یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸

چاله‌ای که بانک مرکزی برای کشور کنده است

بانک‌ها با خلق پول روزانه ۱.۶ هزار میلیارد تومان، وضعیتی به نقدینگی بخشیده‌اند که گرانی و تورم افسارگسیخته کشور یک نتیجه آن است.

به گزارش ندای اصفهان، آنگاه که مشکلات کشور به دلیل مسائل خارجی به وجود بیاید طبیعتاً هیچ کسی در داخل محکوم نبوده و نباید زیرسؤال برود اما بسیار دردناک و غیرقابل پذیرش خواهد بود اگر ببینیم مشکلات اقتصادی کشور در اثر سیاست‌های غلط برخی افراد در داخل کشور به وجود آمده‌اند.

*نقدینگی عامل تورم

حتما در بهبوهه بیان مشکلات اقتصادی کشور کلمه «نقدینگی» را شنیده‌اید. نقدینگی به سرمایه‌ای گفته می‌شود که در زمان کم قابل تبدیل شدن به پول برای خرید باشد. در اقتصاد کشورهایی مانند ایران که تفکر غالب بر اقتصاددانان دولت، نظریه بازار آزاد است، نقدینگی بالا می‌تواند موجب تورم بسیار زیادی شود.

اقتصاد بازار بر مبنای عرضه و تقاضا است و هر چه تقاضا برای خرید کالایی زیاد بشود، ارزش و اعتبار آن بالا رفته و در نتیجه قیمت آن افزایش پیدا می‌کند.

نقدینگی در ایران زیاد است و روز به روز نیز زیادتر می‌شود با «خلق پولی» که بانک‌ها می‌کنند و با روش غلطی که زیر نظر «بانک مرکزی» و قوانین و دستورالعمل‌های آن در پیش گرفته‌اند، گویا نابودی اقتصاد ایران را هدف قرار داده‌اند.

خلق پول بانک‌ها همان علم کیمیایی است که سال‌ها دانشمندان قدیمی به دنبال آن بوده‌اند تا مس را تبدیل به طلا کنند و همان معدن طلای مخفی است که سال‌ها جویندگان طلا آن را جستجو می‌کنند و همان آینه‌ای است که پول را در مقابل آن قرار می‌دهی و دو برابر می‌شود.

*خلق پول زیرنظر بانک مرکزی

فرض کنید شما یک میلیون تومان پول نقد به بانک می‌برید تا به حساب شما واریز کند. بانک پول شما را دریافت می‌کند. آن چه شما به بانک داده‌اید یک میلیون تومان است و آن همان پول نقدی است که به بانک به امانت داده‌اید. بانک موجودی حساب شما را به اندازه یک میلیون تومان افزایش داده و بالا می‌برد.

اکنون کمی دقیق‌تر به موضوع نگاه کنیم. زمانی که بانک یک میلیون تومان ما را گرفت، باید آن را اختصاص می‌داد به حساب ما که این کار از طریق بالا بردن موجودی حساب ما انجام می‌شد. به عبارت دیگر بانک باید پولی که از ما گرفت را کناری می‌گذاشت و در ازای آن حساب ما را یک میلیون تومان افزایش می‌داد اما آیا واقعا بانک‌ها چنین می‌کنند!؟

پاسخ منفی است. بانک‌ها علاوه بر این که حساب ما را یک میلیون تومان افزایش می‌دهند، آن پول را هم به موجودی خود اضافه می‌کنند و در نتیجه به ازای یک میلیون تومانی که ما به بانک می‌دهیم دو میلیون تومان موجودی حاصل می‌شود، یک میلیون تومان پولی که بانک به دست آورده و آن را وارد گردش مالی خود می‌کند و یک میلیون تومانی که به موجودی حساب ما اضافه می‌کند.

حقیقت این است که بانک باید آن یک میلیون تومان که به او امانت دادیم را بعد از اضافه کردن به موجودی حساب ما، از چرخه بانکی حذف کرده و در کناری ذخیره می‌کرد، چرا که با افزایش دادن موجودی حساب ما به یک میلیون تومان، این پول را تبدیل به اعتبار حساب ما کرده است.

*بانک مرکزی یک مقصر اصلی تورم افسارگسیخته

این روالی است که در همه بانک‌ها زیر نظر بانک مرکزی و تحت قوانین این بانک جریان دارد و چون مرتب بانک‌ها در حال تبادلات بانکی بلاوقفه هستند، مشکلی برای آن‌ها ایجاد نمی‌کند اما این خلق پول حجم نقدینگی در کشور را افزایش داده و به اقتصاد ایران ضربه می‌زند.

یکی از مهمترین عوامل تورم افسارگسیخته در کشور ما همین خلق پول و افزایش نقدینگی در کشور است که بر اساس آمار خود بانک مرکزی روزانه 1.6 هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید به اقتصاد کشور تزریق می‌کند.

روزانه 1.6 هزار میلیارد تومان پول خلق شده و وارد چرخه اقتصادی کشور می‌شود و با این حجم نقدینگی، نباید انتظار اقتصادی بهتر از آن چه هم اکنون هست را انتظار داشت.

این را بگذارید در کنار اقدامات منفی دیگر این نهاد مالی که یک نمونه آن بی‌توجهی به 170 بار هشدار مراجع تقلید طی تنها چهار سال گذشته در رابطه با بانکداری ربوی است. ایات اعظام نوری همدانی، جوادی آملی، مکارم شیرازی، علوی گرگانی، سبحانی و مظاهری از جمله این مراجع هستند که هر یک بارها نسبت به اثرات این شیوه بانکداری بر اقتصاد کشور بر مبنای قوانین الهی سخن گفته و تذکر داده‌اند.

انتهای پیام/

منبع:صاحب نیوز

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


لیست شورای شهر مجمع نیروهای انقلاب اسلامی اصفهان
لیست شورای شهر مجمع نیروهای انقلاب اسلامی اصفهان
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715