یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۷

رای ندی صدات شنیده نمیشه؛

چرا رای دادن واجب عقلی و شرعی است؟

اهلبیت دائما اشاره به مسئله حکومت اسلامی داشتند ولی این دغدغه چون رای و خواسته عامه جامعه نشده بود همچنان حکومتهای خودکامه به روش دیکتاتوری خود ادامه دادند. نتیجه اینکه صدای آحاد مردم خاموش و تمامی امکانات جامعه به سمت قشر خاصی هدایت شد

ندای اصفهان- حجت الاسلام علیرضا ناجی
(مسئول روابط عمومی حوزه علمیه اصفهان)

جایگاه رای ما در حکومت اسلامی چیست؟ چرا رای دادن واجب عقلی و شرعی است؟
با نگاهی در تاریخ شیعه متوجه میشویم از ابتدا در ثقیفه معتقدین به جدایی دین از سیاست دور هم جمع شدند و در حالیکه خود را نمایندگان مردم میدانستند، بر اساس تفکر غلطی که داشتند علی را مرد دین و دیگران را مرد میدان حکومت دانستند و ظاهرا عموم مردم نیز تن به این تصمیم دادند تا جایی که امیرالمومنین را 25 سال خانه نشین کردند و بعد این سالها نهایت به نتیجه رسیدند که این حاکمیت الهی شایسته امیرالمومنین است و به تعبیر امروزی رای به حکومت امیرالمومنین دادند.

اما دلیل اینکه چرا حکومت امیرالمومنین ادامه نیافت و در دوران امام حسن مجتبی علیه السلام از دست اهلبیت خارج شد را باید در رای مردم جست و جو کرد. همان رای غلطی که باعث شد سالها حکومت استبدادی و خودکامه اموی و عباسی بر جامعه مسلط شوند.
آنچه در اینجا مسلم است حکومت اسلامی منهای مقبولیت عمومی امکان پذیر نیست، لذا تا زمانی که مشارکت حداکثری با لحاظ انتخاب اصلح نباشد جامعه به صلاح نمیرسد.
حکومت و سیاست از ابتدای تشریع دین مبین اسلام دو امر جدایی ناپذیر بوده و هستند لذا همیشه بحث نبوت و امامت آمیخته با محتوای حاکمیت بوده و همین دلیل شهادت ائمه طاهرین علیهم السلام در طول تاریخ 50 ساله امامان شیعه تا دوران غیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بوده است.
اینجا دقت به یک نکته الزامی است و آن هم اینست که با اینکه اهلبیت دائما اشاره به مسئله حکومت اسلامی داشته اند ولی این دغدغه چون رای و خواسته عامه جامعه نشده همچنان حکومتهای خودکامه به روش دیکتاتوری خود ادامه داده اند. نتیجه این که صدای آحاد مردم خاموش و تمامی امکانات جامعه به سمت قشر خاصی هدایت شده است.
جمهوری اسلامی ایران که با جهاد رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی رحمت الله تعالی علیه ایجاد شد، همه ارکان فکری و اجرایی آن بر اساس آیات قرآن و سنت اهلبیت بنا شده و بر این مبنا قائم به دو اصل اساسی است؛ یکی حکومت اسلام و دیگری مقبولیت عمومی مردم که هر یک بدون دیگری مانع تحقق تمدن نوین اسلامی میشود.
زمانی که مردم جامعه در انتخابات شرکت نکنند یا ضعیف شرکت کنند و یا ناآگاهانه شرکت کنند، ثمره آن تکرار تاریخ خواهد شد و آن چیزی نیست جز خانه نشینی عقلا و عالمان جامعه و حکومت استبدادی جریانی فریبکار بر جامعه .

مردم عزیز ایران با مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح در لبیک به فرمان امام خامنه ای بار دیگر حماسه بیافرینند و زمینه ساز حکومت جهانی قائم آل محمد باشند.
انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715