پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴

گفتگو با مصطفی نباتی نژاد کاندیدای شورای اسلامی شهر اصفهان

می توانم سخنگوی نسلی از جوانان باشم/ جوانان صورت مسئله های جدید شهر را بهتر لمس می کنند

به واسطه فعالیتهای طولانی و تشکیلاتی خود همواره با فعالین جوان در حوزه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در تعامل بوده و هستم و میتوانم نخ ارتباطی میان این نیروهای ارزشمند و بدنه اجرایی شهر باشم. اصفهان دارد پیر میشود و از طرفی افت جمعیت را از راه مهاجرت جبران میکند که این دست مهاجرپذیری نیز آسیبهای خود را دارد

ندای اصفهان- گفتگو از محمود فروزبخش

مصطفی نباتی نژاد متولد 1366 عضو جوان فهرست مجمع نیروهای انقلاب اسلامی برای حضور در شورای شهر اصفهان است. او که سال هاست در تشکل ها و مجموعه احزاب سیاسی اصفهان همانند کانون اندیشه و تمدن اسلامی، موتلفه، و جمعیت پیشرفت و عدالت حضور دارد اکنون خود به عنوان شخصیتی کادرساز مطرح می شود که سایر جوانان را در حوزه های مختلف شهری توانمند می سازد.
او به واسطه حضور خود در مجموعه شهرداری با وظایف شورای شهر و شهرداری آشنا است و آثاری که درباره محلات شهر اصفهان زیرنظر او منتشر شده است نشان می دهد که او به خوبی اصفهان، محلات و جزئیات آن را می شناسد.
نباتی نژاد  کارشناسی ارشد مدیریت کارآفرینی از دانشگاه تهران دارد و هم اکنون دانشجوی دکترای این رشته است. وی معتقد است باید رویکرد شهرداری فراتر رفته و مقوله کسب و کار نیز مورد توجه شهرداری قرار گیرد و از این حیث رشته او اهمیت مضاعف در این دوره می یابد.
به بهانه کاندیداتوری او در ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر اصفهان و حضور در لیست مجمع نیروهای انقلاب اصفهان (اینجا) به گفتگو با وی نشستیم.

***

ندای اصفهان: چه عاملی باعث شد شما احساس ضرورت کنید و در انتخابات شورای شهر کاندیدا شوید؟
نباتی نژاد: یکی از مسئولیت هایی که در چند سال گذشته برای من دیدی کلان و فرابخشی نسبت به مسائل اصفهان ایجاد کرد مسئولیت مدیریت رصدخانه فرهنگی اجتماعی اصفهان بود. در آنجا با رصد اوضاع و احوال شهرمان متوجه ظرفیت ها، آسیب ها و مشکلات به صورت جامع شدم. همچنین به صورت مستقیم ده سال فعالیت مستمری در شهرداری اصفهان داشتم که بخش عمده ای از آن در تعامل با شورا بود. در این مدت چگونگی فرآیندهای این نهاد و محدودیت ها و توانمندی های آن را دریافتم.
این ذخیره تجربه در حوزه شهری را در کنار 34 سالگی خود دیدم؛ زمانی که هم می توانم سخنگوی نسلی از جوانان خود در حوزه شهری باشم و هم به واسطه فعالیت های طولانی و تشکیلاتی خود همواره با فعالین جوان در حوزه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در تعامل بوده و هستم و می توانم نخ ارتباطی میان این نیروهای ارزشمند و بدنه اجرایی شهر باشم.

ندای اصفهان: جنابعالی عضو لیست مجمع نیروهای انقلاب هستید، نظرتان درباره لیست مجمع چیست و چه محاسنی در این لیست وجود دارد؟
– مهم ترین مطلبی که در این لیست وجود دارد فرآیند و ساختاری است که طی شده تا این فهرست به صورت نهایی شکل بگیرد. البته هیچ فرآیندی کامل نیست اما باید در نظر بگیریم که این روش حاصل تکمیل و اصلاح روش های سال ها و دوره های گذشته بوده است و بسیاری از ضعف های پیشین را جبران کرده است.
از نقاط قوت فرآیند امسال مصاحبه های تخصصی و پرقوتی بود که توسط 6 مصاحبه کننده از 150 نفر انجام گرفت و نفرات برگزیده در پیشگاه نمایندگان نزدیک به 40 تشکل انقلابی به رای گذاشته شدند. البته کل این مهم نیز تحت حمایت های حضرات مهدوی، بهشتی نژاد و سالک انجام شد که این مطلب نیز به قوام امر می افزاید.
پس این حرکت عقلایی بر پایه خرد جمعی، محترم است و این حرکت توانست بخش اعظم نیروهای انقلابی را در نزد خود جذب کند و البته دیگران نیز دعوت شدند و در نهایت تصمیم گرفتند جدا از سازوکار مجمع عمل کنند.
در نهایت نیز محصول نهایی 13 نفره، نقاط قوت فراوانی دارد. در نگاه اول من این فهرست را ترکیبی از انسان های باسابقه و جوان یافتم و در نگاه دوم متوجه می شویم که از تخصص های مختلف در این فهرست وجود دارد.
این ترکیب نهایی به خودی خود توانست ادعای شایعه سازان را باطل کند زیرا آنان می گفتند که طیف خاصی در مجمع همه لیست را از قبل نوشته اند که حقیقتا چنین مطلبی رخ نداد و به نظر من آنچه در ترکیب این لیست نمودار است به خواست عمومی نیروهای انقلاب در سطح جامعه نزدیک است و از این حیث تنوع فهرست نیز قابل دفاع است.

ندای اصفهان: شما خودتان به لیست به صورت کامل رای می دهید؟
بله؛ پیشتر هم از فهرست مجمع در انتخابات مجلس شورای اسلامی حمایت کردیم. فهرستی که به صورت کامل با میانگین 200 هزار رای توانست تمامی اعضایش روانه مجلس شود. اگر بنده هم در فهرست نهایی قرار نمی گرفتم باز هم از لیست مجمع نیروهای انقلاب حمایت می کردم.

ندای اصفهان: اساسی ترین مشکلات امروز اصفهان را چه می بینید؟
– بنیانی ترین موضوع برای شهر اصفهان توجه ویژه به مسئله جمعیت است. اصفهان دارد پیر می شود و این یک حقیقت است و از طرفی این افت جمعیت را از راه مهاجرت جبران می کند که این دست مهاجرپذیری نیز آسیب های خود را به دنبال دارد. اولویت اول نگاه ها باید تلاش جهت جوان شدن جمعیت شهر باشد.
از طرفی کاهش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی به شدت ذهن من را به خود مشغول کرده است. کاهش میزان همدلی و افزایش گسست ها از انواع مختلف ابر معضلی است که باید در صدر پژوهش ها و اقدامات قرار گیرد.

ندای اصفهان: شما متولد 1366 هستید، جایگاه جوانگرایی را در شورای شهر و شهرداری تا چه حد می دانید و اصلا آیا جوانگرایی ضرورتی دارد؟
پیش از هر چیز باید بگویم ما هر آنچه آموخته ایم به همت تلاش های بزرگان بوده و بنده از سنین نوجوانی با بزرگان سیاست از جمله مرحوم استاد پرورش در تعامل بوده ام و در محضرشان آموخته ام. در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون دولت جوان انقلابی و در راستای سیاست های گام دوم، حضور جوانان در عرصه مدیریت شهری جایگاه ویژه ای پیدا می کند، زیرا نشاط جوانی از یک سو و نوآوری آنان از سوی دیگر می تواند راهگشا باشد.

معتقدم شهر نیازمند همتی جهادی است و با کار معمول گره ها باز نمی شود و از طرفی تخصص مدیریت و نگاه تازه برای شهر ما حیاتی است. جوانان صورت مسئله های جدید شهر امروز را بهتر لمس می کنند و این مهم با تعامل با گروه سنی خودشان بهتر درک هم می شود. این نکته را هم عرض کنم که بنده دبیر جوان ترین جمعیت سیاسی شهر هستم که اکنون نزدیک به 700 عضو ثبت شده دارد.

ندای اصفهان- در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری چه موضعی دارید و به چه کسی رای خواید داد؟
مجمع نیروهای انقلاب اسلامی از دولت جناب آقای رئیسی حمایت کرده است و پیش از این نیز جمعیت پیشرفت و عدالت بر این امر تاکید داشته است و آقای قالیباف نیز دلیل شرکت نکردن خود در انتخابات ریاست جمهوری را حمایت کردن از ایشان اعلام کرده اند. مجلس تشکیل شده به سبب برخی موانع در دولت نتوانست تمامی ظرفیت های خود را آشکار کند و در واقع کار ما در اسفند سال 1398 ناتمام ماند که امیدوارم با انتخاب آقای رئیسی نوع هماهنگی میان مجلس و دولت برای پیشبرد امور و حل مشکلات مردم فراهم گردد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715