یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰

آخرین فرصت “نجات جمعیت کشور” در اختیار دولت سیزدهم

از سال ۱۴۰۰ در نیمه پایانی پنجره جمعیتی قرار گرفته‌ایم؛ این یعنی کیفیت جمعیت فعال در حال کاهش است؛ آخرین فرصت‌های رشد و پیشرفت اقتصادی به‌زودی به پایان می‌رسد و این آخرین فرصتی است که در اختیار دولت سیزدهم و رئیس‌جمهور منتخب خواهد بود.

به گزارش ندای اصفهان، “پنجره جمعیتی” فرصتی است که در آن نسبت جمعیتی کشور، فرصت جبران و رشد جمعیت را می‌دهد، این اصطلاح به زمانی اشاره دارد که دوسوم جمعیت یک کشور بین 15 تا 64 سال هستند و جمعیت هنوز پیر نشده است اما اگر این نسبت کمتر شود، پنجره جمعیتی بسته می‌شود.

با ورود جمعیت متولد دهه 60 به سنین ازدواج، کشور از ابتدای دهه 1380 وارد پنجره جمعیتی شده است؛ پنجره جمعیتی به‌‌معنای دوره‌ای است که در آن یک کشور بیشترین جمعیت جوان و پویا را داراست که قادرند علاوه بر فرزندآوری به رشد و توسعه کشور کمک کنند.

اما از سال 1400 در نیمه پایانی پنجره جمعیت قرار گرفته‌ایم ضمن اینکه میانگین سنی جمعیت واقع در سنین کار و فعالیت (15 تا 64) در حال افزایش است، این یعنی کیفیت جمعیت فعال در حال کاهش است و آخرین فرصت‌های رشد و پیشرفت اقتصادی به‌زودی به پایان خواهد رسید، آخرین فرصتی که در اختیار دولت سیزدهم و رئیس جمهور منتخب خواهد بود.

کاهش جمعیت , سالمندی جمعیت , آیت الله سیدابراهیم رئیسی , سیاست‌های تشویقی برای فرزندآوری ,

به‌عبارت دیگر، پیک جمعیتی در حال گذار از گروه سنی 15 تا 29 سال به‌سوی گروه سنی 30 تا 64 سال است. از جمله تکالیف دولت در این دوره، توجه به فرزندآوری از طریق تسهیل ازدواج، اشتغال و نیز مسکن جوانان است. اگر این زمان را هم از دست بدهیم به یک کشور سالمند تبدیل می‌شویم که باید همه توان و ظرفیت کشور را صرف نگهداری و مراقبت از سالمندان کنیم و از روند توسعه و پیشرفت عقب می‌مانیم.

بیشتر بخوانید

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715