جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۴

۸۰درصد مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی شدید است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه ۸۰ درصد مساحت استان اصفهان درگیر خشک‌سالی شدید است، گفت: در یک دوره ۱۰ ساله تمام استان اصفهان در معرض خشک‌سالی قرار گرفته است.

به گزارش ندای اصفهان،منصور شیشه‌فروش اظهار داشت: با توجه به وجود رودخانه‌های فصلی و پرخطر در سطح استان و ضرورت پیشگیری از سیل از وزارت نیرو درخواست داریم اقدامات لازم را در این راستا برای مهار سیل را انجام دهد.

وی با بیان اینکه خشک‌سالی و سیل دو روی یک سکه هستند که در برخی مناطق گاهی سیلاب‌ها نقطه‌ای به وقوع می‌پیوندند، افزود: لازم است که وزارت نیرو با تأمین آب در زمینه اجرای طرح‌های سد کوچک و مهار آب‌های سطحی برای ارجاع طرح‌‌های مهندسی رودخانه در استان اعتبارات لازم را اختصاص دهد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با تأکید بر اینکه در قانون، وزارت نیرو برای اجرای طرح‌های پیشگیری از سیل مسئولیت دارد زیرا با توجه به خشک‌سالی باید بتوانیم این آب‌ها را جمع‌آوری کنیم، گفت: با توجه به بررسی‌های انجام شده همچنان کل استان اصفهان در معرض خشک‌سالی است و در یک دوره 10 ساله تمام استان در معرض خشک‌سالی قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید

وی با بیان اینکه 80 درصد مساحت استان اصفهان درگیر خشک‌سالی شدید است، بیان کرد: در پاییز و زمستان 99 و فروردین 1400 به سبب شکل‌گیری الگوهای نامناسب جوی و افزایش ارتفاع در لایه‌های میانی جو و عدم تغذیه رطوبت کافی در سامانه‌ها جوی شاهد کاهش چشمگیر فعالیت‌ها جوی در استان بوده‌ایم.

شیشه‌فروش خاطرنشان کرد: در استان ماهیت خشک‌سالی به این صورت است که شرایط کم‌بارشی و بالا بودن میانگین میزان دما نسبت به مقادیر نرمال، کاهش پوشش برف، کاهش رطوبت خاک، سبب تشدید خشک‌سالی در سال گذشته و امسال شده است.

وی با اشاره به اثرات کمبود آب و خشک‌سالی تصریح کرد: فرونشست زمین، کم بارشی، بالا بودن میانگین هوا نسبت به مقادیر بلند مدت و نرمال، کاهش رطوبت خاک سبب تشدید خشک‌سالی می‌شود.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715