سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹

کاربرد و تاریخ پولکادات

پولکادات برای بسیاری از موارد خاص به کار برده می شود. به عنوان مثال انجام تراکنش های خیلی سریع، ساخت برنامه های غیر متمرکز بودن توقف، رقیبی برای اتریوم و ... همگی در مورد پولکادات صدق می کند.

ندای اصفهان- آگهی

بلاکچین های زیادی وجود دارند که سعی دارند مبادلات را هدفمند تر به انجام برسانند، هر ارز دیجیتالی در بستر بلاکچینی فعالیت دارد. پولکادات نسلی جدید از مراحل مورد انجام برای بلاکچین می باشد که سعی دارد از شبکه های بلاکچین مختلف استفاده نماید و آن ها را با هم یکپارچه نماید. پولکادات برای بسیاری از موارد خاص به کار برده می شود. به عنوان مثال انجام تراکنش های خیلی سریع، ساخت برنامه های غیر متمرکز بودن توقف، رقیبی برای اتریوم و … همگی در مورد پولکادات صدق می کند.

در معرفی انواع ارزهای NFT این نکته را باید متذکر شویم که پولکادات سعی دارد با روشی که پیش می گیرد مشکلات مقیاس پذیری را خاتمه دهد و هزینه های بسیار پایینی را برای انجام تراکنش ها به وجود آورد. یعنی اگر استفاده از بلاکچین را برای انجام دادن مبادلات در دنیای واقعی در نظر بگیریم، پولکادات برای رفع مشکلات بلاکچین ها ایجاد شده اند.

پولکادات شاید درصدد ایجاد بلاکچینی نباشد که بتواند تمامی کارها را به انجام برساند، اما بستری را فراهم آورده است  که کاربران بتوانند به راحتی با هم در ارتباط باشند. اگر بخواهیم به صورت ساده تر پولکادات را برای شما معرفی نماییم، باید بگوییم اگر شما فرض کنید که سیل آمده و خسارت سنگینی را برای شما ایجاد کرده به نحوی که به خانه شما آسیب وارد شده است.

اوراکلی در این میان به ثبت خسارات خانه شما می پردازد و این مورد را در بلاک چین خود به ثبت خواهد رساند. بعد از آن اوراکلی دیگر به برآورد خسارت ها می پردازد و میزان خسارت وارده را در بلاکچین خود ثبت می نماید، سپس این مراحل پشت سرهم طی می شود تا زمانی که شرکت بیمه با استفاده از قراردادهای هوشمند میزان خسارت را به شما پرداخت نماید، تمامی ارتباط هایی که بین این بلاکچین ها ایجاد می شود از طریق پولکادات انجام خواهد گرفت.

شبکه پولکادات خود دارای ارز دیجیتالی به نام دات می باشد که با خرید پولکادات می توان هزینه های شبکه را پرداخت کرد  و با در اختیار داشتن آن حق رای در شبکه را به دست آورد. با در دست داشتن دات می توان مانند دیگر ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری خوبی را بر روی شبکه انجام داد.

شاید تصور کنید که در شبکه پولکادات تنها می توان از ارز دیجیتال دات استفاده کرد، اما توجه داشته باشید که می توان برای خود شبکه ای بلاکچین و یک ارز دییجتال را ایجاد کرد. تیمی که بر روی توسعه پولکادات فعالیت دارد قصد دارد ویژگی هایی از بلاکچین ها را به کار برد و آن ها را برای برنامه های غیرمتمرکز مورد استفاده قرار دارد تا کاربران بتوانند خیلی راحت تر از شبکه های بلاکچین استفاده نمایند.

مزایا پولکادات

بلاکچین های نسل اول و دوم زمانی که در اختیار کاربران قرار داده شدند با مشکلاتی همراه بودند و ضعف هایی را ایجاد می کردند، به عنوان مثال می توان از مقیاس پذیری پایین، هزینه کارمزدهای بالا، هاردفورک و … نام برد.

که این موارد خود به عنوان ضعف های بسیاری از بلاکچین ها شناخته می شدند، اما زمانی که پولکادات را طراحی کردند سعی داشتند که به این مشکلات خاتمه دهند که توانستند تا حدودی انتظارات را بر آورده نمایند. لازم به ذکر است که بگوییم برای خرید اینترنتی تتر هم می توان از این شبکه بهره برد. در ادامه به بررسی مزیت های پولکادات خواهیم پرداخت.

مدیریت غیر متمرکز: اگر دقت داشته باشید، بلاکچین های نسل اول و دوم اجازه دسترسی کاربران را به شبکه نخواهند داد و هیچ کسی نمی تواند تغییراتی را در پروتکل اعمال نماید مگر اینکه از طرف افراد صاحب نفوذ به وی اجازه داده شود، اما پولکادات ارزهای دیجیتالی را به صورت منصفانه مدیریت خواهد کرد. تمامی افرادی که از ارز دیجیتال دات برخوردار هستند، می توانند از حق رای خود استفاده نمایند و تغییرات را بر روی پروتکل ها پیشنهاد دهند.

مقیاس پذیری بالا: از دیگر مباحثی که تمامی کاربران از آن سخن به میان می آورند مقیاس پذیری می باشد. در سال 2017 این مسئله در مورد بیت کوین رخ داد که در نتیجه آن هاردفورک هایی از بیت کوین ایجاد شد. بعد از آن که کاربران از ابزار اتریوم استقبال به عمل آوردند هزینه کارمزد ها بسیار زیاد و مقیاس پذیری پایین آمد.

در معرفی انواع ارزهای NFT باید بگوییم که بلاکچین هایی که ایجاد شده اند برای پردازش تراکنش های غیر متمرکز با محدودیت هایی رو به رو هستند، که باعث می شود تراکنش ها در مدت زمان بیشتری انجام شوند و شبکه ها به اصطلاح شلوغ می شوند. در شبکه های بلاکچین نود ها باید تمامی مدارک را مورد بررسی قرار دهند به همین علت ترافیک تراکنش ها را در پی خواهند داشت.

پولکادات این مشکل را به راحتی با استفاده از روشی به نام شاردینگ حل کرده است، به این معنی که بلاکچین های مستقلی را مورد استفاده قرار می دهند که هنگام انجام تراکنش تمامی آن ها به صورت یکسان اطلاعات را مورد بررسی قرار می دهند و خیلی سریع تر تراکنش مورد نظر را پردازش خواهند کرد.

ارتقا شبکه بدون هاردفورک

امروزه بازی ها و برنامه های مختلفی وجود دارند که هر روز به روز رسانی می شوند. به روز رسانی هایی که انجام می شود قابلیت های جدیدی را ایجاد می کند  که باعث پیشرفت فناوری می شود. بلاکچین ها هم از این حیث مستثنا نیستند، یعنی برای اینکه قابلیت های جدیدی را ایجاد نمایند به ارتقا نیاز دارند، اما به روز رسانی بلاکچین ها کمی پیچیده تر می باشد. برای اینکه بتوان بلاکچین ها را ارتقا داد باید فورک را بر روی آن ها به انجام رساند، یعنی باید بلاکچین و زنجیره ای جدید را با قوانین جدید ایجاد کرد.

هنگامی که به معرفی ارزهای NFT می پردازیم، باید این نکته را بیان کنیم که پولکادات بستری را فراهم آورده که بدون اینکه نیازی به ایجاد زنجیره های جدید باشد بروز رسانی ها را به انجام رساند. پولکادات این کار را با سیستم حاکمیتی درون شبکه ای به انجام می رساند و خطرات ناشی از هاردفورک های جدید را کاهش خواهد داد.

بنیانگذاران پولکادات

در اینجا لازم به ذکر است که بگوییم پولکادات را یکی از اعضای تیم توسعه دهنده اتریوم ایجاد کرده است. ایده پردازی های اصلی این شبکه دیجیتالی را افرادی چون گوینی وود، رابرت هابرمایرو پیتر چاپن هستند.

پیتر چاپن به عنوان مدیر فناوری این بنیاد کار خود را شروع کرد که داری تحصیلات ارشد در مورد یادگیری ماشین ها بود. گوین وود مسئول زبان برنامه نویسی این شبکه بود، حتی زبان سالدیتی، زبان برنامه نویسی اتریوم  و … را نوشته است. این فرد با سمت مدیر نوآوری در شبکه پولکادات فعالیت دارد. رابرت هابر سابقه زیادی در توسعه بلاک چین ها دارد  و به رمزنگاری این پروژه ها کمک زیادی کرده است.

نحوه تشکیل پولکادات

از مشکلات اصلی که تمامی بلاکچین ها با آن رو به رو هستند می توان مقیاس پذیری کم و نداشتن تعامل با سایر بلاکچین ها را نام برد.  شما با خرید پولکادات و  استفاده از این شبکه می توانید از این مشکلات دوری نمایید. حال ممکن است این سوال را از خود بپرسید که پولکادات چگونه می تواند مشکلات مقیاس پذیری را حل نماید، برای توضیح این مسئله باید به بررسی ساختار پولکادات بپردازیم. سه اصلاح ریلی چین، پاراچین و بریچ چین در ایجاد پولکادات به کار رفته است که در ادامه آن ها را شرح خواهیم داد.

ریلی چین

یکی از زنجیره های اصلی پولکادات که می تواند تمامی بلاکچین ها را به هم متصل نماید که تراکنش ها را به صورت یکسان به انجام برسانند ریلی چین می باشد. ریلی چین را برای رفع مشکل همکاری بلاکچین ها ایجاد کرده اند که از قراردادهای هوشمند بهره می برد و باعث می شود تراکنش ها بین زنجیره های بلاکچین به درستی انجام گیرد.

پاراچین

زنجیره های موازی که در پولکادات به کار گرفته شده است همین پاراچین می باشد. این بلاکچین ها به صورت موازی در شبکه پولکادات فعالیت های خود را انجام می دهند. زنجیره های موازی به راحتی می توانند تراکنش ها را به انجام برساند و مشکلات مقیاس پذیری را حل نمایند.

بریچ چین

برای اینکه بتوان بلاکچین های مختلف را به هم متصل کرد بریچ چین را  مورد استفاده قرار داده اند  که از مراحل حاکمیت پولکادات بهره می برند. حاکمیت پولکادات باعث می شود که شما با خرید پولکادات حق تصمیم گیری در شبکه را داشته باشید.

شباهت های پولکادات با اتریوم

شبکه بلاک چین اتریوم و پولکادات شباهت های بارزی با هم دارند که یکی از آن ها شاردینگ می باشد. شاردینگ به معنای این می باشد که تراکنش ها را به صورت موازی بین زنجیره های دیگر پخش می کنند و تقسیم کار را برای آن ها فراهم خواهند آورد که باعث می شود تراکنش خیلی سریع تر انجام گیرد. همچنین می توان گفت که پولکادات و اتریوم از مدل اجماع و استیکینگ استفاده کرده اند.

استیکینگ به سهام گذاری در شبکه پولکادات گفته می شود، به این معنی که شبکه های غیر متمرکز برای اینکه مطعن شوند که تراکنش ها معتبر هستند از الگوریتم اجماع استفاده می کنند، شبکه پولکادات هم برای اینکه سهام کاندیده شده را اثبات نماید از الگوریتم اعتبار سنجی بهره می برد. افرادی که دات را برای سهام گذاری مورد استفاده قرار می دهند می توانند پاداش هایی را هم دریافت نمایند. در معرفی انواع ارزهای NFT این نکته را باید ذکر نماییم که شبکه پولکادات قادر به انجام تراکنش های زیادی در کسری از ثانیه می باشد.

همچنین در شبکه پولکادات از پیوستگی هم استفاده شده است به این معنی که برای اینکه بتوانند از پاراچین های جدید استفاده نمایند از باندینگ بهره می برند، یعنی پروتکل های قدیمی را برای اینکه بتوان از بین برد باید با عمل باندینگ را حذف کرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715