جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹

اثری ارزشمند از استاد محسن نصری؛

حماسه لشکر 14 امام حسین(ع) در دو کتاب مرجع «اصفهان دارالشهدا» و «خط شیر دارخوین»

این کتابها همچون سند و تذکری است تا فراموش نکنیم دارخوین، منشاء و مبنای لشکری است که هنوز در حال رزم است و بعثی و داعشی، برایش تفاوت نمی کند زیرا هر دو یکی هستند و رهبر اصلی آن‌ها آمریکا است...

به گزارش ندای اصفهان، دفاع مقدس جنگ اراده‌ها و کارگاه مردانگی و انسان‌سازی بود که ابهت پوشالی شرق و غرب را درهم شکست. مطمئناً اصفهان با بیش از 23 هزار شهید و دو لشکر فعال در طول دفاع مقدس، نقش و جایگاه بی‌بدیل و خاصی دارد، البته نقش‌آفرینی اصفهان به دوران دفاع مقدس محدود نمی‌شود و این پیشتازی در یاوری حق و شهادت‌طلبی را امروز هم در مدافعان حرم و سربازان بی‌ادعای این قطعه از بهشت ایران‌زمین مشاهده می‌کنیم.

کتاب «اصفهان دارالشهدا» و «خط شیر دارخوین» دو جلد منتشره از مجموعه‌ای 14 جلدی است که به تاریخ شفاهی حماسه های لشکر 14 امام حسین(ع) و تحلیل جایگاه اصفهان در دفاع مقدس با توجه به پیشینه این شهر از بدو ورود اسلام می‌پردازد.

این دو کتاب که در سال 1399 برنده لوح تقدیر و تندیس جایزۀ کتاب اصفهان در حوزۀ دفاع مقدس شده اند به قلم محسن نصری و به همت انتشارات ستارگان درخشان (وابسته به سپاه صاحب‌الزمان استان اصفهان) در 680 و 673 صفحه به زیور طبع آراسته شده است و امید است که با تامین بودجه مجلدات دیگر آن نیز به چاپ برسد.

کتاب اول: اصفهان دارالشهدا

در کتاب اول از مجموعه 14 جلدی به بررسی «نقش اصفهانی‌ها در پذیرش اسلام و تشیع و انقلاب اسلامی»؛ «بازگشت امام خمینی به ایران»؛ «نقش اصفهان در پاسداری از انقلاب اسلامی و مقابله با بحران‌تراشی دشمنان در کردستان، گنبد، سیستان بلوچستان و خوزستان» و… پرداخته می‌شود. در پایان اطلاعاتی درباره «لشکر 14 امام حسین اصفهان» در سه مقوله «هجرت»، «جهاد» و «شهادت» ارائه می‌شود.
کتاب دوم: خط شیر دارخوین
در کتاب دوم به کارنامه عملیاتی لشکر امام حسین(ع) در بازه 31 شهریور 1359 الی 31 اردیبهشت 1360 می پردازد. کتاب در سه خاکریز نوشته شده است تا شرح دهد خط شیری‌ها بودند که لشکر امام‌حسین علیه‌السلام را شکل دادند.
این تذکری است تا فراموش نکنیم دارخوین، منشاء و مبنای لشکری است که هنوز در حال رزم است و بعثی و داعشی، برایش تفاوت نمیکند زیرا هر دو، یکی هستند و رهبر اصلی آن‌ها آمریکا است.
نویسنده کتاب، محسن نصری مدرس دانشگاه، رزمنده و جانباز دفاع مقدس در انگیزه گردآوری و نگارش کتاب ها می گوید:

«بعد از دفاع مقدس چند حرکت محدود انجام شد تا حماسه شهدا در لشکر امام حسین (ع) ثبت شود اما نیمه‌کاره رها شده، در سال 92 یک مجموعه به نام تاریخ شفاهی لشکر امام حسین (ع) راه‌اندازی شد که بعدها به مرکز تدوین کارنامه عملیاتی لشکر امام حسین(ع) تغییر نام داده شد.

 در سال 1392 احمدرضا عشوریون که جانشین لشکر امام حسین (ع) بود، مسؤول این مجموعه شد و از بنده دعوت کرد کاری را برای لشکر امام حسین (ع) آغاز کنم؛ که مجموعه 14 جلدی تاریخ لشکر 14 امام حسین (ع) را طراحی و دو جلد اول آن را تحقیق و تدوین کردم.

لازم است بدانیم که رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها و بارها سفارش به تدوین خاطرات دفاع مقدس و لشکر امام حسین(ع) داشته‌اند که به عنوان نمونه در سفر به شیراز در سال 87 فرمودند، لشکر امام حسین (ع) و نجف اشرف تاریخ خود و حماسه‌های شهدا را تدوین کنند.

با توجه به نام لشکر 14 امام حسین (ع)، یک مجموعه 14 جلدی را طراحی کردم که از قبل از دفاع مقدس شروع و تا پس از این حماسه ادامه می‌یابد و کارنامه حماسه لشکر 14 امام حسین (ع) را ثبت می‌کند که کاری ارزنده برای نسل امروز و آیندگان است.»

نویسنده در یک مصاحبه مطبوعاتی می گوید:

«در جلد اول و دوم، بیش از 5 سال کار کردم و با بیش از 100 نفر مصاحبه کردم، با رزمندگان، جانبازان و فرماندهان آن ایام و با استفاده از منابع مکتوب و شفاهی مجموعه‌ای آماده شد که محتوای آن دارای سه بخش گزارش، خاطرات و تحلیل است. باید یک پل از دفاع مقدس 10 ساله به امروز بزنیم و از همان الگوها برای حماسه‌های امروز در اقتصاد مقاومتی و گام دوم انقلاب بهره ببریم، در این مجموعه تلاش شده با خاطرات، گزارش‌ها و تحلیل به امروز پل زده شود که بگوییم می‌شود اینگونه عمل کنیم و موفقیت‌هایی رقم بزنیم.»(+)

(ویدیوی معرفی کتاب در سیمای اصفهان توسط زهره سادات هاشمی)

(ویدیو معرفی کتاب اصفهان دارالشهدا -حماسه لشکر 14 امام حسین ع- توسط مؤلف)

(ویدیو معرفی کتاب خط شیر دارخوین -کارنامه عملیاتی لشکر امام حسین ع- توسط مؤلف)

علاقه مندان می توانند جهت آشنایی با دیگر آثار استاد محسن نصری اینجا را کلیک کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715