پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۴:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۳۰

جمال طاهری

کاش گشت ارشاد مافیای چادر مشکی داشتیم

سال ۹۴ با یکی از واردکنندگان چادر مصاحبه ای داشتم که برایم قابل توجه بود. ایشان که به عوان اسپانسر یک همایش کشوری حجاب به قم دعوت شده بود در پاسخ به این سوال که چرا اسم برندهای چادر الگانس و  مرسدس و.. است به من گفت: این اسمها را خود واردکنندگان ایرانی روی این چادرها گذاشته اند و اصلا چنین برندهایی وجود ندارد

ندای اصفهان – جمال طاهری  / این روزها جامعه حتی در شهر مذهبی مثل اصفهان دچار پریشانی های تاسف باری در نوع پوشش خصوصا پوشش دختران و زنان جوان شده است. موضوعی  که بیانگر بی بندوباری در سطوح بالای مدیریتی کشور نیز هست. البته با توجه به سیاستهای دولت دوازدهم که با آن شعارها نیز در سال 96 رای آوردند این یک اتفاق عجیب نیست ولی حقیقت آن است که در وضعیت موجود فقط یک قشر و یک جناح مقصر نبوده و نیستند هرچند سهم یک گروه بسیار بالاتر از بقیه است.

بنابر روایات اهل بیت علیه السلام ظاهر مردم همان باطن مسولین است. پس رواج این پوششهای عجیب را میتوان تا حد زیادی به خود مسولین چه چپ و چه راست نیز نسبت داد و البته باتوجه به برخی عملکردها این موضوع بی راه نیز نیست. فارغ از سیاستگذاری های مسولین وضعیت حجاب در کشور دلایل مختلفی دارد.

 

 

آیا چادر مشکی حجاب برتر است؟

چادر مشکی سالهاست که در کشور به عنوان حجاب برتر معرفی شده است که البته بخاطر وقاری که این چادر به فرد میدهد و نیز عدم جلب توجه  فردی که چادر مشکی می پوشد، این موضوع را میتوان تصدیق کرد اما در دو دهه اخیر انواع چادرها در کشور باب شد که نامهای عجیب و غریبی هم گرفت از چادر دانشجویی تا چادر پنگونی، هرچند یکی از دلایل این طراحی ها نوع حضور افراد در جامعه و سخت بودن حفظ  چادر مشکی رایج در آن زمان که به چادر ایرانی مشهور بود و باید با دو دست گوشه های آن را فرد می گرفت بود ولی برخی از این چادرها نه تنها چادر نبودند بلکه یا تمسخر چادر بودند و یا خود از هر پوشش دیگری در تبرج و خود نمایی بدتر بودند چادرهایی براق با انواع اضافات و دوختهای عجیب که شاید برای دختران تازه به تکلیف رسیده بد نباشند ولی برای بانوان بالغ جلوه های زیبایی نداشتند. حتی چادرهای تور مانندی که کلا حجاب را زیر سوال می بردند و می برند. با اینحال این موضوع نیز زیاد مورد توجه مسولین امر واقع نشد تا اینکه با گرانی دلار  چادر مشکی نیز همگان با همه موارد واراداتی گران شد و این سوال مطرح شد که چطور بعد از 42 سال که همه مسولان در هر جایگاهی چادرمشکی را مهمترین اصل در حجاب معرفی می کنند ولی مافیای چادر مشکی انقدر قوی است که هنوز بعد از این همه سال و شعار آن را از کشورهای کافر شرق آسیا (کره جنوبی و ژاپن ) وارد می کنیم. این درحالی است که ایران از سالهای بسیار دور و حتی نزدیک تولید کننده انواع پارچه بوده و در اواخر دوران قاجار حتی صادرکننده پارچه به انگلیس هم بوده است. همچنین در زمان پهلوی این رویه با کارخانه های مشهور ریسندگی در نقاط مختلف کشور ادامه داشته است.

تاریخ فراگیر شدن چادر مشکی

در مورد تاریخ فراگیر شدن چادر مشکی بحثهای مختلفی وجود دارد. بسیاری از شاهدان عینی میگویند تا قبل از انقلاب چادر مشکی فراگیر نبود و فقط برای مجالس از این چادر استفاده میشد و تک و توک مردم چادر مشکی به سر میکردند اما با وقوع انقلاب کم کم این چادر بین مردم مد و فراگیر شد و چادرهای دیگر مگر در برخی شهرهای کوچک مثل ورزنه منسوخ شدند. البته سیاستگذاری های مسولین در این امر بی تاثیر نبوده است. ولی خب در زمان قاجار آنگونه که ظاهرا از عکسها بر می آید چادر مشکی حداقل در مناطق مرکزی ایران مثل تهران و اصفهان باب بوده است. که این نیز نیاز به ریشه یابی تاریخی بدون سوگیری دارد چرا که در مناطق مختلف از جمله مناطق روستایی و یا شهرهای مرزی این مسئله باب نبوده است.

یک خاطره تکان دهنده از خییر بزرگ چادر

سال 94 با یکی از واردکنندگان چادر مصاحبه ای داشتم که برایم قابل توجه بود. ایشان که به عوان اسپانسر یک همایش کشوری حجاب به قم دعوت شده بود در پاسخ به این سوال که چرا اسم برندهای چادر الگانس و  مرسدس و.. است به من گفت: این اسمها را خود واردکنندگان ایرانی روی این چادرها گذاشته اند و اصلا چنین برندهایی وجود ندارد، این فرد که پسر و دخترش در دو وزارت مهم سالهاست مسولیت دارند در ادامه گفت: اما من میدهم کنار چادرها حدیث حضرت زهرا چاپ شود….

علت عجیب گران بودن چادر از زبان خییر بزرگ حجاب

آن زمان قیمت چادر مثل امروز نبود ولی بازهم گران بود و چند برابر یک مانتو معمولی همین موضوع را از این اقای خییر چادر پرسیدم که چرا یک مانتو که دوخت و برش و … دارد باید چند برابر از پارچه مشکی که شما ها وارد کشور میکنید ارزان تر باشد او در پاسخ گفت : چادر حضرت زهرا حرمت دارد هر چیز که ارزان باشد بی حرمت می شود ما میتوانیم به قیمت همان مانتو های معمولی چادر را به بازار بدهیم ولی بخاطر حرمت چادر قیمتش را جوری میگذاریم که مردم قدر این پارچه را بدانند.

حقیقتش این صحبتهای او مرا بسیار متعجب و متحیر کرد او میتوانست مثلا چادر را که آن زمان متری 120 هزار تومان در بازار بود متری 20 هزار تومان به مردم ارائه کند ولی بهانه اش حرمت چادر حضرت زهرا بود… به همین راحتی و سادگی و جالب اینکه این فرد از مهمترین خیرین همایشهای کذایی حجاب و چادر بود…

مدتی بعد او به من زنگ زد از من خواست تا فلش کارتهای من یک محجبه ام را که با خون دل تهیه کرده بودم را به قیمت چاپ به او بدهم تا در میان چادرهایی که به مسولین هدیه میدهد بگذارد به او گفتم ما هیچ خییر و یا حامی مالی نداریم و این کار فقط باعث ضرر ما میشود حداقل کمی بالاتر از قیمت چاپ که مبلغی هم نبود از ما خریداری کنید ولی آن بزرگوار تاجر بود و دنبال منفعت خود…

گشت ارشاد چادر مشکی

بعدها با گران شدن دلار قیمت چادر نیز انقدر بالا رفت که دیگر قدرت خرید مردم عادی به آن نمی رسید گزارشاتی در تلویزیون منتشر شد که وارد کنندگان چادر حتی کارخانه های تولید کننده را نیز خریده اند و از کار انداخته اند تا چیزی از سود وارداتشان کم نشود. سوال جدی در این رابطه این بود و هست که در این میان مسولین نظارتی یا مسولینی که برخیشان از ابتدای انقلاب مسولیت دارند کجای این مسئله نشسته اند ایا این که فقط بگوییم چادر مشکی الویت حجاب است کافی است؟ آیا این مسولین از مافیای چادر خبر ندارند؟ چه کسی مسول رسیدگی به این بحثهاست؟

امید است بعد از این همه سال گشت ارشادی هم برای مافیای چادر مشکی ایجاد شود مافیایی که بدون تردید درون خود دولتها حضور موثر و رسمی داشته و دارند.

برچسب‌ها: , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715