یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵

 چهار باغ شانزه لیزه نیست

مهمترین المان شهر اصفهان بدون تردید چهارباغ است ولی در طرح بازسازی در شهرداری جدید جایگاهی برای هنر و هنرمندان دیده نشده است. درواقع چهارباغ که از نمادهای مهم شهر اصفهان بود می توانست به خیابان هنر تبدیل شود و برای جذب توریست و حتی جوانان شهر نقش مهمی بازی کند.

ندای اصفهان – جمال طاهری  /اردیبهشت هر سال هفته اصفهان حال و هوای دیگری به شهر می داد. اما یکی دو سال گذشته کرونا و مشکلات عدیده اقتصادی مردم و کشور این حال و هوا را گرفته است. البته اردیبهشت بهترین ماه سال در ایران محسوب می شود و بجز اصفهان شهرهایی مثل شیراز نیز در این ایام پر تراکم ترین روزها از جشن و همایش تا حضور توریستهای کشورهای مختلف را به خود می دید.

در این بین کار خوبی که مدتی است شهرداران اصفهان آن را شروع کرده اند معرفی هنرمندان شاخص اصفهانی است که امسال نیز با نصب و معرفی آثار استاد چلیپا در عرصه هنر منیاتور این اتفاق رقم خورد. اصفهان یکی از پر تعدادترین هنرمندان را در سده های مختلف داشته است که از دوران صفویه و پایتختی این شهر برای ایران اسلامی  این موضوع در رشته های متخلف جریان داشته است آنچنان که حتی شاعران توانمند در وصف این موضوع شعر سروده اند و یکی از مشهورترین شعرها شعر :

خاک هنرخیز من ای اصفهان … ای به هنر سرمه چشم جهان است

با اینحال و با وجود همه تلاشهایی که شده است باید گفت در بحث تکریم هنر و هنرمندان این شهر آنگونه که باید عمل نشده است. هنرمندان اصفهان از فرشچیان و چلیپا و بدرالسما گرفته تا طنازانی مثل قدرت الله ایزدی و حسن اکلیلی به آن شکل که شاید و بایددر عمل و در چهره ظاهری شهر به المان هنری شهر اصفهان تبدیل نشده اند.

مهمترین المان شهر اصفهان بدون تردید چهارباغ است ولی در طرح بازسازی در شهرداری جدید جایگاهی برای هنر و هنرمندان دیده نشده است. درواقع چهارباغ که از نمادهای مهم شهر اصفهان بود می توانست به خیابان هنر تبدیل شود و برای جذب توریست و حتی جوانان شهر نقش مهمی بازی کند. زمانی در این منطقه تائترهای طنز یکی از تفریحات مردم بود که اکنون دیگر اثری از آن نیست اما در کنار این بحث جای گالری های اساتید بزرگ در چهارباغ به شکلی که کارها از داخل خیابان دیده شوند واقعا خالی است. سوال اینجاست که یک توریست حال چه ایرانی و چه خارجی وقتی در چهارباغ قدم میزند چه چیز می بیند بجز اغذیه فروشیها و لباس فروشیهایی که گاها از قبل بوده اندو برخی هم به چهره این خیابان افزوده شده اند.

اصفهان که هنرمندان آن از هنر منبت و قلم زنی گرفته تا نگارگری و…. زبانزد جهانیان هستند، میتوانست همچون میدان نقش جهان چهارباغش هم یک نماد هنری باشد ولی چهار باغ بیشتر به بازاری برای دختر پسرها تبدیل شده بازاری که با حرکات مصنوعی شهرداری گاها سعی دارد آن را مثل شانزه لریزه کند درحالی که روح اصفهان با هنر اصفهان گره خورده است. البته این بحث درمورد میدان بی روح عتیق نیز که در دوران شهرداری قبلی بازسازی شد مصداق دارد آنچا نیز نتوانسته حتی روح بازار را با خود همراه کند که ظاهرا سیاستهای تنگ نظرانه مسولین امر در آن نقش داشته است.

چهارباغ حالا در طرح توسعه مدتهاست که روح گذشته خود را ندارد. سوال اینجاست که آیا نمی شد و نمیتوان برای هنرمندان جایگاهی در چهارباغ در نظر گرفت؟

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715