دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۴:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹

معرفی کتاب/

به قلم محسن نصری: اقتصاد رضوی (مبانی اقتصاد مقاومتی از دیدگاه امام رضا ع)

کتاب «اقتصاد رضوی» با هدف تشریح مبانی اقتصاد مقاومتی در سه محور تولید، توزیع و مصرف از دیدگاه امام رضا(ع) نگاشته شده است که به مباحثی همچون کسب روزی حلال، نفی تکاثر و سرمایه‌داری، برادری و تعاون، نفی بخل و انحصارطلبی، مصرف شاکرانه و نفی اسراف پرداخته است

به گزارش ندای اصفهان، برای رسیدن به حیات طیبه که مصداق آن تمدن نوین اسلامی و همان آرمان اصلی زندگی بشر برای سعادت دنیا و عقبی است، خداوند صراط مستقیم و امر و نهی‌هایی را در عرصه‌های مختلف فردی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و غیره قرار داده است که مبنای این مواهب در آیات و روایات اهل بیت آمده است. به همین جهت برای پیدا کردن نقشه راه زندگی به ویژه در باب مسائل اقتصادی که جامعه ما به جهت تحریم و تهدید دشمنان، سستی و کم فعالیتی برخی از مسئولان گرفتار برخی از مشکلات اقتصادی شده، نیاز است که به دنبال نسخه درمان آن برویم.

کتاب «اقتصاد رضوی» با هدف تشریح مبانی اقتصاد مقاومتی در سه محور تولید، توزیع و مصرف از دیدگاه امام رضا(ع) به قلم محسن نصری نگاشته شده که به مباحثی همچون کسب روزی حلال، نفی تکاثر و سرمایه‌داری، برادری و تعاون، نفی بخل و انحصارطلبی، مصرف شاکرانه و نفی اسراف پرداخته است.

محسن نصری نویسنده کتاب «اقتصاد رضوی» درباره علت نگارش این کتاب گفت:

با توجه به اینکه در سال 1392 رهبر معظم انقلاب بحث اقتصاد مقاومتی را به عنوان درمان مسائل و مشکلات اقتصادی مطرح و در بهمن ماه همان سال سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی را در 24 بند عنوان فرمودند؛ بنده با توجه به جایگاه امام رضا(ع) در جامعه ایران و جهان اسلام، نکات مورد توجه و نظر حضرت رضا (ع) در باب اقتصاد را بررسی و استخراج کردم. به همین جهت کتاب اقتصاد رضوی در سال 92 به چاپ اول و در سال 95 به چاپ دوم رسید که محور مباحث در این کتاب در سه بخش تولید، توزیع و مصرف است.

با سود کم مشکلات برطرف می‌شود

وی افزود: مبانی اقتصاد مقاومتی از دیدگاه امام رضا(ع) در همین سه محور تولید، توزیع و مصرف مطرح شده که حضرت در تولید، به مسئله رزق حلال اشاره دارند که باید تلاش کنیم نیازها و امکانات خود و کشور را با کسب حلال به دست آوریم. دربخش توزیع، مباحث عدالت مطرح است که برعکس نظام سرمایه داری غرب، عدالت باید جایگاه ویژه داشته باشد چرا که در تفکر اقتصاد اسلامی عدالت یک اصل مهم است. در بخش مصرف، عدم اسراف و اقتار عنوان شده، به عبارتی اسراف خروج از حد و اقتار کمتر از حد مصرف کردن است که هر دو مورد نهی و نکوهش حضرت رضا (ع) واقع شده است. این دستورات در حوزه اقتصاد در قطعه پالتویی در 167 صفحه تنظیم شده است.

نصری با اشاره به اهمیت چنین موضوعاتی خاطرنشان کرد: باید برای تنظیم سبک زندگی، به دستورات قرآن و عترت مراجعه کنیم که این کتاب بخشی از آن را به ویژه در اقتصاد دارد. برای نمونه در بخشی از کتاب آمده است که حضرت رضا (ع) به سود کم قائل بودن در خرید و فروش و تجارت، تاکید کرده‌اند و جالب است که امروز بخشی از مشکلات جامعه به دلیل بی دقتی برخی از اشخاص، گران فروشی، اجحاف و بی انصافی، ثروت‌اندوزی با ضایع کردن حق دیگران است که اگر سود کم را مد نظر داشته باشیم با عملی شدن همین دو کلمه از امام رضا (ع) در اقتصاد و زندگی ما توسط 83 میلیون نفر، بسیاری از گرانی ها، تورم و مشکلات برطرف می‌شود.

با تئوری‌های غربی و سرمایه‌داری مشکلات اقتصاد برطرف نمی‌شود

وی همچنین در مورد ارتباط دانشگاه با اقتصاد مقاومتی گفت: حدود 4.5 میلیون دانشجو داریم که در رشته‌های مختلف تحصیل می‌کنند و بسیاری از این رشته‌ها با اقتصاد در ارتباط است که قطعا با تئوری‌ها و نظریه‌های مختلفی در اقتصاد روبه‌رو می‌شوند.

نویسنده کتاب« اقتصاد رضوی» گفت: با این وجود چون ما در جامعه اسلامی زندگی می‌کنیم و معتقد به اهل بیت (ع) هستیم، دانشگاه‌های ما به خصوص در حوزه علوم انسانی و رشته‌هایی همانند اقتصاد باید به سمت تعابیر و سخنان خداوند و اهل بیت (ع) سوق پیدا کند. امروزه شاهد نظام غربی سرمایه داری، جنبش وال استریت در آمریکا و جنبش جلیقه زردها در فرانسه هستیم که حتی خود مردم اروپا و آمریکا جایگاهی را برای نظام و اقتصاد سرمایه داری قائل نیستند و حال اگر دوباره در دانشگاه‌ها تئوری‌های نظام سرمایه داری و غربی را بخوانیم طبیعتا در مناصب مختلف اقتصاد نمی‌توانیم اقتصاد جامعه را مدیریت کرده و دچار مشکل می‌شویم و به همین دلیل در بحث اقتصاد باید بخش مهمی از آن یعنی تئوری و نظرات علمی توجه ویژه‌ای شود.

(ویدیوی معرفی کتاب توسط مولف استاد محسن نصری)

جهت آشنایی با دیگر آثار استاد محسن نصری می توانید اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام/ تسنیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


لیست شورای شهر مجمع نیروهای انقلاب اسلامی اصفهان
لیست شورای شهر مجمع نیروهای انقلاب اسلامی اصفهان
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715