی به تولید می کند؛ چرا که باعث اعتماد سازی و اطمینان سازی مردم به تولید داخل نسبت به تولیدات خارجی می شود.

این کارشناس رسانه، تصریح کرد: یکی از مهمترین نکات در عرصه مسائل اقتصادی، اعتماد مشتری به تولید کننده است که این ناشی از مشاهده فرایند ارزشمند تولید توسط تولید کننده داخلی است.

وی افزود: وقتی سخن از تکنولوژی‌های جدید می کنیم، شامل دانش ها و علوم جدید روز دنیا، خاصه در عرصه اقتصاد می شود، زمانی یک کارگاهی با ۵۰ نفر روزانه ۱۰ قلم کالا تولید می‌کرد، ولی امروزه متناسب با شرایط زمانه و بهره‌مندی از فناوری‌های نوین، همان تولید کننده می تواند روزانه ۱۰۰ قلم کالا را ایجاد کند و مخالفت با این روند بی معنا است چرا که مصداق بارز جهش تولید می شود.

بهره مندی از تکنولوژی های روز دنیا می تواند کمک حال تولید

حجت الاسلام ناجی در ادامه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، مبنی بر اینکه برای تحقق جهش تولید باید موانع تولید برداشته شود، گفت: بهره مندی از تکنولوژی‌های روز دنیا می تواند کمک حال تولید باشد.

وی اذعان داشت: در این مجال، پرداختن به پارک های علم و فناوری، مزرعه های علمی و شرکت های دانش بنیان و حتی اقتصاددیجیتال داخل کشور ضروری است؛ چرا که بخش قابل توجه ای از علوم روز و دستاوردهای نوپدید در این مراکز ایجاد می شود که تنها خواسته این متخصصین فقط یک حمایت قانونی از قانون گذار است.

این کارشناس رسانه خاطرنشان کرد: اگر از استارت آپ‌ها و علوم حوزه دانش بنیان و فضای دیجیتال حمایت خوبی شود، جوانان استقبال خوبی از این عرصه کرده و تولید ثروت خوبی که منجر به عدالت اجتماعی می شود، تحقق می یابد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715