شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵

گفتگو با علی صالحی کاندیدای شورای اسلامی شهر اصفهان

جریان نخبه حزب‌اللهی برای اداره شهر ایده دارد/ نگاه تحول‌آفرین جوانان به زنده شدن شهر کمک میکند

مجموعه نیروهای مومن، انقلابی و متخصصی که امروز بتوانند در کنار شورای شهر پیش‌برنده باشند کم نیستند و قطعا ورود و همراهی آن‌ها در تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری برای من حائز اهمیت است. جریان نخبه حزب‌اللهی هم برای اداره شهر ایده دارد و هم توان آن را دارد که تحول را رقم بزند، فقط باید به آن‌ها میدان داد

ندای اصفهان- گفتگو از محمدرضا علینقی

علی صالحی مدیر خبرگزاری فارس استان اصفهان، عضو هیئت مدیره خانه مطبوعات استان، دانشجوی دکتری مدیریت دولتی و عضو شورای تبیین مواضع سازمان بسیج دانشجویی کشور است. صالحی متولد 1370 است و کاندیدایی از نسل جوان محسوب میشود که معتقد است نگاه تحول‌آفرین جوانان مومن انقلابی و متخصص می تواند برای چرخاندن فرمان اداره شهر به سمت نقطه مطلوب کمک کند، و لازمه آن آلوده نبودن به جریان های سیاسی و انگیزه و پرهیز از روزمرگی است که قطعا شهر برای زنده شدن به این موارد نیاز دارد.

به بهانه کاندیداتوری او در ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر اصفهان و حضور در لیست مجمع نیروهای انقلاب اصفهان (اینجا) به گفتگو با وی نشستیم.

***

ندای اصفهان: چه عاملی باعث شد شما در انتخابات شورای شهر کاندیدا شوید؟ باتوجه به اینکه جنابعالی فردی رسانه ای هستید، آیا ایفای نقش در جایگاه یک کنشگر و مدیر رسانه اثرگذارتر نبود؟

صالحی: تحول در تصمیم گیری، ایجاد رضایت اجتماعی و مشارکت حاصل از این رضایت چرخه مهمی است که نیاز آن را بعد گذشت 5 دوره از عمر شورای شهر می‌بینیم. تحول به معنای تزریق نگاه جدید به بدنه تصمیم‌گیری مدیریت شهری است که بتواند با استفاده از فرصت ها و نقاط قوت شکاف ادراکی میان مردم و مدیران شهری و شکاف سیاستگذاری بین قانونگذار و مجریان اصلی که منجر به ایجاد بی اعتمادی به شهرداری‌ها می شود را بهبود ببخشد.

معتقدم این نگاه تحول‌خواه شاید با گذشت 5 دوره از شورای شهر خیلی در صحنه تصمیم‌گیری حاضر نبوده و به عبارتی صاحبان چنین نگاهی معتقد هستند شهر با روزمرگی و گذران عادی امور نمی تواند هم سرمایه اجتماعی و رضایت شهروندان را ایجاد کند هم مولفه‌های زندگی شهری را بهبود ببخشد. مشارکت جویی شهروندان و نخبگان در تمام شئون سیاستگذاری، تسهیل گری قانونی و ارتباط دائم و دقیق با مردم از جمله محورهای مهم نگاه تحول آفرین در مدیریت شهری است.

طبیعتا نشستن در جایگاه رسانه به معنای مطالبه گر بودن شاید بهتر است اما امروز ورود کسانی که تجربه فعالیت رسانه‌ای دارند اولا در جهت اعتمادسازی به این معنا که با رسانه برنامه ها را با آگاهی کامل مردم و همراهی عمومی ایشان با کمترین مشکل و درگیری ها انجام داد، ثانیا انعکاس واقعیت ها، نقد سازنده و کنترلی، پیش‌بینی بحران و اقناع و جریان سازی از جمله چند مساله مهمی است که به باور من این نگاه تحول‌آفرین می‌تواند این محورها را در سیاستگذاری وارد کند.

البته نه تنها عضو شورای شهر بلکه مجموعه نیروهای مومن، انقلابی و متخصصی که امروز بتوانند در کنار شورا پیش‌برنده باشند کم نیستند و قطعا ورود و همراهی آن‌ها در تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری برای من حائز اهمیت است. به عبارت بهتر جریان نخبه حزب‌اللهی هم برای اداره شهر ایده دارد و هم توان آن را دارد که تحول را رقم بزند. فقط باید به آن‌ها میدان داد تا نسخه مدیریت شهر را بپیچند.

ندای اصفهان: نظرتان درباره لیست مجمع نیروهای انقلاب چیست؟ چه محاسنی در این لیست وجود دارد و آیا خودتان به طور کامل به این لیست رای میدهید؟

– مهمترین قوتی که برای مجمع می توان بیان کرد وجود شورای عالی مجمع با حضور حضرت آیت الله مهدوی، حاج آقا سالک و حاج آقا بهشتی نژاد هست که با دقت تلاش کردند تا وحدت نیروهای انقلاب ایجاد شود و نقش آفرینی عاقلانه و خردورزانه ای را در فضای سیاسی شهر داشته باشند، لذا حضور این آقایان یک فرصت ویژه برای مجموعه جبهه انقلاب اصفهان است. از طرفی حضور اکثریت احزاب و مجموعه های محتلف جریان انقلاب، حضور جوان ها در کنار باتجربه ها در مجمع از فرصت هایی است که می توانند در بالا بردن ضریب نفوذ اجتماعی و در حقیقت ارتقاء رضایت عمومی موثر باشد.

در خصوص انتخابات امسال فرآیندی از ابتدا در مجمع طراحی شد تا همه کسانی که امکان قرارگرفتن در لیست دارند بتوانند در این فرآیند شرکت کنند، بعد از ثبت نام هم با فراخوانی که انجام شد نامزدها رزومه های خودشان را برای کارگروه مجمع ارسال کردند و بعد هم با مصاحبه های دقیق کارشناسی در بخش های مختلف لیست 52 نفره برای مردم منتشر شد و نهایتا هم مجددا با رای اعضای محترم مجمع لیست 13 نفره نهایی اعلام شد. لذا یکی از مهمترین ویژگی های لیست این است که اولا فرصت به همه کسانی که می‌توانستند در لیست باشند داده شد تا خود را عرضه کنند و نهایتا لیست موجود از داخل یک فرآیند شفاف و کارشناسی حاصل شده است. ضمن اینکه ترکیب افراد با تجربه در کنار جوان‌هایی که در عرصه های مختلف تجربه داشتند می تواند شورای فعال و کارآمدی را منجر شود.

من حتی اگر در لیست نهایی مجمع نیز قرار نمی‌گرفتم از این لیست حمایت می‌کردم و به تک تک اعضای آن رای می‌دادم.

ندای اصفهان: برنامه شما برای حضور در کدام کمیسیون شورای شهر است و فوری ترین برنامه ای که پس از انتخاب شدن کلید خواهید زد چیست؟

– ما در دوره‌های مختلف مدیریت شهری پروژه‌های عمرانی بزرگ مقیاس در شهر کم نداشتیم اما سوال من این است آیا مردم از این خدمات و اقدامات عمرانی که نیاز هم بوده احساس کارآمدی و رضایت از سطح زندگی را دارند؟ طبیعی است که وقتی با مردم صحبت می‌کنیم متوجه خواهیم شد که در کنار اجرای پروژه‌ها و ایجاد زیرساخت‌ها، باید برای ایجاد حس کارآمدی واقعی شهروندان و سپس قانع شدن برای مشارکت تلاش کرد.

لذا تلاش برای جایگزین کردن شیوه‌های هوشمند به جای شیوه‌های سنتی از جمله مسائلی است که باید با رویکرد تحولی در شهر حاکم شود. نکته مهمی که باید عرض کنم این است که حاکم شدن نگاه پارادایم کنشگرانه به منظور ایجاد تحول و کارامدی نگاه برونی مدیریت شهری است اما در داخل سیستم نیز چالش‌های جدی مثل حوزه منابع و درآمدها، شفافیت، تعارض منافع، نیروی انسانی، گسترده شدن سازمان و یا توزیع عادلانه منابع و مسائل مربوط به بودجه هم از جمله فوریت‌های اصفهان است که حتما دنبال خواهیم کرد و با توجه به تخصص و تحصیلات کمیسیون اقتصادی اولویت اول خواهد بود و بعد هم با تجربه فعالیت در مجموعه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی و رسانه‌ای کمیسیون فرهنگی اولویت بعدی است.

ندای اصفهان: شما کاندیدای دهه هفتادی هستید، جایگاه جوانگرایی را در شورای شهر و شهرداری تا چه حد میدانید و اصلا آیا جوانگرایی ضرورتی دارد؟

– ضرورت این را رهبر معظم انقلاب بیان فرمودند و گام دوم انقلاب باید با جوان ها پیش برود لذا در بحث ضرورت خیلی وارد نمی شوم اما اینکه جوانان چه ویژگی هایی دارند که می تواند به آنها در مسئولیت ها و خاصه در شورای شهر کمک کند اشاره می کنم.

نکته اول اینکه ورود جوانان به چرخه تصمیم گیری کشور با فرآیند انتخابات از مهمترین مزیت هایی است که جوانان باید خودشان را در معرض آرای مردم قرار بدهند این به معنای این نیست که فرآیند انتصاب خوب نیست اما طبیعتا نمایندگی رای مردم و تلاش برای حفاظت از آن و پای کار مشکلات مردم آمدن و پیگیری آن‌ها افتخاری است که جوان ها می توانند با رویکرد انتخاباتی برای خود ایجاد کنند و نقش‌آفرین باشند.

جان کلام من این بود که نگاه تحول‌آفرین جوانان مومن، انقلابی و متخصصی هستند که شاید عضو شورا نباشند اما با توانی که دارند می توانند برای چرخاندن فرمان اداره شهر به سمت نقطه مطلوب کمک کنند، وارد شدن این نگاه در تصمیم گیری ها ضروی است و مزیت این نگاه هم آلوده نبودن به جریان های سیاسی و انگیزه و پرهیز از روزمرگی است که قطعا شهر برای زنده شدن به آنها نیاز دارد.

ندای اصفهان: در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری چه موضعی دارید و به چه کسی رای خواید داد؟

– وضعیت کشور در حوزه معیشتی و اقتصادی به نقطه شکننده رسیده است و متاسفانه نه تنها اقدامی نمی شود که بسیاری از ظرفیت های کشور که در اصفهان هم کم نیست معطل برخی تصمیمات و رویکردهای غلطی است که دولت در این 8 سال در پیش گرفت و امروز ما در این وضعیت قرار داریم، ضمن اینکه اصلا هم در مقابل عملکردها پاسخگو نیستند لذا ضرورت دارد تا وضع کشور به نفع صاحبان اصلی انقلاب و مردمی که در رنج و سختی هستند متحول شود.

من معتقدم جبران عقب ماندگی ها به ویژه در حوزه اقتصادی با کار عادی قابل حل نیست. مهمترین اولویت مشارکت حداکثری است و همه باید برای آن تلاش کنیم و قدم بعد هم انتخاب درستی است که بتواند با باور به اصلاح وضعیت کشور شرایط را تغییر دهد. با کارنامه و برنامه ای که در جناب آقای ابراهیم رئیسی هست قطعا می توانند این وضعیت را پایان بدهند لذا من هم قطعا به ایشان رای خواهم داد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715