شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳

انباشت 5 میلیون تن نهاده‌های دامی در بندر امام / سردرگمی دامداران در نتیجه سهل‌انگاری بانک مرکزی

نماینده مردم بندرماهشهر، هندیجان، امیدیه و بندرامام خمینی (ره) در مجلس شورای اسلامی گفت: علت اصلی انباشت ۵ میلیون تن نهاده‌های دامی در بندرامام و متضرر شدن دامداران در نتیجه توزیع نشدن نهاده‌ها، سهل‌انگاری مسئولین بانک مرکزی است که بعد از یک ماه و نیم به صدور ابلاغیه به گمرک اقدام کرده است.

به گزارش ندای اصفهان،حبیب آقاجری اظهار کرد: متاسفانه در نتیجه بی‌توجهی و سهل‌انگاری مسئولین بانک مرکزی و تاخیر در ابلاغ مجوز امکان ترخیص کالا به گمرک، 3 و نیم میلیون تن نهاده‌های دامی در بندرامام خمینی(ره) به مدت 45 روز انباشته و به دست صاحبان کالا و دامداران نرسیده است.

وی افزود: همین مسئله موجب خسارت تعداد زیادی از دامداران و تلف شدن دام در کشور شده است که بدون شک تاثیر زیادی نیز بر بازار این محصولات داشته است.

نماینده مردم درمجلس شورای اسلامی در ادامه مقصرین اصلی این بحران را مسئولین بانک مرکزی دانست و گفت: با وجود اینکه بانک مرکزی می توانست تنها با ذخیره 10 درصد محصولات به عنوان ضمانت ارزی کالا، به ارائه مجوز ترخیص 90 درصد کالا به مسئولین گمرک اقدام کند اما در این رابطه سهل‌انگاری کرده که منجر به ایجاد یک بحران در بین دامداران و صاحبان کالا شده است.

آقاجری در ادامه خاطرنشان کرد:  این در شرایطی است که طی روزهای آینده یک میلیون و نیم تن نهاده‌های دامی دیگر نیز از کشتی‌هایی که در حال حاضر در لنگرگاه‌ها هستند تخلیه می‌شود و این  شرایط را بحرانی‌تر می‌کند.

وی ادامه داد: با پیگیری‌های انجام شده در حال حاضر روزانه یک هزار و 800 کامیون الی 2 هزار کامیون در بندر اقدام به بارگیری محصولات می‌کنند که امیدواریم این مقدار تا روزهای آینده به 2 هزار و 500 کامیون در روز برسد.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در ادامه به دلیل کاهش کامیون در بندر اشاره کرد و گفت: به علت فرا رسیدن زمان برداشت محصولات در شمال خوزستان و فاصله نزدیک شمال خوزستان تا مرکز کشور، کامیون‌داران به جای ترددد در جنوب ترجیح می‌دهند به حمل و بارگیری محصول در شمال استان اقدام کنند که همین موضوع توزیع نهاده‌های دامی را در بین دامداران با مشکل جدی مواجه کرده است.

آقاجری افزود: در حال حاضر مجموعه بازرسی، نظارتی و کمیسیون مجلس شورای اسلامی با جدیت در حال پیگیری حل این مشکل هستند، البته که علت بروز این مشکل و سهل‌انگاری مسئولین دراین مورد نادیده گرفته نمی‌شود و بدون شک رسیدگی خواهد شد.

وی در پایان عنوان کرد: امیدواریم مسئولین بعد از یک ماه و نیم سکوت در برابر مشکل، اهتمام ورزیده و در اولین فرصت نهاده‌های دامی را به دست دامداران برسانند تا بیش از این معیشت مردم را با خطر مواجه نکنند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715