یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴

گفتگو با محمد نورصالحی کاندیدای شورای اسلامی شهر اصفهان

اگر احزاب در کشور ما پا بگیرند خیلی نقیصه‌های انتخابات رفع می‌شود/ اکثریت تشکلهای انقلابی در مجمع نیروهای انقلاب حضور دارند

معمولاً سیاسیون دم انتخابات دور هم جمع می‌شوند و به فکر می‌افتند که تلاشی بکنند که هم‌عقیده و هم‌حزبی هایشان از اصول‌گرا یا اصلاح‌طلب رای بیاورند. اگر احزاب در کشور ما به‌ صورت اساسی و اصولی پا بگیرد خیلی نقیصه‌هایی که در انتخابات هست رفع می‌شود.

ندای اصفهان- گفتگو از محمدعلی عرب

مهندس محمد نورصالحی، معاون سابق وزیر مسکن و شهرسازی و قائم مقام وزیر راه و شهرسازی است که بیش از سه دهه فعالیت تخصصی مدیریتی در حوزه‌های مختلف شهرسازی، معماری و فعالیت‌های تخصصی در کشور را دارد.

وی با سابقه چندین ‌دوره معاونت‌های مختلف شهرداری اصفهان در کارنامه خود، به میزان قابل توجهی با فعالیت‌های مختلف این حوزه آشناست.

آنطور که نورصالحی در رزومه خود منتشر کرده است وی با فعالیت به عنوان مدیر پروژه و مسئول دفتر فنی در شرکت نسوز آذر و مدیر پروژه‌های عمرانی و تولید مصالح در شرکت فولاد مبارکه فعالیت‌های خود را در دهه 60 آغاز کرد و پس از آن، مجری پروژه های عمرانی استان اصفهان در مجتمع اقتصادی کمیته امداد شد.

او در دهه هشتاد و نود در چند مقطع به عنوان معاون شهردار اصفهان منصوب شد و فعالیت‌های مستمر او باعث شد که وزیر وقت مسکن و شهرسازی و پس از آن وزیر وقت راه و شهرسازی، از او برای حضور در سمت‌های معاونت و قائم‌مقامی این وزارتخانه درخواست کار کند.

به بهانه کاندیداتوری او در ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر اصفهان و حضور در لیست مجمع نیروهای انقلاب اصفهان (اینجا) به گفتگو با وی نشستیم.

***

ندای اصفهان: هدفتان از حضور در انتخابات چه بود؟

نورصالحی: من تقریباً 15 سال آخر خدمتم را از سال 82 تا سال 97 در حوزه‌های شهرداری و مسکن و شهرسازی فعالیت کردم. چهار سال در وزارت‌خانه معاون وزیر بودم. هفت سال هم مجموعاً در معاونت شهرسازی، اداری- مالی و مترو بودم. این بود که یک اشرافی و تجاربی در این حوزه به‌ دست ‌آمده بود و دوستان توصیه کردند و خودم هم دیدم که شاید بشود از این تجربیات به ‌نحو مطلوب ان‌شاءالله استفاده بشود.

ندای اصفهان: شما عضو لیست مجمع نیروهای انقلاب هستید؛ دلیلتان از حضور در این لیست چه بود و محاسنی که این لیست نسبت به بقیه گروه‌ها دارد را بیان فرمایید.

– ما علاقه مندی، وابستگی و گرایش مان به نیروهای انقلابی است و امیدواری مان هم همین بود که در اصفهان وحدتی شکل بگیرد و مجموعه نیروهای مدافع و طرف‌دار و شناخته ‌شده به صفت انقلابی در یک لیست و در یک جمع حاضر بشوند. بزرگ‌ترین تشکلی که حمایت اغلب تشکل‌های انقلابی را دارد تحت عنوان مجموعه نیروهای انقلاب فعالیت می‌کردند و مهم‌تر این‌که علمای شهر مثل حضرت آیت‌الله مهدوی، آقای بهشتی نژاد و آقای سالک بر این مجمع نظارت و هدایت داشتند.

درمجموع طبیعی است که من ترجیح دادم در این تشکل حضور داشته باشم و اگر قرار باشد در لیستی باشم لیستی که مورد حمایت اکثریت جامعه اصول‌گرایی باشد من فکر می‌کنم همه همین لیست را قبول داشته باشند. حتی دوستانی که در لیست دیگر تحت عنوان گام دوم هستند قاعدتاً قبول دارند که اکثریت نیروهای انقلابی در مجمع نیروهای انقلاب هستند.

ندای اصفهان: خودتان به‌ صورت کامل به لیست مجمع رای می‌دهید؟

– فکر می‌کنم که این سوال، سوال به جایی در این زمان نباشد. ما الان کلاً این لیست را داریم تبلیغ می‌کنیم جاهایی که حضور پیدا می‌کنیم و به ‌اصطلاح ویژگی‌های افراد را می‌شماریم و از کل لیست حمایت می‌کنیم. من هم قاعدتاً عضو این لیست هستم و دارم از لیست حمایت و تبلیغ می‌کنم ان‌شاءالله امیدوارم که همه به لیست رای بدهند.

ندای اصفهان: یکی از اعضای لیست‌های دیگر شبهه‌ای وارد کرده بود که تشکل‌هایی که مجمع نیروهای انقلاب از آن‌ها دم می‌زنند تشکل‌های یک‌بار مصرفی هستند که چهار سال به چهار سال فقط برای انتخابات و لیست جمع می‌شوند و در طول چهار سال کاری انجام نمی‌دهند. نظرتان راجع‌ به این مسئله چیست؟

– من این مطلب را نشنیدم و در موردش نه تحقیق کردم و نه خیلی اشراف به این ‌موضوع دارم. اصلاً بروید در کشور همین مجموعه نیروهای اصلاح‌طلب و اصول‌گرا در مقیاس ملی آن‌هایی که دم از اصول‌گرایی می‌زنند، آن‌ها هم دچار این آسیب هستند یعنی به هر دلیلی که به‌ نظر من غلط است نه احزاب در کشورمان حاکم هستند و نه سیاسیون می‌پذیرند که فعال در این زمینه باشند.

ممکن است تشکل‌هایی باشند که خیلی در فواصل بین انتخابات فعال و پردامنه نباشند و این خودش یک آسیب است؛ به ‌نظر من اگر چنین چیزی بوده (من تایید نمی‌کنم که هست یا نیست) اما این فقط مربوط به شهر اصفهان نیست و فقط مربوط به این انتخابات نیست. کما اینکه مجموعه‌های دیگر هم به ‌همین‌ترتیب هستند و معمولاً سیاسیون دم انتخابات دور هم جمع می‌شوند و به فکر می‌افتند که تلاشی بکنند که هم‌عقیده و هم‌حزبی هایشان از اصول‌گرا یا اصلاح‌طلب رای بیاورند. اگر احزاب در کشور ما به‌ صورت اساسی و اصولی پا بگیرد خیلی نقیصه‌هایی که در انتخابات هست رفع می‌شود.

ندای اصفهان: شما برنامه‌ای برای کمیسیون‌های تخصصی شورا دارید که وارد کدام کمیسیون بشوید؟

– اگر قرار باشد در کمیسیونی فعال باشم با توجه به تجربیاتم همان کمیسیون عمران و شهرسازی را ترجیح می‌دهم. البته کمیسیون اقتصادی هم می‌توانم باشم. به مباحث فرهنگی هم علاقه‌مند هستم اما اگر بخواهیم از تجربیات گذشته استفاده بشود عمدتاً همین کمیسیون شهرسازی و عمران است.

ندای اصفهان: پیش بینی شما برای فوری‌ترین برنامه وقتی وارد شورای شهر و کمیسیون شدید، چیست؟

– یکی از مهمترین کارهای شورا که انتخاب شهردار است اما به ‌نظر من یک بازنگری در برنامه بودجه 1400 و برنامه 1405 ضروری است. من «بازنگری» را عرض می‌کنم یعنی ممکن است که نیاز به اصلاح داشته باشد یا نداشته باشد. چون آقایان زحمت کشیده اند برنامه مصوب کردند ولی به ‌نظر من اگر تغییری در شورا اتفاق افتاد بد نیست که چون می‌خواهند گروه جدیدی مجری این برنامه باشند حداقل باید اشراف پیدا کنند و اگر نقاط ضعفی دارد رفع بشود و به ‌عنوان منشور چهار سال آینده شورا و شهرداری قلمداد شود.

اما در مباحث شهرسازی به نظرم مقداری فضای شهرسازی و بحث‌های صدور پروانه و هوشمندسازی، خودکارسازی، مباحثی که مترتب بر قوانین شهرسازی مثل صدور پروانه و پایان کار است، این‌ها چیزهایی بوده که از قدیم مردم بر روی آن معترض بودند، فرآیندهایش مقداری طولانی است و به نظرم زحمت های خوبی کشیدند ولی بالاخره نتیجه‌اش هنوز برای مردم رضایت‌بخش نیست.

همچنین پروژه‌هایی که در دست اجرا هست و پروژه‌هایی که در برنامه آینده شهرداری هست، این‌ها را بر روی اولویت‌بندی‌ها و ضرورت‌هایش که آیا چقدر مطالعاتش کامل بوده، چقدر پیوست‌های زیست‌محیطی، پیوست‌های فرهنگی- اجتماعی‌اش لحاظ شده، این‌ها چیزهایی است که خصوصا در بحث نقاط حاشیه شهر باید در اولویت کاری قرار گیرد و بافت‌های فرسوده و تاریخی و قدیمی شهر هم برای بازسازی شان برنامه ریزی شود.

به ‌نظر من اینها جزء اولین اولویت هایی است که کمیسیون شهرسازی باید به آن بپردازد.

ندای اصفهان: موضع شما در مورد انتخابات ریاست ‌جمهوری چیست و آیا از کاندیدای خاصی حمایت می‌کنید؟

– بله ما از جناب آقای سید ابراهیم رئیسی حمایت می‌کنیم. کما اینکه مجموعه نیروهای انقلابی فرقی نمی‌کند از قشرهای مختلف از ریاست جمهوری آقای رئیسی حمایت کردند که ان شاء الله مردم هم با توجه به اینکه این مدت تبلیغات و مناظرات انجام‌ شده به این برسند که گزینه‌ مناسب برای ریاست‌جمهوری چهار سال آینده ایشان است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715