یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰

روزهای آخر روحانی و افتتاح‌های دقیقه نودی پروژه‌های ناتمام در سایه بروز فاجعه/ کدام ناظر تجمع در سالن فاقد ایمنی اجلاس اصفهان را تایید کرده است؟

در آخرین روزهای مسؤولیت دولت دوازدهم و دوره پنجم شورای اسلامی شهر و شهردار اصفهان خبر رسیده که قرار است از پروژه سالن اجلاس سران اصفهان یا همان مرکز همایش‌های بین‌المللی به شکل زودهنگام و ناتمام بهره‌برداری شود‌ و مراسم در سالنی برگزار می‌شود که فاقد ایمنی لازم برای برگزاری هرگونه تجمعی است.

به گزارش ندای اصفهان، افتتاح‌های عجله‌ای پروژه‌های نیمه تمام در روزهای پایانی مسؤولیت دولت‌ها و شهرداری‌ها در کشور اتفاق جدیدی نیست و در دولت‌های مختلف شاهد این اقدام بودیم که به نوعی به یک رسم دقیقه نودی در میان مسؤولان برای فرار از پاسخگویی بابت کم‌کاری‌ها در زمان مسؤولیت تبدیل شده است.

حالا در آخرین روزهای مسؤولیت دولت دوازدهم و دوره پنجم شورای اسلامی شهر و شهردار اصفهان خبر رسیده که قرار است از پروژه سالن اجلاس سران اصفهان به صورت ویدئوکنفرانس باحضور مقامات ارشد کشوری و به شکل زودهنگام بهره‌برداری شود.

عملیات اجرایی پروژه سالن اجلاس سران اصفهان در سال ۱۳۹۰ آغاز شد و گرچه قرار بود در زمان کوتاهی به بهره‌برداری برسد اما به دلیل مشکلات مالی و بودجه پروژه تاکنون ناتمام مانده است.
به گفته مسوولان فعلی شهرداری اصفهان علاوه بر هتل و مجتمع تجاری، هنوز بخشی از محوطه، ویلاهای اقامتی، سالن سینما، سالن پذیرایی، لابی‌ها، بخش‌های عمده تجهیزات ایمنی، فنی و تاسیساتی و البته تجهیزات مخابراتی و صوت و تصویر مجتمع هم هنوز راه‌اندازی نشده است.
بر اساس آمار اعلام شده برای این پروژه تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیارد از سال ۹۰ هزینه شده و به همین میزان و حتی بیشتر نیاز است تا جدای از بازارچه و هتل اقامتی بقیه بخش‌ها راه اندازی شود.

اعتراضات به افتتاح عجله‌ای یک پروژه ناتمام با همه خسارت‌ها و ضررهای مالی و اخلاقی‌اش اما بیشتر متوجه برگزاری مراسم افتتاحیه با جمعیت انبوه در شرایطی است که ظرفیت‌های بیمارستان‌های استان اصفهان رو به تکمیل است و شهر از نظر آمار کرونا حال خوشی ندارد.

برگزاری تجمع در سالن فاقد ایمنی می‌تواند به یک فاجعه تبدیل شود

مهم‌تر از مسأله مراسم افتتاحیه و جمعیت و کرونا، برگزاری تجمع در سالنی است که به دلیل عدم تکمیل دارای مشکلات ایمنی حاد بوده و در صورت بروز کوچک‌ترین حادثه‌ای به دلیل اینکه در شرایط ناتمام پروژه هیچ‌گونه راه خروج اضطراری و تجهیزات اطفاء حریق مناسبی وجود ندارد، تبعات غیرقابل جبران خواهد داشت و به یک فاجعه تبدیل خواهد شد.

فاجعه‌ای که تجربه مشابه آن را در سال گذشته با افتتاح زودهنگام پروژه ناقص قطار شهری در تبریز توسط رئیس جمهور به خاطر داریم، اتفاقی که طی آن با بروز حادثه برای یک واگن قطار شهری آن هم پیش از مسافرگیری در ایستگاه، در واقع چیزی از واگن باقی نماند و اگر این اتفاق پس مسافرگیری رخ می‌داد به یک حادثه ناگوار و غیر قابل جبران تبدیل می‌شد.

آقایان مسؤول باید توجه کنند که صرفاً به دنبال تبلیغات رسانه‌ای برای کارنامه خود نباشند چراکه جان مردم از این تبلیغات رسانه‌ای مهم‌تر است.

برگزاری مراسم با جمعیت انبوه در شرایطی که کل سالن اصلی با دیواره کنکورس که از mdf ساخته شده و اگرچه به صورت کندسوز است اما با بهره‌گیری از تجهیزات کامل اطفا حریق هم مورد تایید آتش‌نشانی نیست چه برسد به آن که در حال حاضر آب افشان‌های سیستم اطفا حریق هم قابل استفاده نیست، چه توجیهی دارد؟

شرایط حاکی از آن است که کل سیستم اعلام و اطفاء حریق پروژه راه‌اندازی نشده است و هیچکدام از آب‌افشان‌های سقف سالن اصلی نصب هم نشده است.

گویا سالن اصلی دارای چند درب خروج اضطراری در مواقع آتش سوزی است که تمامی مسیرهای آن‌ها در حال حاضر مسدود بوده و قابل استفاده نیستند، درواقع در صورت وقوع حادثه افراد در سالن محبوس خواهد و حادثه ناگواری رخ خواهد داد.

همچنین طبق آخرین یافته‌ها برق کلیه چراغ‌های سالن از محل تابلو برق موقت پروژه است که با توجه به تصمیم در خصوص روشن شدن تمامی چراغ‌ها در روز جشن، می‌توان گفت که احتمالا توانایی تحمل بار وارده را ندارد و احتمال انفجار ترانس‌ها وجود دارد؛ علاوه بر آن چراغ‌های سقف سالن اصلی به صورت موقت سربندی می‌شود و در روز جشن احتمال خطر اتصالی و آتش گرفتن سربندی‌ها بسیار زیاد است که در صورت وقوع این امر، بلافاصله سقف سالن اصلی که از جنس سینتکس است مشتعل می‌شود در حالی‌ که همانطور که گفته شد حتی یک عدد از آب‌افشان‌های بالای سقف که جهت اطفا حریق استفاده می‌شود هنوز حتی نصب هم نشده و این امر باعث گسترش بسیار سریع حریق خواهد شد.

باتوجه به موارد عنوان شده اعتراضات مردم به این افتتاح زودهنگام صرفا به دلیل نمایشی و تبلیغاتی بودن آن نبوده و عقبه و دلایل منطقی دارد که لازم است مسؤولان امر به آن توجه داشته باشند تا از بروز حادثه‌ای که می‌تواند به یک فاجعه تبدیل شود جلوگیری کنند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715