یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۲

گزارشی از اصفهانی های حاضر در ۲۱مین نمایشگاه مطبوعات؛

درنگی بر یک ریخت و پاش تکراری!

در این مقال کم فرصت برای نقد زیاد نیست فقط اینها گوشه ای است از ضعف ها و باید و نبایدهای گردهمایی به اسم نمایشگاه مطبوعات اما رسانه های اصفهانی حاضر در این نمایشگاه چه کرده اند؟!

یادداشت میهمان ندای اصفهان- حجت الاسلام احسان تیموری/ 

نمایشگاه مطبوعات با تمامی حاشیه ها تمام شد، اما خروجی این دوره چه بود و چه نقشی در ارتقاء جایگاه مطبوعات و رسانه ها داشته است؟

رسانه هایی که تولید محتوای آنها در قالب های گوناگون توسط خبرنگارانی انجام می شود که در ابتدایی ترین شرایط برای تهیه خبر هم محدودیت دارند و حتی نه حقوق، نه بیمه و نه جایگاه ارزشمند خبرنگاری در سطح جامعه را هم بعضا برخودار نیستند.
سالیانه میلیاردها تومان هزینه برگزاری این نمایشگاه می شود ولی هنگامی که مطالبات خبرنگاران در خصوص معیشت و جایگاه خبرنگاری از مسئولان امر سوال می شود صدها دلیل برای مثلا عدم بیمه شدن خبرنگاران بیان می کنند که اکثر توجیهات به نبود بودجه و امکانات ختم می شود!
حال اگر برای بحث داغ کسری بودجه به عنوان مثال هزینه بیستمین دوره نمایشگاه مطبوعات را نگاه کنیم که طبق گفته مسئولان معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد مبلغی بالغ بر بیست و سه میلیارد و نهصد و چهل و شش میلیون ریال بوده است اگر همین هزینه ها در سال های گذشته را با کمی زیاد یا کم محاسبه کنیم نه تنها با این بودجه سنگین مشکلات عرصه خبر حل می شد که حتی بخشی از مشکلات رسانه های غیرخبری هم برداشته می شد.

قیمت غرفهاما سوالاتی به ذهن می رسد؛

اولا اینکه این نمایشگاه مطبوعات قرار است به کدام بخش از درخواست های اهالی خبر و رسانه پاسخ دهد؟
دستاورد حضور رسانه ها در این گردهمایی چند روزه با هزینه های کلان که آن هم اکثرا از جیب بیت المال است چیست؟
سوال آخر اینکه اگر نمایشگاه برگزار نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟
شاید اولین پاسخ به سوال این باشد که نمایشگاه محلی برای ارتباط با مخاطبین رسانه هاست و مسئولان و دست اندرکاران یک رسانه نیاز به ارتباط با مخاطبین برای ارتقاء سطح تولیدات و نیازسنجی از مخاطبین برای تولید محتوا هستند.
اگر این پاسخ را بپذیریم و به آمار و اطلاعات موجود در این زمینه مراجعه کنیم که خود همین رسانه ها منتشر کرده اند، به نتیجه ای جز رکود و عدم استقبال هرساله از این نمایشگاه نمی رسیم.

نمایشگاه مطبوعات

استقبال سرد مردم از نمایشگاه

پاسخ دومی که شاید بتوان به سوالات بالا داد این است که فضای چند روزه نمایشگاه محلی است برای حضور افراد شاخص اعم از وزرا یا مدیران یا افراد فرهنگی هنری در نمایشگاه که این فضا فرصتی را محیا می کند تا رسانه ها به اسم گفتگوی اختصاصی یا حضور فلان مسئول یا هنرپیشه و… برای مخاطبین خود اخبار لحظه به لحظه ارسال کنند و با القای اینکه فلان مدیر یا شخص به غرفه ما آمد یک خبر تولید یا چند عکس در رسانه خود منتشر کنند تا شاید ضعف خود در طول سال را با این چند روز نمایشگاه پوشش دهند.

البته رسانه اگر رسانه مقبول و مردمی باشد و دارای سابقه، از این حرکات زرد که رسانه های نوپا انجام می دهند به شدت پرهیز می کند ولی گویا عده ای در حد مدیرمسئول یا سردبیر یک رسانه کودک درونشان دچار بیش فعالی است و با هر روشی افرادی را شده با زور و هیکل به غرفه خود می برند بلکه کار مفیدی کرده باشند و کودک درون خود را ارضا کنند!

رفتار ملتمسانه بعضی از این افراد در لحظه دعوت از مهمانان آنچنان خفت آور است که انسان را از فعالیت در عرصه خبری سیر می کند! و نگارنده هنوز در این فکر است که می شود مسئولی را با التماس در محلی ببری و بتوانی بحث چالشی با او داشته باشی تا بتوانی مطالبات مردم را از آن پیگیری کنی؟

نمایشگاه مطبوعات
اما در این مقال کم فرصت برای نقد زیاد نیست فقط اینها گوشه ای بود از ضعف ها و باید و نبایدهای گردهمایی به اسم نمایشگاه مطبوعات اما رسانه های اصفهانی حاضر در این نمایشگاه چه کرده اند؟

روزنامه اصفهان امروز
روزنامه اصفهان امروز
 نخستين روزنامه سراسري استان اصفهان (از سال 1385) صاحب امتياز و مديرمسئول: «عبدالمحمد اكبری» و قائم مقام مديرمسئول و سردبير: «امير اكبری».
این روزنامه که به نوعی متنوع ترین و جامع ترین روزنامه اصفهان در سال های اخیر بوده امسال هم در نمایشگاه حضور فعال داشت. اصفهان امروزی ها در سال های گذشته با انتشار روزنامه اصفهان امروز، ویژه‌نامه روزانه شهر امروز، ویژه‌نامه روزانه اصفهان امروز اقتصادی، هفته‌نامه فوتبال ایرانی، ماهنامه طنز و کاریکاتور اصفهان نیمروز، ویژه‌نامه انگلیسی‌زبان Isfahan Today، ویژه‌نامه عربی زبان اصفهان الیوم، مجموعه اینفوگرافیک ها، ویژه‌نامه تندرستی و ویژه‌نامه‌های شهرستانی حرکت جدیدی در عرصه رسانه های مکتوب اصفهان پدید آورده اند.
اما دو رویداد را می توان به عنوان شاخص ترین ثمره حضور این روزنامه در 21مین دوره نمایشگاه ذکر کرد:
اول؛

حضور حسن روحانی رئیس جمهور در این غرفه که گفت: امیدواریم با تمهیدات و پیش‌بینی‌هایی که در دولت انجام می‌شود، شاهد جریان دائمی رودخانه زاینده‌رود در اصفهان باشیم.

 روزنامه اصفهان امروزدوم؛
رونمایی از سه محصول گروه نشریات اصفهان امروز که با حضور شهردار اصفهان! در این غرفه انجام شد.
روزنامه اصفهان امروز
نسل فردا

نسل فردا در سال 1370 با امتیاز هفته نامه به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی «رضا محزونیه» قدم به عرصه مطبوعات نهاد. این هفته نامه پس از 8 سال تلاش مستمر در سال 1378 به صورت روزنامه انتشار یافت که ابتدا در سطح استانی و سپس منطقه ای توزیع گردید. از سال 1387 تاکنون نیز با دریافت مجوز پخش سراسری در سراسر کشور توزیع می گردد.

نکته مهم از حضور این روزنامه قدیمی اصفهان بخشی از این یادداشت می باشد که در 17 آبان ماه منتشر شده؛ نویسنده نگاشته است: «اما صبح شنبه نمایشگاه، حال و هوای مطبوعاتی نداشت. هنوز بسیاری از غرفه ها آماده نبودند و خبری هم از حضور مسئولان ذیربط نبود؛ ظاهرا ترجیح داده اند روزهایی از نمایشگاه بازدید کنند که تب و تاب افتتاحیه گذشته باشد و نظم بیشتری حاکم باشد. حالا قرار است در روزهای آتی نمایشگاه، با حضور رییس جمهور برای افتتاح رسمی، رونق بیشتری پیدا کند، اما به هر حال مگر می شود نمایشگاه، مربوط به رسانه باشد و حاشیه نداشته باشد؟ از عدم حضور چند خبرگزاری بزرگ کشور در نمایشگاه که همه ساله بزرگترین غرفه ها را در اختیار داشتند و برای خود برو و‌ بیایی داشتند و می گویند، امسال برای اعتراض به کوچک شدن غرفه خویش، در نمایشگاه حاضر نشده اند گرفته، تا بنرهایی که در سطح شهر تهران نصب شده و گنگ و مبهم بوده و حتی ساعت بازدید نداشتند و عدم حضور رسانه‌های خارجی که تا سال های قبل، یک طبقه مجزا از محیط نمایشگاه را به خود اختصاص داده بودند و تا این لحظه که نگارنده یادداشت می نویسد، خبری از حضور آنها، به ویژه چشم بادامی ها نیست؟»

روزنامه نسل فرداشبکه اطلاع رسانی شهر!

شبکه اطلاع رسانی شهر اصفهان شامل خبرگزاری ایمنا و روزنامه اصفهان زیبا در نمایشگاه مطبوعات کشور حضور یافتند تا از غافله رسانه های حاضر در این نمایشگاه عقب نمانند!

روزنامه اصفهان زیبا به مدیر مسئولی «مهدی جمالی نژاد» شهردار اصفهان و سردبیری «مجتبی شاهمرادی» و خبرگزاری ایمنا به مدیر مسئولی «اصغر آذربایجانی» و سردبیری «سید هدا محمدی» دو ارگان خبری و رسانه ای شهرداری اصفهان می باشند.

روزنامه اصفهان زیبا در بیش از یک دهه فعالیت خود فراز و فرودهای زیادی داشته است ولی به علت عدم ثبات مدیریتی هیچگاه تریبون مردم و حتی شهرداری هم نشده است. اما با راه اندازی خبرگزاری ایمنا که روزگاری قرار بود تریبون جهانی! شهر اصفهان باشد در روزگار فعلی تریبون مدیران شهری اصفهان برای پیگیری نهضت اسفالت شده است، در خوش بینانه ترین حالت!

اما مجموعه شبکه اطلاع رسانی شهر با حضورش در نمایشگاه چه دستاوردهایی داشته است؟

اول؛

تریبونی برای حضور افراد اصلاح طلب در رسانه به اصطلاح اصولگرا؟

خبرگزاری ایمنا

n00210582-r-b-012

n00210464-r-b-002

دوم؛

تریبونی برای هنرپیشگان درجه چندم!

خبرگزاری ایمنا

سوم؛

تریبونی برای دور هم بودن!

خبرگزاری ایمنا

چهارم؛

تریبونی برای پژواک خشکی زاینده رود!

خبرگزاری شهر

اسامی «غرفه»‌های برتر در حوزه‌های ٩ گانه بیست‌ویکمین نمایشگاه مطبوعات به شرح زیر است:

بخش نشریات محلی و استانی/ صفای سخن

بخش عمومی و خانواده/ چهار فصل

بخش دین و اندیشه/ به طور مشترک خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) و خبرگزاری حوزه

بخش فرهنگی– هنری/ پایگاه خبری شادشو

بخش آموزشی تخصصی/ پایگاه خبری وبدا

بخش سیاسی– اقتصادی/ مهرنامه

بخش موسسات مطبوعاتی/ اصفهان امروز

بخش روزنامه ها/ شهروند

بخش خبرگزاری های عمومی/ خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

همچنین در میان ادارات کل ارشاد استان ها، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان حائز بیشترین امتیاز و غرفه برتر ادارات کل ارشاد استان‌ها شناخته شد.

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715