ندای اصفهان

دولت ایده‌ای جز توافق و امتیازدهی بیشتر به غرب ندارد

کدخبر: 136453
۲۶ خرداد ۱۴۰۰ در ساعت ۱۱:۲۷ ق٫ظ

به گزارش ندای اصفهان، مهدی طغیانی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در سال 99 بدترین شرایط اقتصادی 30 سال گذشته را داشتیم، اظهار داشت: وقتی از سال 68 به بعد مرور می‌کنیم می‌بینیم که از جهت نرخ تورم، رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال بدترین وضعیت در سال 99 بوده است که البته اصل ماجرا از سال 97 و زمان آغاز دور دوم تحریم‌ها شروع شد و اوضاع اقتصادی کشور رو به وخامت رفت.

وی افزود: براساس آمار مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی میانگین قدرت خرید هر خانواده نسبت به سال 90 به یک سوم کاهش یافته است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در رابطه با دلایل این وضعیت بیان کرد: یکی از دلایل مهم آن مسئله تحریم است، همچنین در بحث کرونا با پدیده‌ای روبرو شدیم که اوضاع را تشدید کرد و نیز اوضاع داخلی و ساختارهای اقتصادی کشور نیز خیلی خوب نبود.

وی در ارتباط با تحریم‌ها تصریح کرد: امروزه با هر کشوری در دنیا که برای بهبود وضعیت خود و موفقیت در رقابت پیدا کردن سهمی بیشتر از ثروت جهانی تلاش می‌کند به بهانه‌های مختلف برخورد می‌شود و برای ما هم بحث هسته‌ای و تحریم بود که اگر آنها را هم حل کنیم بحث حقوق بشر و عوامل دیگر مطرح می‌شود.

طغیانی عنوان کرد: اگر می‌خواهیم در حوزه اقتصادی همچون حوزه‌های سیاسی و دفاعی به آرمان‌های خود، اقتدار لازم و احیا عظمت گذشته برسیم باید مشکلات کشور را حل کنیم.

وی ادامه داد: این همان چیزی است که رهبر معظم انقلاب در سال 92 تحت عنوان سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به آن اشاره کردند، سیاستی که نگاهش حل مشکلات درونی برای رسیدن به قله‌های بلند است.

سخنگو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رسیدن به قله‌های اقتصادی راهی جز تقویت توانمندی‌های داخلی ندارد، گفت: مسئله این است که نگاه دولت به اداره اقتصاد کشور در 8 سال گذشته که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده هیچ گاه توانمندسازی درونی و تقویت اقتدار اقتصادی و قوت درونی کشور نبوده است.

بیشتر بخوانید

وی با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب در اقتصاد مقاومتی مبنی بر درون‌زایی و برون‌گرایی اظهار داشت: در این 8 سال هیچ‌گاه این دیدگاه وجود نداشته و همیشه نگاه این بوده است که اگر بخواهیم مشکلات اقتصاد خود را رفع کنیم باید سعی کنیم روابطی را با کشورهای دیگر برقرار کنیم و از مسیر حل مشکلات خارجی اقتصاد داخل را تقویت کنیم؛ چیزی که به عیان غلط بودن آن روشن و مشخص شد.

طغیانی افزود: هیچوقت گفته نمی‌شود که به روابط خارجی نیازی نیست و در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی هم پس از درون‌زایی بلافاصله برون‌گرایی مطرح می‌شود و این یعنی قرار نیست همه تولید کشور برای خودمان باشد بلکه باید با بیرون کشور نیز تعامل داشت.

وی با بیان اینکه الگو فکری این افراد تقویت بنیان‌های داخلی اقتصاد کشور نیست، تصریح کرد: در سه مناظره برگزار شده هم یک یا دو نفر از کاندیداها نیز به عیان این حرف را تکرار می‌کردند که برای حل مشکلات معیشتی باید سعی کنیم روابط بانکی و مالی خود را اصلاح و FATF را اجرا کنیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی بیان این مباحث را سبب افشا برنامه برای دشمنان دانست و بیان کرد: در این هشت سال دشمن دست آقایان را خوانده بود و با تکیه بر حل مشکلات امتیازخواهی کرد و سپس با بازی درآوردن دوباره، سختی و امتیاز دادن مجدد را تحمیل کرد و در نهایت چرخه باطل امتیازدهی برای کاهش فشار دشمن و دوباره فشار بیشتر برای امتیازخواهی روز به روز افزایش یافت.

وی افزود: تحریم‌ها در دوره اول به دلیل حضور آمریکا، سازمان ملل و اتحادیه اروپا شدیدتر به نظر می‌رسید اما باوجود عدم حضور ظاهری اتحادیه اروپا و سازمان ملل در دوره دوم، آثار این تحریم‌ها بر زندگی مردم بیشتر بود.

طغیانی با بیان اینکه این جماعت راه حل عملی و ایده‌ای برای حل مشکلات اقتصادی مردم ندارند، عنوان کرد: تمام حرف‌هایی که برخی کاندیداهای محترم در تلویزیون و مناظرات می‌گفتند شعار است چراکه همین شخص در مجلس در ارتباط با کنترل بازار ارز می‌گفت که ما امکان مدیریت بیشتر بازار را نداریم و باید تلاش کنیم دارایی‌های خود را در فلان جا آزاد کنیم تا به قدری بشود بازار را کنترل کرد.

وی افزود: در نظام فکری آنها ایده‌ای به جز توافق دوباره و امتیازدهی بیشتر برای برون رفت از مسائل اقتصادی وجود ندارد اما در مقابل ایده اقتصاد مقاومتی این است که باید نقطه ضعف را از دشمن گرفت زیرا تا زمانی که نقطه ضعف ما در دست دشمن است او دست از سر ما برنمی‌دارد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امید ما برای حل مسائل اقتصادی کشور آمدن رویکردی جدید است که نگاهش حرکت در مسیر دیگری باشد و در بین کاندیداهای موجود در انتخابات ریاست جمهوری در راس همه آیت‌الله رئیسی این نگاه را به حل مشکلات اقتصادی دارد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , , , , ,