دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵

گفتگو با رسول میرباقری کاندیدای شورای اسلامی شهر اصفهان

مجموعه‌های فرهنگی خودجوش سطح شهر باید تقویت شوند/ معتقد به برون سپاری کارها هستم

افرادی در شهر هستند که بدون این‌که حقوق و امکاناتی داشته باشند، خودشان ۴۰-۳۰ سال است دغدغه فرهنگی دارند و کار فرهنگی می‌کنند، البته ما حمایتشان بکنیم یا نکنیم آن‌ها کار خودشان را می‌کنند ولی اگر این‌ها را مقداری حمایت کنیم قطعاً خیلی بهتر می‌توانند در وضعیت فرهنگی شهر اثرگذار باشند

ندای اصفهان- گفتگو از محمدعلی عرب

رسول میرباقری مداح اهل بیت(ع) و چهره محبوب فرهنگی شهر اصفهان است که به نوعی جمع اضداد را در خود جمع کرده است؛ او مهندسی عمران خوانده و عضو نظام مهندسی استان اصفهان است، دکترای مدیریت استراتژیک گرفته و بیش از 15 سال سابقه تدریس در حوزه و دانشگاه دارد و مجموعه های فرهنگی متعددی را مدیریت کرده است.

ما در پنجمین دوره انتخابات شورای شهر اصفهان هم با او گفتگو گرفته بودیم (اینجا)، اما به بهانه کاندیداتوری او در ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و حضور در لیست مجمع نیروهای انقلاب (اینجا) فرصتی شد تا مجدد به سراغ او برویم.

***

ندای اصفهان: لطفا اهدافتان از حضور در انتخابات شورای شهر را بیان بفرمایید.

میرباقری: قصد دارم به ‌اصطلاح نماینده‌ای از جامعه مذهبی، هیئات مذهبی و مداحان و مجموعه‌های فرهنگی باشم. اولویت بنده جوان‌گرایی است که از جوان‌های با فرهنگ جهادی و انقلابی، مدیران جهادی و انقلابی استفاده بشود. مورد دیگر شفاف ‌سازی، تقویت شهرداری الکترونیک و حذف واسطه‌گری‌ها است. مورد دیگر هم تقویت مدیریت الکترونیک است تا سطح مراجعات به شهرداری به حداقل برسد و این احترام به ارباب‌رجوع و وقت ارباب‌رجوع است.

ندای اصفهان: شهرداری الکترونیک و شفافیت که فرمودید تا چه حدی در شهر قابل اعمال است که شهرداری و هزینه‌ها و درآمدهایش هم شفاف بشود و مردم در جریان باشند؟

– یک سری اختیارها بعضاً برای شهرداری هست که این شفاف نبودن قانون باعث می‌شود که بعضی‌ها از آن سوءاستفاده بکنند. مثال می‌زنم؛ فرض کنید مثلاً می‌گویند 60 درصد اجازه ساخت، اگر تحت شرایطی بنا شد مثلاً 70 یا 80 درصد بشود این را باید در قانون تمهید کرد که چنین شرایطی چگونه به شخصی تعلق می‌گیرد و به قول معروف چطوری بودجه‌اش باید باشد که واسطه گری نباشد و حقی از بیت‌المال ضایع نشود.

ما دوستانی داریم که در بحث شهرداری الکترونیک فعال هستند و باید روی این کار قوی‌تر کار کرد. هنوز بر سر کوچک‌ترین مجوزها باید ارباب‌رجوع به شهرداری بیاید و بعضاً هفته‌ها معطل بشود و بعد هم بیاید پول گزاف پرداخت کند تا کارش انجام شود.

ندای اصفهان: در مسائل اقتصادی شما یا لیست مجمع نیروهای انقلاب برنامه‌ای در حوزه رونق تولید و مانع زدایی از تولید دارید؟ درگیری هایی که شهرداری با برخی از تولیدکنندگان بر سر مکان دارد که یک سری اش قانونی و یک سری اش سخت‌گیری است، در این حوزه چه نظری دارید؟

– بله، ما باید یک ارتباط تنگاتنگی با فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی داشته‌ باشیم و حقیقتاً آن‌ها را حمایت کنیم و فرهنگسرا داشته باشیم و مردم به ‌صورت جدی در زمینه‌هایِ پایدار سرمایه برای شهر کار کنند. مخصوصاً گردشگری، شرکت‌های دانش بنیان و زمینه‌هایی که در اصفهان هست و می‌تواند درآمدهای ثابتی برای شهرداری ایجاد بکند که نیاز نباشد که همه خرجش را به ‌طور مستقیم از جیب مردم خارج کند و با تقویت صنایع دستی و گردشگری می‌تواند درآمدهای پایدار خوبی برای شهر ایجاد بکند.

ندای اصفهان: بین فرمایشات تان از جوان‌گرایی گفتید. به نظرتان لیست مجمع نیروهای انقلاب تا چه حدی جوان‌گرایی را در لیست خود مدنظر داشته و تا چه حدی در شهرداری و سازمان‌های تابعه شورای شهر نیاز است که جوان‌گرایی اتفاق بیفتد؟

– در لیست سه نفر سی ‌ساله داریم. از افراد باتجربه هم نمی‌شود استفاده نکرد. باید تجربه بزرگ‌ترها در کنار شور جوان‌ها قرار بگیرد تا بشود به نتیجه مطلوب رسید. اگر تجربه را کنار بگذاریم سرمایه عظیمی را از دست داده ایم و اگر جوان‌ها نباشند آن شوری که در کار باید باشد نیست و این دو با همدیگر جمع اش خوب است.

ندای اصفهان: به نظرتان لیست مجمع چه حُسنی نسبت ‌به سایر لیست‌ها دارد و چرا شما عضو این لیست شدید؟

– به‌نظر من مهم‌ ترین حسن لیست ولایت‌پذیری است. باید در شهرمان یک رهبری و بزرگ‌تری داشته‌باشیم و چه کسی بهتر از علمای خوبی مثل آیت‌الله مهدوی، آقای سالک، آقای بهشتی‌نژاد.

نکته دوم بزرگ‌ترین حسنی که این لیست دارد این است که بیشترین مجموعه‌های تشکلی را دارد و شما به لیست‌های دیگر که نگاه کنید دو مجموعه با یکدیگر یکی شده‌اند یا پنج مجموعه، و هیچ کجا را نداریم که در شهر بیش ‌از 40-35 تشکل و 100 عضو حقیقی داشته باشد و ما خیلی جاها ضربه عدم اتحاد و با هم نبودن را خورده ایم و داریم می‌خوریم. از دلایل اصلی من این است که این لیست حجت شرعی دارد و بالای سرش آدم‌های خوبی هستند و نظارت بر فرآیند دارند و فرایند زیر نظر آن‌ها دارد انجام می‌گیرد.

نکته سوم تقویت اتحاد است و بیشترین تشکلها در این مجموعه برای هم‌اندیشی حل مشکلات شهر دور هم جمع شده‌اند که این خودش می‌تواند اتفاق میمون و مبارکی باشد.

ندای اصفهان: شما برای کمیسیون خاصی در شورای شهر حضور برنامه دارید؟

– من تجربه بیشترم در زمینه فرهنگی است. 40-30 سال است که در مجموعه‌های فرهنگی دارم کار می‌کنم (+). بعد هم کمیسیون عمران که بیش ‌از 30 سال فعالیت عمرانی و ساختمانی داشته‌ام. فکر می‌کنم در این دو کمیسیون موفق‌تر باشم، منتها باز هم‌ بستگی دارد که چه نیازی در شورا باشد. اولویت ام فرهنگی و سپس عمرانی- ساختمانی است.

ندای اصفهان: اگر وارد کمیسیون‌هایی که فرمودید شدید فوری‌ترین برنامه‌ای که پیگیری می‌کنید، چیست؟

– بستگی به موضوع کمیسیون دارد. اگر در کمیسیون فرهنگی باشم برنامه‌ام تقویت مجموعه‌های فرهنگی شهر و استفاده از پتانسیل مراکز فرهنگی، مدیران مجموعه‌های فرهنگی شهر است. ما خیلی کارها را نباید خودمان انجام بدهیم و باید برون سپاری بکنیم. بالاخره کسانی که بدون پول و امکانات خودشان 40 سال است که خودجوش دارند زحمت می‌کشند و در کار فرهنگی هستند، اگر ما کاری را برعهده ایشان قرار بدهیم می‌توانند فعالیتشان را گسترش بدهند چون دغدغه فرهنگ را دارند. فرق می‌کند با نیرویی که ما خودمان بگذاریم اما سابقه فرهنگی نداشته باشد.

آن افرادی که مورد نظر من هستند بدون این‌که حقوق داشته باشند و بدون این‌که امکاناتی داشته باشند، خودشان 40-30 سال است که دغدغه فرهنگی دارند و کار فرهنگی می‌کنند، البته ما حمایتشان بکنیم یا نکنیم آن‌ها کار خودشان را می‌کنند ولی اگر این‌ها را جمع کنیم و مقداری حمایت کنیم قطعاً خیلی بهتر می‌توانند در وضعیت فرهنگی شهر اثرگذار باشند.

ندای اصفهان: به ‌نظر شما شورای شهر و نهادهای تابع آن تا چه حدی با نهاد دانشگاه و به ‌خصوص دانشجویان باید در جلسه بگذارند و از ایده‌هایشان استفاده کنند؟

– مجموعه‌ها باید با دانشگاه، تشکل‌های دانشجویی و شرکت های دانش بنیان ارتباط زیادی داشته باشند. بالاخره امروزه یکی از مزیت‌های کشور و شهر ما وجود شرکت‌های دانش بنیان است که در آن‌ها تعداد زیادی جوان مشغول فعالیت هستند و ما می‌توانیم از ایده‌ها، افتخارات آن‌ها در شهرمان استفاده کنیم.

ندای اصفهان: در ارتباط با انتخابات ریاست‌جمهوری موضع خاصی دارید؟ فرد خاصی را حمایت می‌کنید؟

– ما براساس * وکارنامه چهار ساله را که نگاه می‌کنیم. مردم 42 سال است که از ادعا خسته شدند و کارنامه افراد را باید دید و در این جمع که نگاه می‌کنیم حقیقتاً از نظر کارنامه و تأیید بزرگان، ازنظر ساده‌زیستی آیت‌الله رئیسی رجحان بر دیگران دارند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715