شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

گفتگو با عباس حاج رسولیها کاندیدای شورای شهر اصفهان

مدیریت جهادی متحد و با درک متقابل نیاز شورای شهر است/ 12 سال تجربه شورای شهر خود را به میدان می آورم

لیست مجمع نیروهای انقلاب حاصل اتحاد نیروهای انقلابی است. من ۱۲ سال که در شورای شهر بودم اتحادی که بین شورا و شهردار بود در ایران بی‌نظیر بود و دیگر هم اتفاق نخواهد افتاد. این مهم است که مدیریت جهادی منسجم متحد و با درک متقابل باشد.

ندای اصفهان- گفتگو از محمدعلی عرب

عباس حاج رسولیها در سال 54 از دانشگاه علم و صنعت در رشته مهندسی مکانیک فارغ ‌التحصیل شد و بعد از انقلاب با دستور امام خمینی(ره) که فرمودند مهندسین در هر استان با روحانیت و دولت همکاری کنند اولین بنیاد مسکن استان را راه اندازی کرد. او در دفاع مقدس در منطقه اهواز، خرمشهر، سوسنگرد و… مسئول بازسازی شهرهای آزادشده بود.

حاج رسولیها می گوید در ستاد مهندسی جبهه و جنگ فعالیت می‌کرد و بعد از جنگ 8 سال مدیرکل نوسازی مدارس بود که ستاد را با کمک مردم اداره می کرد و مشکلاتی در فضای آموزشی وجود داشت که با حضور مردم به حل آنها کمک می کرد.

سال 78 که شروع شوراهای اسلامی شهر و روستا بود او در شورای اول رأی آورد و در دوره های دوم و سوم در زمان شهرداری دکتر سقائیان نژاد هم رئیس شورا بود و در شورای چهارم هم رای اول شورای شهر در انتخابات بود که جریان های سیاسی متنوعی حضور داشتند. وی در دوره پنجم هم که لیست اصلاح طلبان رای آورد عضو علی‌البدل شورا بود.

به بهانه کاندیداتوری او در ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر اصفهان و حضور در لیست مجمع نیروهای انقلاب اصفهان (اینجا) به گفتگو با وی نشستیم.

***

ندای اصفهان: آقای حاج‌رسولی‌ها شما چند دوره عضو شورای شهر بودید و زحمات بسیاری کشیدید؛ دلیلتان برای حضور مجدد در شورای شهر را بفرمایید؟

حاج رسولیها: بنده مقطعی حدود شش سال عضو شورای عالی استانهای کشور بودم و دو سال هم آنجا در کنار مهندس چمران نایب ‌رئیس بودم. ظرفیت شوراها ظرفیت بالایی است و این ظرفیت را متاسفانه نه دولتی ها (کلا بدنه دولت) نه نمایندگان مجلس این ظرفیت را لمس نکرده اند. چون من یک فرد اجرایی هستم می گویم برای حل مشکلات کشور و تحول در ساختارهای کشور باید این جایگاه را به شوراها واگذار کنند.

من در این انتخابات شرکت کردم به این خاطر که ظرفیت اثربخش شوراهای شهر را با تجربه خود به دولت‌مردان و نمایندگان مجلس منتقل کنم. مضافاً به این‌که در شهر اصفهان مصوبات و کارهایی که روی زمین مانده همه را اشراف دارم و اگر کسی بخواهد ابتدا به ‌ساکن بیاید احساس کردم که حیف است که این تجربه را رها کنیم و در کنار دوستان جوان و باتجربه دیگر بتوانیم حرکت بکنیم.

در 12 سال فعالیت خود در همه پروژه های معابر، خیابان‌ها، گذرها و پروژه های کلان، پروژه میدان امام علی ع، در همه پروژه‌های جانداری که باید کلیدش می‌خورد حضور داشتم و الآن هم که کاندیدای شورا هستم.

ندای اصفهان: برای کمیسیون خاصی در شورای شهر برنامه دارید؟

– من تسلط در شهرسازی و مباحث اقتصادی و هم تسلط بر بحث حمل‌ونقل (که در رأسش مترو است) و ساختار بهره‌برداری اطلاعات ریالی دارم، یعنی شناخت کامل دارم. هم در حمل و نقل و هم در کمیسیون عمران و شهرسازی و کمیسیون اقتصاد ظرفیت دارم و مضافاً اگر توفیق باشد که وسیع‌تر از کمیسیون ها فعالیت کنم توانش را دارم که بتوانم تجربه‌هایمان را وسط بگذاریم حالا در هر کمیسیونی که باشد.

کمیسیون فرهنگی که خیلی داوطلب دارد که دوستانی دارند مطرح می کنند اما در کمیسیون عمران و حمل‌ونقل و کمیسیون اقتصاد این سه کمیسیون را می‌توانم دنبال کنم.

ندای اصفهان: فوری‌ترین و مهم‌ترین برنامه‌ای که شما وارد هر یک از این کمیسیون‌ها که شدید پیگیری می کنید چیست؟

– تکلیف طرح جامع معابر که شاید بگویم 95 درصدش حل‌شده و پنج درصد دیگر که مانده را باید انجام بدهیم که خاطرمان جمع شود. ولی رینگ چهارم شهر را باید دنبال بکنیم. یکی هم خط سه مترو را باید سرمایه‌گذاری کنیم چون الان شهر آلودگی‌اش زیاد است و روزبه‌روز هم دارد بدتر می‌شود لذا بر روی این قضیه هم باید سرمایه‌گذاری کنیم. بافت‌های فرسوده که باید تبدیل به بازسازی مسکن‌های مردم بشود آن‌ هم یکی از این گزینه هاست که در ذهن و تخصص من هست.

ندای اصفهان: شما عضو لیست مجمع نیروهای انقلاب اسلامی (اصولگرایان) هستید؟ دلیلتان برای حضور در این لیست چه بوده است؟

– من عضو اعضای مجمع بودم که متشکل از 30 تشکل اصولگرای فعال شهر و 100 شخصیت حقیقی اثرگذار شهر است و پس از کاندیداتوری آن‌ها رای گیری کردند و یک لیست دادند و قاعدتاً بنده هم پایبند آن هستم و در این عرصه جلو می رویم.

ندای اصفهان: یعنی صرف وابستگی به خود مجمع است که شما در لیست حضور دارید؟

– بله اگر مجمع نگفته بود من نمی‌آمدم و اگر تشخیص مجمع نبود دیگر حضورم ضرورتی نداشت.

ندای اصفهان: شما خودتان به این لیست به‌طور کامل رأی می‌دهید؟

– فعلاً قصدم همین است تا برویم جلو ببینیم چه می‌شود.

ندای اصفهان: به نظرتان بزرگ‌ترین ضعف شورای فعلی چیست؟ و این‌که بزرگ‌ترین حُسن ائتلاف نیروهای انقلاب که تشکیل داده‌اید چه می‌تواند باشد؟

– من بعد از انقلاب ادبیاتم این‌گونه است که ضعف‌ها را چون طرف مقابل است نگویم، اما این‌ها می توانستند سرعت بیشتری برای کارهایشان داشته باشند و تنها جمله‌ای که برای ضعف این‌ها می‌توانم بگویم همین است.

برای سوال دوم هم؛ آن انسجامی که هست خیلی در شورای شهر مؤثر است؛ انسجام، اتحاد و… بحث کلیدی شورا است. اگر اتحاد نباشد مانند شورای شهر اول تهران می‌شود که همه اصلاح‌طلب بودند ولی نتوانستند باهم کار بکنند و شورا منحل شد.

برای همین می‌گویم یک لیست واحد که بیش از 30 گروه در این مجمع نشستند، نظر گرفتند و یک تیم منسجم معرفی کردند که بتواند یک کاری بکند. این کلیدی است و این تجربه را من دارم که امیدوارم در همین‌جا دو دستگی یا سه دستگی نشود. من 12 سال که شورا بودم اتحادی که بین شورا و شهردار بود در ایران بی‌نظیر بود و دیگر هم اتفاق نخواهد افتاد. این مهم است که مدیریت جهادی منسجم متحد و با درک متقابل باشد.

ندای اصفهان: درمورد انتخابات ریاست‌ جمهوری شما موضع خاصی دارید؟ به نظرتان کدام کاندیدا اصلح است؟

– من چون عضو شورای جامعه اسلامی مهندسین کشور هستم و در شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین اصفهان هم هستم پس نظرم، نظر جامعه مهندسین است که آن‌ها چگونه سیاست‌گذاری بکنند.

ندای اصفهان: آن‌ها هنوز نظرشان را اعلام نکرده‌اند؟

– بله، همان هایی که جزء گروه ائتلاف تهران هستند و آقای باهنر دبیرش است از آن‌ها تبعیت می‌کنیم و در مجموع دعوت به مشارکت پرشور مردم در انتخابات داریم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715