یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵

گفتگو با حامد یزدیان دبیرکل حزب رویش و کاندیدای لیست گام دوم انقلاب

هیچ منبع مالی به‌غیر از کاندیداها نداشته ایم/ وحدت کلمه‌اش خیلی وسیع تر است/ اگر اتهام‌زنی نکنیم رقابت خوبی شکل خواهد گرفت

حاضر بودیم که همواره در سال‌های مختلف با مجمع نیروهای انقلاب گفتگو و تعامل بکنیم ولی اینکه در جریانی وارد بشویم که بگوید من هستم و شما هم جزئی از من بشوید، ما به این اعتقادی نداریم واقعاً هم ظلم به کلمه وحدت است... اتهام تفرقه و غیره اتهام خوبی نیست

ندای اصفهان- گفتگو از محمدعلی عرب

حامد یزدیان عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان و دارای دکتری مهندسی عمران آب است. وی دبیرکل تشکل رویش نیروهای انقلاب اسلامی است و فعال فرهنگی اجتماعی و تربیتی هم هست.

به بهانه کاندیداتوری او در ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر اصفهان و به دنبال یافتن پاسخهایمان درباره نحوه شکل گرفتن لیست انتخاباتی گام دوم انقلاب و حواشی که پیرامون آن است و اختلافات با لیست مجمع نیروهای انقلاب به گفتگو با وی نشستیم.

***

ندای اصفهان: شما برای شورای شهر اصفهان کاندیدا شده اید، لطفا اهداف عمده خودتان را بیان فرمایید.

یزدیان: اگر به ‌صورت کلی بخواهم عرض کنم در شرایط امروز که گام دوم انقلاب است نیاز هست که ما متناسب با این شرایط برنامه‌ها و افراد را انتخاب کنیم. راضی نبودن به شرایط امروز یعنی اینکه واقعاً انتظار رشد خیلی بیشتر و بهتری در راستای تمدن اسلامی هست. این زمینه در مدیریت شهری است و اگر ما با نگاه تمدنی بخواهیم نگاه کنیم باید اتفاقات خیلی بهتر و متفاوتی از گذشته رقم بخورد؛ این به ‌معنای نفی اتفاقات گذشته نیست اما انتظار ما از یک جامعه انقلابی این است که بتواند در برقراری عدالت شهری که خدای‌ناکرده بعضی از پروژه‌ها و اتفاقاتی که در سطح شهر می افتد همراه با ظلم نباشد و نگاه همه‌جانبه نگر باشد و نگاه‌هایمان صرفاً مهندسی نباشد و پیوست‌های فرهنگی، اجتماعی، محیط‌زیستی، سیاسی، همه پروژه‌های شهری را با هم ببینیم این‌ها در واقع برنامه‌هایی است که در راس برنامه‌های ما هست که ان‌شاءالله به یک شهر آرام دینی و به نوعی شهر اسلامی برسیم.

ندای اصفهان: شما عضو لیست گام دوم انقلاب هستید، به ‌نظر شما حُسن این لیست نسبت به سایر لیست‌ها چیست؟ و دلیل حضور شما در این لیست چیست؟

– این لیست نگاهش به مدیریت شهری نگاه جامع‌تری است و افراد لیست افرادی هستند که اکثراً تجربه مدیریت شهری دارند و مردم هم اکثراً از این افراد خاطره خوبی از خدمت در شهر دارند. من باز این را تاکید می‌کنم که شهر ما مدیریت شهری اش 12 سال دست جریانی به اسم اصول‌گرایی بوده، 2 سال به نوعی جریان انقلابی در شهر حاکم شده، 8 سال در دست جریان اصلاحات بوده است. مردم این تفاوت‌ها را در عملکرد و رفتارها به‌خوبی و راحتی می‌توانند تشخیص دهند.

لیست گام دوم تفاوتش با دیگر لیست‌ها این است که جوان‌گرایی در آن هست، تخصص‌های مختلف هست و مهم‌تر از آن افرادی که لیست را به شهر معرفی می‌کنند بر اساس تحقیق این کار را انجام می ‌دهند و براساس مصاحبه‌های کارشناسی انجام می‌دهند و من فکر می‌کنم که این یکی خیلی مهم است که خود افرادی که این لیست را معرفی کردند به این لیست رای می‌دهند، اتفاقی که در دیگر لیست‌ها به‌نظر می‌آید که نمی‌افتد چون که مدل بستن لیست‌ها مدل های دموکراتیک هست و اتفاقاً در این دوره از نوع دموکراتیک ضعیف هم هست یعنی افرادی که بعضاً معرفی‌شده‌اند حتی حداکثر نسبی رای‌های مجموعه‌ی خودشان را هم نیاوردند.

چه در جریانی به اسم اصول‌گرایی و چه در جریان اصلاح‌طلبی یعنی براساس تعاملات و به خصوص جریان اصلاح‌طلبی براساس بده بستان‌های سیاسی که در آن می‌شده وقتی این‌ طوری لیست بسته می‌شود مسلماً آن‌هایی هم که ارائه می‌کنند خودشان هم به اعضای لیست‌شان رای نمی‌دهند اما در گام دوم این‌طوری نیست.

ندای اصفهان: باتوجه به اینکه شما در جریان امور بوده اید لطفا توضیحی درمورد روند بستن لیست گام دوم بدهید.

– من چون کاندیدا بودم خیلی در روند نبودم. البته از روند مطلع هستم ولی در فرایند خودم شخصاً حضور نداشتم و خودم هم مصاحبه شدم. ولی مدل این‌طوری بوده که اول فراخوان دادند، عده‌ای رزومه هایشان را ارائه دادند، در گام بعدی دیدند کسانی هستند که رزومه نداده‌اند اما حس ‌شده که صاحب صلاحیت هستند، همین افراد دعوت به مصاحبه در جلسات کارشناسی مختلفی که دو ساعت سه ساعت یا بعضاً چند ساعت طول کشیده شدند و مصاحبه شدند و بعد این معیارها در جمعی آمده و آن‌ جمع هم متنوع از نمایندگان تشکل‌های عضو قرارگاه بودند و مجموعه‌هایی که عضو بودند با آن‌ها به یک جمع‌بندی رسیدند و امتیازدهی کردند و به روش نهایی نه براساس رای گیری به یک لیست 13 نفره رسیدند.

البته لیست نهایی با لیست اولیه تفاوت‌هایی داشته که اسمش را می‌توانیم بگذاریم بداخلاقی‌هایی بوده‌ یا بدسلیقگی‌هایی بوده که مطمئناً در گروه‌های دیگر هم اتفاق افتاده است.

ندای اصفهان: فرمودید اعضای مصاحبه کننده و امتیازدهنده از تشکل‌های عضو قرارگاه شما بوده‌اند، می‌شود توضیحی راجع ‌به شخصیت‌های شناخته ‌شده یا تشکل‌های شناخته‌شده بینشان بدهید؟

– حتماً افراد شناخته ‌شده بینشان هست. اعضای لیست را در فضای مجازی دوستان منتشر کرده‌اند ولی آنچه مهم است این است که بالاخره دو تا از تشکلهای عمده این قرارگاه، تشکل رویش نیروهای انقلابی و پایداری است که فکر می‌کنم شناخته‌شده هستند، ما هم ادعای این‌که این لیست، لیست جامع جریان انقلابی است نداریم. این لیست، لیست این دو گروه به‌ علاوه خیلی از بچه‌های فعالین فرهنگی در سطح شهر است چون الان اگر بخواهم نام ببرم در مصاحبه ممکن است که چند نفر از قلم بیفتند ولی منتشر شده است.

خیلی از بچه‌های فرهنگی و مراکز فعال فرهنگی در این مصاحبه‌ها حضور داشتند، بعضی از دوستان شوراهای قبلی حضور داشتند. خیلی از اساتید دانشگاه، روحانیون و… حضور داشتند. ترکیب نسبتاً وسیعی است ولی حتماً جریانات دیگری هم در شهر وجود دارد که لیست داده‌اند که می‌بینیم حداقل سه لیست در شهر آمده است.

ندای اصفهان: یکی از سوالات هم همین بود چون خبرگزاری دانا تیتری زده بود که «خواسته علما و مردم متدین اصفهان به نتیجه رسید، نیروهای انقلابی اصفهان به وحدت رسیدند»؛ و بعد عکس لیست گام دوم را گذاشته بود. نمی‌دانم که آیا این تیتر از طرف خود دانا بوده؟!

– من نمی‌دانم ولی در اصفهان دو قرارگاه انتخاباتی در ماه‌های اخیر شکل‌گرفته است. یکی قرارگاه گام دوم و یکی هم قرارگاه انتخاباتی سلام بود که قرارگاه انتخاباتی سلام تعداد زیادی تشکل در داخلش بود و این دو قرارگاه انتخاباتی با هم ائتلاف کردند و توصیه خیلی از علما هم بود.

با اینکه این دو قرارگاه اختلاف‌نظرهایی هم داشتند و در مصادیق یکی نبودند ولی در جلسات مفصلی که با همدیگر داشتند بالاخره واقعاً دوستان ما در گام دوم و مجمع سلام معتقد به تعامل و ائتلاف هستند. بر خلاف بعضی از مجموعه‌هایی که در مدل‌های انتخاباتیشان الگوهای تعامل وجود ندارد و می‌گویند تنها راه تعامل این است که بیایید عضو ما بشوید، به ‌همین دلیل این ائتلاف بین گام دوم و سلام بود و این خبری هم که منتشر شده ناظر بر همین بحث است.

تیتر خبرگزاری دانا

ندای اصفهان: حاشیه‌ای هم این چند روزه در سطح شهر ایجاد شده که آقای مجید نادر الاصلی و آقای غلامحسین صادقیان در دو لیست گام دوم و مجمع نیروهای انقلاب حضور داشتند. این دو عزیز اعلام کردند و بیانیه دادند که خودشان رضایت نداشتند نسبت ‌به این‌که اسمشان در لیست گام دوم بخورد و گام دوم بدون اطلاع این افراد اسمشان را زده‌اند. [اینجا] و [اینجا]

– فکر نمی‌کنم چنین حرفی زده باشند و اگر هم زدند قابل‌بررسی است. ولی اولاً که گام دوم لیستش را قبل ‌از انتخابات مجمع اصولگرایان به ‌صورت رسانه‌ای اعلام کرد و حتی در تاریخ رسانه هست و با کوچک‌ترین سرچی می‌توانید ببینید. آن زمانی‌که گام دوم لیستش را اعلام کرد دوستان ما در مجمع اصول‌گرایان هیچ شرطی را نداشتند و بارها هم گفته بودند که اتفاقاً اشتراکات را می‌پذیرند. گرچه دوستان مجمع اصول‌گرایان می‌خواستند چنین شرطی را بگذارند که افراد در لیست‌های دیگر نروند و علم داشتند که آقای صادقیان و نادر الاصلی در لیست گام دوم هستند، دو نفر دیگر هم بودند که آن دو بزرگوار قبل از فرایند به مجمع اعلام کردند که ما از لیست گام دوم خارج می‌شویم و می‌خواهیم در فرایند مجمع نیروهای انقلاب برویم و عملاً این‌ها در لیست گام دوم قرار نگرفتند. اما این دو بزرگوار هیچ اعلامی نکرده بودند که ما نمی‌خواهیم با گام دوم باشیم و دوستان مجمع هم می‌دانستند که این‌ها در لیست گام دوم هستند با علم به این موضوع به این افراد رای داده‌اند.

حالا این‌که بعد از این‌که کارهای تبلیغاتی شروع‌شده است و از دوستان با فشار یا بی فشار (من الان بحثی ندارم) بیایند تعهد بگیرند که در هیچ لیستی نروند، تلقی بنده و فکر می‌کنم هر فعال سیاسی عاقل این است که این تعهد برای بعد از این است که آن‌ها در لیست گام دوم قرار گرفته اند.

دوستان با علم به این ‌موضوع در مصاحبه قرارگاه گام دوم آمده بودند و در مصاحبه‌ها هم فایل‌های صوتی‌اش بارگذاری شده و پذیرفته بودند که در لیست باشند و مشکلی در قرارگیری نداشتند و 3 برابر ظرفیتی هم که اعلام ‌شده بود (42 نفر) هیچ اعتراضی نداشتند که در لیست گام دوم باشند ما هم بر همین اساس دوستان را در لیست قرار دادیم.

خارج از این مباحث اگر جمع برای حمایت از افراد به جمع‌بندی رسید همان‌طور که در سطح شهر دارید می‌بینید که به جمع‌بندی رسیدند که فلان افراد اصلحند قانوناً و شرعاً و اخلاقاً نمی‌شود از حمایت از افراد منع شان کرد. جمعی تشخیص دادند که این افراد به درد شهر می‌خورند و باید این سوال را از لیست دیگر پرسید که چرا اشتراکات را نمی‌پذیرند؟ فشار بر افراد برای انصراف یا تشبیهات این‌چنینی می‌آورند. واقعاً ما این را یک بداخلاقی سیاسی می‌دانیم.

ندای اصفهان: اتهامی در این روزها به لیست شما زده می‌شود که لیست شما و تشکل رویش و پایداری اصفهان وحدت‌شکنی کرده‌اند. برخی از علما در سخنرانی این چند روزه شان اشاره کردند که گام دوم و لیست‌های دیگری که هست بیایند و وحدت کنند(+). شما و اعضای لیست گام دوم چرا با بقیه لیست‌هایی که الان در جبهه ائتلاف تعریف می‌شوند و از نظر گفتمانی خیلی تفاوتی ندارید چرا به یک ائتلاف و وحدت نرسیدید؟

– البته بهتر بود که سوال‌های این مدلی را از کاندیدا نمی‌پرسیدید و از دوستان قرارگاه می‌پرسیدید چون قرارگاه سخنگو و دبیر دارد. ولی شاید دلیل‌هایی داشته باشید که این‌ها را از کاندیداها می‌پرسید.

ندای اصفهان: چون شما دبیر تشکل رویش هستید از این‌ جهت پرسیدم.

– طوری نیست من خدمتتان عرض می‌کنم. واقعیتش این‌که اگر اتهام است و اگر واقعاً این‌چنین نیست گناهش گردن کسی که نقل می‌کند ولی این‌ طوری نیست.

ما اگر اهل تعامل نبودیم حتماً با قرارگاه سلام هم لیست مشترک نمی دادیم و قرارگاه سلام با ما اختلاف‌نظر داشت و در مصادیق هم همین‌طور بود و نشستیم با منطق با یکدیگر بحث کردیم تا به یک نتیجه مشترک رسیدیم. اتهام تفرقه و غیره اتهام خوبی نیست و ما با دوستانمان در مجمع یک اختلاف‌سلیقه هایی داشتیم که نتوانستیم کار مشترک انجام بدهیم. البته پیشنهادمان این بود که بیاییم حداکثر اشتراک را بپذیریم، اگر دوستان این اجازه را داده بودند و این منطق را پذیرفته بودند واقعاً لیست‌ها اشتراکات خوبی می‌توانست با هم داشته باشد و مردم هم انتخاب می‌کردند؛ ولی این اتفاق نیفتاد.

واقعاً هم ما نگاهمان به علمای دینی این‌چنین نیست که بخواهیم فاصله بگیریم و ما همیشه خودمان در محضر علما سعی کردیم که حضور داشته ‌باشیم ولی در فعالیت‌های اجتماعی بالاخره حرف و نقل خودمان را بیان کردیم و معتقدیم که فعالیت‌های سیاسی مبتنی بر خرد جمعی باید شکل بگیرد.

سوال: من با دبیر ستاد انتخابات مجمع نیروهای انقلاب حجت الاسلام احسان تیموری مصاحبه‌ای داشتم (اینجا). حاج‌آقا تیموری هم در این مصاحبه از فرآیند انتخاباتی مجمع سخن می گویند، درخواست رزومه ها و مصاحبه های تخصصی و درنهایت رای گیری در مجمع عمومی که حاصل آن لیستی با تنوع سلیقه های زیاد است و الآن حدود نصف لیست افرادی هستند که از اعضای مجمع نیستند.

با توجه به این مسئله، کاندیداهایی که در لیست گام دوم هستند و خیلی‌هایشان را بنده از نزدیک می‌شناسم، آیا امکانش نبود که شرایطی فراهم شود که در همان فرایند مجمع خود را عرضه کنند که چند دستگی بین نیروهای انقلاب پیش نیاید؟

– از دیدگاه ما منعی برای تعامل وجود نداشته ‌است. ما حاضر بودیم که همواره در سال‌های مختلف گفت و گو و تعامل بکنیم ولی اینکه در جریانی وارد بشویم که بگوید من هستم و شما هم جزئی از من بشوید، ما به این اعتقادی نداریم واقعاً هم ظلم به کلمه وحدت است. ما ائتلاف را در وهله انتخاباتی همیشه داشتیم و داریم ولی وحدت کلمه‌اش خیلی وسیع تر است.

ما معتقدیم که می‌شد ائتلاف‌هایی انجام بشود و اشتراکاتی پذیرفته بشود و می‌شد رفتارهای سیاسی خیلی بهتری داشت. البته الآن هم اگر شرایط سیاسی همین‌طور بماند و نخواهیم مصادره به مطلوب بکنیم و جریانات را خدای ‌ناکرده اتهام‌زنی انجام بشود یا فقط یک جریان را انقلابی بدانیم و جریانات دیگر را ضدانقلاب بدانیم یک رقابت خوب در این دوره می‌شود که الان هم تقریباً در بین مردم همین شکل‌گرفته و مردم این‌ها را دو جریان انقلابی رقیب می‌دانند و ان‌شاءالله انتخاب می‌کنند و خیلی هم افراد نباید تعصبی داشته باشند.

بالاخره فضای رقابت است و اتفاقاً ادعای گام دوم همین است و ما می‌گوییم انتخابات باید بین خوب و خوب‌تر باشد و واقعاً دو گروه هستند و همه انقلابی هستند و رقابت می‌کنند. اگر فضا را ماها و بعضاً رسانه‌ها در این روزهای آخر تخریب نکنند و از بعضی صحبت‌ها سوء استفاده نشود من فکر می‌کنم که یک رقابت سالم می‌تواند شکل بگیرد.

 سؤال: آقای یزدیان تبلیغات لیست گام دوم در سطح شهر پرحجم کار شده است. هزینه‌ های تبلیغات به چه صورت تامین شده‌ و آیا تامین هزینه فقط از کاندیداها بوده است؟

– بله، گام دوم تمام هزینه های تبلیغاتش از کاندیداها است یعنی هیچ منبع مالی به‌غیر از کاندیداها نداشته‌ است.

ندای اصفهان: آقای نادر الاصلی و صادقیان هم این هزینه‌ها را پرداخت کرده‌اند؟

– نمی‌دانم از خودشان بپرسید. من یک کاندیدا هستم و مسئول مالی گام دوم نیستم و هزینه‌ای که به خود من اعلام کرده بودند و گفتند که باید بدهی را می‌دهم ولی این‌که چه کسی می‌دهد و چه کسی نمی‌دهد را واقعیتش نمی‌دانم.

ندای اصفهان: در رابطه با میزان هزینه‌ای که به‌صورت شخصی پرداخت کردید شما می‌توانید شفافیتی داشته باشید؟

– واقعیتش هنوز فضای انتخابات تمام نشده که من عددی بگویم؛ هنوز سه روز از انتخابات مانده و خدای ناکرده تغییر بکند و درست نباشد ولی این‌طور که تا این لحظه را خبر دارم نصف عددی است که دوستان ما در مجمع نیروهای انقلاب داده‌اند. حالا تا لحظه آخر ممکن است که تغییر بکند نمی‌خواهم قضاوتی بکنم اما تا این لحظه نصف آن مقداری که دوستان در آن لیست پرداخت کرده اند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715