پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳

گفتگو با احسان تیموری دبیر ستاد انتخابات مجمع نیروهای انقلاب

همه چیز درباره شعار «حق اصفهان زندگی است»/ چه فرآیندی در تهیه لیست شورای شهر طی شده است؟

شهروندان اصفهانی و شهر اصفهان حقوقی داشته اند که متأسفانه در این سال‌ها و چند سال گذشته این حقوق خیلی احقاق نشده‌است. مدیریت سنتی شهرداری اصفهان باید به یک مدیریت مدرن و کارآمد تبدیل شود. ۱۸۰ نفر از نخبگان دغدغه مند در فرآیند دقیق و منطقی لیست شورای شهر را تهیه کرده اند

ندای اصفهان- گفتگو از محمدعلی عرب

انتخابات بهترین فرصت برای محک زدن عیار و منطق جریان ها و گروه های سیاسی است. در حال حاضر در اصفهان جریان اصلی نیروهای انقلابی ذیل لیست شورای شهر مجمع نیروهای انقلاب اسلامی گرد هم آمده اند که به این بهانه به گفتگو با دبیر جوان ستاد انتخابات این لیست حجت الاسلام احسان تیموری نشسته ایم. تیموری خود سالها فعالیت رسانه و فضای مجازی انجام داده است و به خوبی به سوالات ما درباره روند تشکیل این لیست و افرادی که در تشکیل آن دخیل بوده اند پاسخ می دهد.

***

تیموری: از اواخر اسفند ماه که ثبت‌نام شورای اسلامی شهر تمام شد، لیستی از افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند به دست ما رسید و ما با مشورت با تشکل‌ها و افراد حقیقی و حقوقی نیروهای انقلاب، افرادی که می‌شناختیم و فکر می‌کردیم به منظومه فکری مجمع انقلاب نزدیک هستند را شناسایی کردیم و با آن‌ها تماس گرفتیم. این افراد دعوت به فرآیندی برای انتخاب لیست 13 نفره جهت حضور در انتخابات شورای شهر دوره ششم شدند. این اتفاق از اواسط فروردین‌ماه رسماً اعلام شد و چندین‌ بار در رسانه‌ها و به صورت مجازی و حقیقی اطلاع‌رسانی شد و نزدیک به 180 نفر از افرادی که ثبت‌نام‌کرده بودند برای ما رزومه ارسال کردند و این فرایند انتخاب ما 5 مرحله داشت؛

مرحله اول: شناسایی افراد،

مرحله دوم: دعوت از افراد،

مرحله سوم: ارسال رزومه و شرح‌حال شان،

مرحله چهارم: مصاحبه تخصصی نخبگان شهر اصفهان با این افراد که مجموعاً 30 نفر از اساتید حوزه و دانشگاه با رشته های مختلف، اعضای سابق شورای شهر، مدیران شهری، مدیران دولتی و شهرداران بعضی از شهرهای استان اصفهان در این اکیپ‌های مصاحبه‌کننده حاضر بودند.

از این حدود 160 نفر در این مصاحبه‌ها شرکت کردند و درنهایت بعد از دو هفته که مصاحبه‌ها زمان برد 52 نفر برابر با ظرفیتی ما که نیاز داشتیم از بین کسانی که بیشترین امتیاز را داشتند انتخاب شدند. حدود 15 نفرشان هم متولدین دهه 60 و 70 بودند و حدود 3 نفر خانم بودند که البته یک نفرشان انصراف داد و از روحانیون هم چندین نفر بودند، از جامعه پزشکی، مهندسین و تخصص‌های مختلف از مقاطع مختلف لیسانس و فوق‌لیسانس و دکترا و استاد تمامی دانشگاه و قشرهای مختلفی بودند.

مرحله پنجم: درنهایت روز 14 خرداد اعضای مجمع صبح جمعه رای گیری داشتند که ماحصل این انتخاب لیستی شد که در عرصه شهر شما اسامی شان را می‌بینید که حدود 100 نفر از اعضای مجمع در این انتخابات شرکت کردند و آراء منتشر شد، الان هم ستاد تشکیل‌ شده و ما در ستاد مجمع نیروهای انقلاب و شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و شورای وحدت نیروهای انقلاب در اصفهان خدمت دوستان هستیم.

ندای اصفهان: اعضای مجمع نیروهای انقلاب چه کسانی هستند؟

– اعضای مجمع از تعدادی افراد حقیقی و حقوقی تشکیل‌شده است. افراد حقوقی تشکل‌های سیاسی هستند که در اساس نامه شان اجازه فعالیت سیاسی را دارند؛ خیلی‌ها می‌گویند چرا فلان مرکز فرهنگی یا فلان هیئت مذهبی یا فلان مجموعه اجتماعی داخل مجمع انقلاب نیست؟ اساسنامه می‌گوید تشکل‌های سیاسی حضور داشته باشند لذا 36 تشکل رسمی که مجوز دارند یا در سطح ملی یا در سطح شهرستان فعالیت می‌کنند دعوت‌شده و حضور دارند. 60 درصد اعضای مجمع اعضای حقوقی تشکل ها و 40 درصد اعضای حقیقی هستند که مجموعا 185 نفر هستند.

اعضای حقیقی هم از معتمدین و مؤثرین شهر و شهرستان و استان اصفهان هستند که بحمدالله یک شورای هماهنگی دارند که 21 نفر هستند و ترکیبی از نمایندگان اعضای حقوقی و افراد حقیقی مسئولیت هماهنگی این تشکل‌ها و اجرای برنامه‌ها را برعهده دارند.

شورای‌عالی مجمع که آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی، حجت الاسلام احمد سالک و حجت الاسلام بهشتی نژاد هستند که شورای هماهنگی با نظارت شورای‌عالی فعالیت‌ها را پیش ببرد و با هماهنگی شورای ‌عالی مصوبات خودش را اجرایی می‌کند.

این کلیت بحث مجمع و انتخاب لیست بود که سعی کردم خلاصه ولی دقیق خدمتتان عرض کنم.

ندای اصفهان: به ‌نظر شخص خودتان این لیست تا چه حدی می‌تواند کارآمد باشد و محاسنی که نسبت ‌به بقیه لیست‌ها دارد، چیست؟

– لیست ما هم از لحاظ سنی، جنسیتی، تخصص و تجربه اصلاً با هیچ کدام از لیست‌هایی که الآن منتشر شده قابل قیاس نیست و به نظرم خودم تا این لحظه نمره خوبی دارد که البته مردم باید اطمینان کنند و اعتماد کنند و رای بدهند، ما تابع رای مردم هستیم و هر چه مردم پسندند را تمکین از رای‌شان می‌کنیم.

ولی به ‌لحاظ تجربه داخل لیست‌مان نیروی جوان و متخصص حضور دارند و امیدواریم که 4 سال پیش رو اگر دوستان بتوانند به ‌طور مؤثر وارد شورای شهر بشوند اتفاقات خوبی بیفتد. هرچند که 4 سالی که گذشت متأسفانه اتفاقات خوبی برای شهر و شورای شهر نیفتاد پس 4 سال پیش رو سال به ‌شدت سختی برای شورای ششم خواهد بود. به‌ خاطر ضعف مدیریتی و به‌ خاطر هزینه‌های سنگینی که شورای پنجم به شهر تحمیل کرده و قطعاً سال آینده سررسید اوراق قرض‌هایی که شهرداری اصفهان برای پروژه‌هایش گرفته را داریم و شورای ششم باید تدبیری بکنند که بتوانند از پس این مشکلات بربیایند.

ندای اصفهان: از شخصیت‌های شناخته ‌شده یا جریان‌های شناخته ‌شده که مردم می‌شناسند چه کسانی از لیست حمایت می کنند؟

– قبل از این که شما تماس بگیرید آیت‌الله مهدوی در حسینیه انصارالحسین داخل خیابان کاشانی جلسه‌ای بود که همه افراد حضور داشتند، نیروهای انقلابی اکثرشان آن‌جا بودند. ایشان صراحتاً گفتند که ما به ‌خاطر این‌که اکثر نیروهای سیاسی شهر ذیل مجمع دارند فعالیت می‌کنند ما هم از این لیست حمایت می‌کنیم و از همه گروه‌ها هم دعوت کردند که به این جریان بپیوندند و گفتند که درب مجمع باز است و آغوشمان هم باز است و به همه جریان‌های انقلابی احترام می‌گذاریم و از آن‌ها درخواست می‌کنیم که به این جریان بپیوندند. (اینجا)

آیت‌الله مهدوی از مجمع حمایت می‌کنند و خودشان عضو شورای‌عالی هستند. حاج‌آقا سالک نماینده پنج دوره مجلس بودند و ایشان هم جزء شورای‌عالی هستند و حمایت می‌کنند. آقای بهشتی‌نژاد از مؤثرین بین روحانیت در اصفهان هستند. خیلی از اساتید دانشگاه از جمله آقای حسین مطیع در قشر فرهنگی، آقای دکتر علی قاسم‌زاده که چندین سال معاونت فرهنگی شهرداری اصفهان بوده‌اند و از فعالین فرهنگی شهر هستند را می‌شود نام برد. من الان اسامی را حضور ذهن ندارم که بتوانم سریع لیست بکنم ولی بزرگان به ‌خصوص بدنه مذهبی شهر مجمع نیروهای انقلاب را می‌شناسند و هم تقریباً به نظرات و نقطه ‌نظرات که از این مجمع منتشر می‌شود، اکثریت تمکین می‌کنند.

برحسب این‌که الان کاملاً مجمع شفاف شده و فرآیندش را لحظه به لحظه معرفی کرده، حتی اعضایش را معرفی کرده و حتی منابع مالی‌اش را معرفی کرده است که ما از هر عضوی چقدر پول می‌گیریم. ما در کمال شفافیت هستیم. سایر گروه‌ها اصلاً مشخص نیست که چه کسی هستند، هر روز مثل قارچ سبز می‌شوند حالا با هر دغدغه‌ای که دارند، ان‌شاءالله دغدغه‌ها برای رضای خداست اما خیلی شفاف نیستند و قرارگاه‌های انتخاباتی خلق الساعه درست می‌کنند که بیشتر لحظه‌ای هستند یعنی در انتخابات هستند و بعد دیگر نیستند.

مجمع در گذشته جلسات ماهیانه، هفتگی و منظم داشته و به‌مرور هم معایب و اشکالاتی که در داخل خودش بوده را رفع می‌کند.

ندای اصفهان: ائتلاف شعار خاصی دارد؟ راجع به این شعار توضیح بدهید.

– بله، شعار «حق اصفهان زندگی است».

شعار برگرفته از مشکلات و معضلاتی است که اصفهان دارد؛ یعنی وقتی می گوییم «زندگی»، زندگی شامل حمل و نقل، سلامتی، خانواده، محیط‌زیست و… می شود و هرچه که به حیات و زندگی ما مرتبط ‌است. ما عقیده‌مان بر این است که شهر اصفهان به‌شدت گران اداره می‌شود و زندگی را برای مردم اصفهان نسبت ‌به سایر شهرهای کشور سخت کرده است. به ‌نظر ما حمل‌ونقل مناسبی داخل اصفهان نیست و آلودگی هوا متأسفانه هر روز دارد برای شهروندان اصفهانی حاشیه‌ساز و مشکل‌ساز می‌شود.

به ‌نظر ما اصفهان حقش این نیست که در بحث‌های تکنولوژی و فناوری و سایر امور که به ‌روز هست از سایر شهرها متأسفانه عقب باشد و بعضی از شهرهای کوچک‌تر خیلی به‌روزتر و مدرن‌تر از این اداره می‌شوند.

در اصفهان متأسفانه حقی که دائماً از آن دم زده می‌شود حق آب زاینده‌رود است که به نوعی قطع‌شده و زاینده‌رود که نباشد حیات اصفهان هم به خطر می‌افتد. مجموعاً این‌که می‌گوییم شهروندان اصفهانی و شهر اصفهان حقوقی داشته اند که متأسفانه در این سال‌ها و چند سال گذشته این حقوق خیلی احقاق حق نشده‌است.

ندای اصفهان: برای یکی از مسائلی که فرمودید حق آب برنامه خاصی مدنظر ائتلاف یا دوستان کاندیدا هست؟

– ریز برنامه‌ها را باید شما قطعاً از نامزدهای انتخاباتی دقیق، فنی و با جزئیات مطالبه بفرمایید. خصوصاً در مدیریت آب فضای سبز، مدیریت منابعی که الان هست و باید همین حداقل آب را ما مدیریت کنیم. ولی این شورای شهر ان‌شاءالله اگر وارد شد یعنی پیروز در انتخابات بشود یکی از اصلی‌ترین برنامه‌هایشان مطالبه‌گری برای جاری شدن آب زاینده‌ رود است. شاید مستقیماً آب زاینده‌ رود به شورای شهر اصفهان ارتباط دقیق نداشته باشد ولی می‌توانند به ‌عنوان نمایندگان مردم شهر اصفهان از مدیران مسئولی که در این زمینه هستند دائماً مطالبه و پیگیری کنند تا ان‌شاءالله جریان زاینده ‌رود هم اتفاق بیفتد.

بیشتر در حوزه مدیریت منابع آبی که الان در اختیار شهرداری هست و حالا برای فضای سبز یا امثال زاینده‌رود و مطالبه جریان دائمی در برنامه کارشان هست.

ندای اصفهان: اهداف کلی و برنامه‌های کلی ائتلاف را می‌شود بفرمایید.

– ما براساس همان شعاری که توضیحات مختصری خدمتتان عرض کردم، منابع مختلف (منابع فکری البته) و مراجع علمی را دوستان قبل‌ از انتخابات رایزنی کردند و بعضاً هم عضو مجمع نیروهای انقلاب هستند این افراد آمدند تمام داشته‌ها و تمام اطلاعاتشان را در اختیار این افراد یعنی 13 نفر لیست ما قرار داده‌اند که بتوانند از این منابع استفاده کنند و راه‌حلی پیدا کنند. این‌که ما بخواهیم صرفاً شعار بدهیم نیست.

شرکت‌های دانش بنیان و خصوصاً چند دانشگاه معتبری که داخل شهر اصفهان هست، دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه اصفهان، دانشگاه صنعتی، دانشگاه آزاد خوراسگان این‌ها باید با تیم‌های خود پای کار بیایند و بتوانند مقداری شهرداری اصفهان را از مدیریت خیلی سنتی تبدیل به یک مدیریت مدرن و به‌روز و کارآمد بکنند.

ندای اصفهان: خود شما به این ائتلافی که الآن هست، به‌صورت کامل رای می‌دهید؟

– قطعاً؛ چون از فرآیندی بیرون آمد که بیش از 180 نفر انسان متخصص و دغدغه مند این لیست را تهیه ‌کرده اند و همین باعث می شود که انسان اعتماد کند ولو این‌که چند نفر از افراد لیست را هم کامل نشناسم ولو به حسب این‌که این لیست خروجی یک فرایند کاملاً عقلانی، دقیق و از نخبگان اصفهان بوده من خودم اطمینان می کنم و ان‌شاءالله کامل به لیست رای می‌دهم.

ندای اصفهان: به ‌نظر شما مسئله جوان‌گرایی در شورای شهر و سازمان‌های تابعه آن مثل شهرداری چقدر اهمیت دارد و حدود این جوان‌گرایی چقدر باید باشد؟

– کلاً بیانیه گام دوم که حضرت آقا فرمودند به این شکل است که داشته‌های قبلی‌تان را ببینید و با نیروی جوانی و تفکر نو رو به جلو بروید و این‌که ما می‌گوییم جوان‌گرایی الزاماً منظورمان سن افراد نیست کما اینکه بخشی از این جوان‌گرایی قطعاً سن و سال خواهد بود اما تدبیری که ما در رابطه با جوان‌گرایی داریم بحث فکر نو و فکر جدید است؛ فکری که از بدنه جوانان گرفته‌شده باشد و بخواهد در شهر اجرا بشود و از این ‌جهت ما جوان‌گرایی را قبول داریم و الزاماً هم جوان بودن لیست و افراد به معنای جوانی شناسنامه‌ای در نظرمان اصلاً نبوده و این‌که تفکرات نو و تفکرات به‌روز را بیایند اعمال بکنند.

هدف جوان‌گرایی الزاماً شور و نشاط نیست؛ یک توان مضاعف نیاز داریم که اگر اعضای شورای شهر (که ناظر بر عملکرد شهردار و شهرداری اصفهان هستند) وقت بیشتری بگذارند، بتوانند بیشتر پیگیری و مطالبه بکنند همین باعث می‌شود که مسئولین اجرایی شهرداری هم بیشتر و دقیق‌تر کارهایی که بهشان محول شده را انجام بدهند.

ندای اصفهان: میانگین سن اعضای ائتلافی که الان 13 نفر هستند چند سال است؟

– فکر می‌کنم حدود 50 سال است. الان دقیقش را حضور ذهن ندارم.

ندای اصفهان: در رابطه با کمیسیون‌های تخصصی بین اعضای ائتلاف صحبتی مطرح‌ شده و این‌که حالا فردا اگر ائتلاف شما رای آورد دوستان می‌دانند کدام برای کدام کمیسیون برنامه‌ریزی کنند؟

– بله، ما همان زمان که رزومه را دریافت می‌کردیم ازشان می‌خواستیم که به ما اعلام کنند که کدام کمیسیون را علاقه‌مند هستند که بروند. البته می‌دانید که کمیسیون‌ها می‌تواند تغییر بکند یعنی همیشه در شورای شهر یک سری کمیسیون‌ها اضافه ‌شده و یک سری کمیسیون‌ها حذف ‌شده و این نیست که بگوییم حتماً لازم نیست که یک نفر کمسیون برود یا کمیسیون فرهنگی و اجتماعی تلفیق بشود یا حتی دو کمیسیون مجزا بشود.

ولی براساس تخصص و علاقه‌مندی هایشان باید اجازه بدهیم که لیست نهایی مشخص بشود و افرادی که وارد شورا می‌شوند دقیقاً مشخص بشوند، آن زمان می‌شود گفت که چه کسی چه کمیسیونی را علاقمند است.

ندای اصفهان: آیا در انتخاب اعضای لیست جهت‌گیری سیاسی آن‌ها هم مدنظر بوده است؟

– چندین سال است که این تهمت ناروا را به مجمع نیروهای انقلاب می‌زنند که شما لیست تان را مهندسی می‌کنید و فضا را لابی می‌کنند و از این حرف‌هایی که خیلی پایه و اساس ندارد. یقیناً در مجمع نیروهای انقلاب افراد با هم رایزنی دارند و با هم‌صحبت می‌کنند، دیدگاه‌هایشان را به‌هم نزدیک می‌کنند ولی طبق آماری که ما داریم در هیچ دوره‌ای از این چند دوره‌ای که مجمع نیروهای انقلاب لیست انتخاباتی داده این‌ طوری اتفاق نیفتاده است. همیشه گمانه‌زنی‌ها و حرف‌هایی بوده اما درعمل لیست نهایی که در مجلس دو سال قبل یعنی سال 98 شاهد بودیم، از 5 نفری که در لیست نهایی بودند فقط یک نفرشان عضو مجمع نیروهای انقلاب بود و 4 نفر دیگر اصلاً عضو مجمع نبودند.

قطعاً و یقیناً انقلابی بودن، قطعاً و یقیناً دغدغه مردم و عدالت طلبی و عدالت‌خواهی برای ما شرط بوده که داخل لیست باشد، قطعاً برنامه داشتن این افراد برای ما مهم بوده و مجمع هم براساس رهنمودهای شورای‌عالی و نقطه نظرهایشان در رسانه‌های مختلف همچنین توجه به منویات مقام معظم رهبری در خصوص شرایط اعضای شورای شهر این رأی‌گیری و این انتخاب را انجام دادند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715