دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸

«دین بدون مناسک» همان عرفان‌های نوظهور و زمینی است؛

پاسخ به شبهات حسن آقامیری در مبعث رسول الله(ص)

بحث تقلید در احکام دین مربوط به مقطع دبستان و راهنمایی است که دانش آموزان دختر و پسر به سن تکلیف می‌رسند و گفته می‌شود فرد یا خودش باید مجتهد باشد یا از مجتهد جامع الشرایطی که مرجع تقلید نام دارد تبعیت کند. آیا آقامیری مرجع تقلید ما است که می‌خواهد احکام دین را تعطیل کند؟

ندای اصفهان- نسرا (نهضت سواد رسانه انقلاب) استان اصفهان

همزمان با مبعث رسول الله(ص) در اسفند 13400، یک کلیپ 19 دقیقه ای از سخنان (شبهات) آقای حسن آقامیری به دست من رسید که علاوه بر بدبین کردن مردم به مسئولین نظام و قشر مذهبی، مناسک دینی را بدون اهمیت می دانست و زیر سوال می برد و برخی دوستان خواستار پاسخ به آن شدند. متاسفانه تخریب و شبهه انداختن راحت است اما پاسخ دادن بیشتر زحمت می‌خواهد و زمانبر است؛ بنده با وقت محدود صرفا پاسخ مختصری به این شبهات را آورده ام وگرنه بیش از اینها باید حرف‌های ایشان نقد شود.

مطالب زیر هرکدام ناظر به یک شبهه آقامیری مطرح شده است؛

1- ژست اخمو به خود گرفتن و یک طرفه بدون حضور کارشناسان حرف زدن نشانه برحق بودن نیست.

2- چرا باید کسی با شنیدن یک سخنرانی ذوق دینداری و عبادت پیدا کند و با شنیدن یک سخنرانی دیگر از دین زده شود؟ آیا با خوردن یک خیار سردی و با خوردن یک مویز گرمی مان میشود؟

این نشان دهنده این است که دین ما تقلیدی بوده و با مطالعه و تحقیق به دست نیامده است!

از این دست کلیپ‌ها با یک موسیقی پس زمینه زیبا و تحریک احساسات در فضای مجازی زیاد است. نباید اینقدر راحت تحت تاثیر قرار بگیریم.

به خاطر داشته باشیم پیامبر اسلام فرمودند: «نگهداشتن دین در آخرالزمان مانند نگهداشتن آتش در كف دست است».

الآن ما در عصر آخرالزمان هستیم و دینداری خیلی سخت شده است، باید بیشتر مراقب باشیم.

3- بهتر است مخاطب از خود سوال کند چرا «حسن آقامیری» خلع لباس شده است؟ و در حوزه علمیه هم هیچ کس نظرات ایشان را تایید نکرده و حتی برادر خود این شخص «حجت الاسلام حسین آقامیری» فردی بسیار انقلابی هستند و با برادر خودش مخالف است. در این نامه حسین آقامیری مطالب برادرش را التقاطی، سطحی و به هم بافتن حق و باطل می‌داند 👇

https://www.hawzahnews.com/news/900039

سوال اینجاست که صدها سخنران خوب در حوزه دین مشغول سخنرانی هستند، چرا فقط کلیپ‌های حسن آقامیری اینچنین گسترده در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و یوتیوب پخش می‌شود؟ چرا سایر اساتید و سخنران‌های مذهبی حرف‌هایشان دیده نمی‌شود؟ آیا جنگ نرم دشمن واقعی است یا تخیلی است؟

4- آقامیری همواره در سخنان خود کلی گویی می‌کند تا راه فرار داشته باشد و اکثرا شیوه اش بگم بگم است!

مثلا می‌گوید «چرا دزدی میکنید؟ چرا پارتی بازی می‌کنید؟ چرا ظلم در حق مردم می‌کنید؟ چرا دین فروشی می‌کنید؟»

ایشان باید دقیقا اسم و فامیل دزد را بیاورد و به مورد دزدی اشاره کند، اگر این مورد قبلا توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی رسیدگی شده که حرف جدیدی نیست، اما اگر مورد جدیدی است باید سند ارائه کند و فردی که دزد خطاب شده حق اعاده حیثیت دارد و می‌تواند از دست این فرد شکایت کند.

درمجموع همه می‌دانند که همیشه عده ای دزد و ظالم در جامعه وجود دارند و خود جمهوری اسلامی اخبار دزدی‌ها را منتشر می‌کند، اما اینکه با کلی گویی و بدون ذکر مصداق، مردم را به نظام و حوزه‌های علمیه بدبین بکنیم، فقط سیاهنمایی و تفکر شیطانی است.

به خاطر دارم در حادثه اسیدپاشی که چند سال قبل در اصفهان رخ داده بود ایشان بدون دلیل و سند بچه‌های بسیجی را متهم کرد و گفت: «بسیجی هستی که باش، چرا به صورت دختر مردم اسید می‌پاشی؟!!»

در همین کلیپ می‌گوید «برای اینکه برای اداره حکومت پول می‌خواستند برخی آقایان به این حکم رسیده اند که کسی اگر زکات ندهد حکم اعدام دارد!»

لعنت بر شیطان خبیث! ایشان باید بگوید کدام یک از آقایان چنین حکمی داده، اصلا سنی بوده یا شیعه؟ چنین حکمی اصلا وجود ندارد.

5- دین تشکیل شده از 3 قسمت است:

عقاید، اخلاق و احکام (یا همان مناسک).

عقاید تقلیدی نیست و اتفاقا باید برای اثبات توحید، نبوت، معاد، عدالت و امامت، فرد مطالعه کند و عقاید خودش را محکم کند. کتاب‌های خوبی هم در این زمینه چاپ شده که کمک به افراد می‌کند.

اخلاق هم بحث مهم دیگری است که علما برای آن کتاب‌های زیاد اخلاقی نوشته و اسوه برتر اخلاق پیامبر اسلام(ص) است و مثلا کتاب سنن النبی از علامه طباطبایی(ره) بسیار مفید است.

بخش دیگر احکام است که دین اسلام مانند دین مسیحیت نیست که تهی از احکام باشد، بلکه احکام واجب، حرام، مباح، مستحب و مکروه داریم و از هیچ مساله ای در زندگی فروگذار نکرده است.

دین درباره واجب و حرام سختگیری بیشتری کرده اما درباره مستحب و مکروه سختگیری ندارد و به خود فرد بستگی دارد که انجام دهد اما حتما خداوند در آنها خیر و مصلحت ما را لحاظ کرده است.

آقامیری به این قسمت از دین «مناسک» می‌گوید، درحالی که جمهوری اسلامی بیشتر مردم را دعوت به عقلانیت (اعتقادات) کرده و اینکه فردی هنگام نماز انگشتر دست بکند یا نکند به نظام و حوزه‌های علمیه چندان ارتباط ندارد. الآن کسی نماز نخواند مگر جمهوری اسلامی با او کاری دارد؟ فقط برای روزه خواری گفته اند اگر در ملأ عام باشد برخورد شود که متن خود دین و حدیث است هرچند آن هم چندان اجرا نمی‌شود.

6- توجه شود بحث «احکام» برخلاف «اعتقادات» تقلیدی است و باید به حکم مراجع تقلید مراجعه شود.

بحث تقلید در احکام دین مربوط به مقطع دبستان و راهنمایی است که دانش آموزان دختر و پسر به سن تکلیف می‌رسند و گفته می‌شود فرد یا خودش باید مجتهد باشد یا از مجتهد جامع الشرایطی که مرجع تقلید نام دارد تبعیت کند.

آیا آقامیری مرجع تقلید ما است که می‌خواهد احکام دین را تعطیل کند؟

اینکه در روایات اسلامی گفته «اگر تعداد افراد نمازجماعت بیش از 10 نفر باشد ثواب آن قابل شمارش نیست»، آیا روایت ساختگی است که ایشان زیر سوال می‌برد؟ این روایت اهمیت نماز جماعت را با زبان تمثیل بیان می‌کند و دعوت به اتحاد و جماعت مسلمین است و واقعا هم خدا بخیل نیست که ثواب غیرقابل شمارش برای شما بنویسد.

البته باید به دین نگاه جامع و کامل داشت؛ گناهان کبیره ای هستند که کل اعمال خیر انسان را هم از بین می‌برد، از آن طرف توبه واقعی را داریم که کل اعمال زشت گذشته را از بین می‌برد. آقامیری اینها را نمی‌فهمد.

7- ایشان سوال می‌پرسد: «چرا پشت سر معاویه مست نماز می‌خوانی؟ آیا تو امام جماعت مست هستی یا نمازگذار مست؟»

پاسخ این است که هیچکدام!

ما نه پشت سر امام جماعت مست نماز می‌خوانیم نه خودمان مست هستیم! اینکه قاتلان امام علی ع یا قاتلان حسین ع پشت سر معاویه و یزید نماز می‌خوانند چه ارتباطی با ما دارد؟

اتفاقا ما با اموی‌ها و یزیدی‌ها که همان داعش هستند سال‌هاست سر جنگ داریم و این جنگ حق و باطل است که در طول تاریخ ادامه دارد.

8- اینکه شخصی برای ثواب بیشتر مطابق روایات «انگشتر عقیق» در دست کند چه اشکالی دارد؟

انگشتر عقیق خیلی گران نیست و حتی فقرا هم می‌توانند انگشتر عقیق در دست کنند. حتما فواید و حکمت هم در آن است که روایت اهل بیت(ع) به آن اشاره کرده است.

البته این را حتی بچه دبستانی هم می‌داند که کسی که انگشتر عقیق بزرگتر در دست کرد دلیل نمی‌شود به بهشت برود و مجموع اعمال انسان در کفه ترازو سنجیده می‌شود.

اگر عملی هم از سر ریا باشد که اصلا ثواب ندارد و قرار نیست ریاکار به بهشت برود.

اگر هم انسان حسرت انجام عمل خیری دارد اما پول کافی برای آن ندارد، باز هم به خاطر نیتی که داشته ثواب آن عمل برایش حساب می‌شود و این زیبایی دین اسلام است.

9- اینکه صدای اذان از مسجد پخش بشود واجب است و اصلا فلسفه اذان همین اطلاع رسانی است. اما اینکه از صدای بلندگوی مسجد آهنگ پخش شود و مزاحم همسایه‌ها شویم، هیچ کدام از علما موافق این نیست و مانند حجت الاسلام قرائتی در سخنرانی‌های خود با آن مخالفت کرده اند و آقامیری حرف جدید نزده است.

10- اینکه جناب آقامیری اشکالات مسیحیت و حکمای ظالم عثمانی و اموی و غیره را در طول تاریخ مثال می‌زند چه ارتباطی به حکومت اسلامی شیعه ما دارد؟

اینکه اشاره به برخی خرافات در ذهن مردم یا عادات غلط رفتاری مردم می‌کند کجا مورد تایید علمای شیعه در طول تاریخ بوده؟

آقامیری یک جمله صحیح در حرف‌هایش دارد و می‌گوید «احمق نباش!»

این جمله هم به درد خودش می‌خورد و هم به درد همه.

11- نتیجه حرف‌های آقامیری در ترویج «دین بدون مناسک» که صرفا باید حال خوبی داشته باشیم و مهربان باشیم، این همان عرفان‌های نوظهور و زمینی است، الآن عرفان‌های هندی، سرخپوستی، بودایی، عرفان حلقه و حتی مسیحیت پروتستان همین را دارند تکرار می‌کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


لیست شورای شهر مجمع نیروهای انقلاب اسلامی اصفهان
لیست شورای شهر مجمع نیروهای انقلاب اسلامی اصفهان
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715