پنجشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس: برخی مدیران با اندکی چالش میدان را خالی می‌کنند

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: در ۸ سال گذشته مدیران وزارت نیرو به جای اجرا و اتمام طرح‌هایی که قانونی بوده است، با اندک تنش و تلنگر اجتماعی این طرح‌ها را به تعطیلی کشانده و متوقف کردند.

به گزارش ندای اصفهان، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدتقی نقدعلی در جمع خبرنگاران در  با اشاره به همت و دغدغه‌ نمایندگان مجلس درباره رفع مشکلات کشور اظهار داشت: نمایندگان از روز آغاز دغدغه‌ای جز رسیدگی به مطالبات مردم نداشتند , امروز بحث‌های اقتصادی و معیشتی از مهم ترین این مطالبات است و در قالب قوانینی از جمله بودجه و جهش تولید و مسکن در صحن علنی و کمیسیون‌ها مورد بررسی قرار گرفته است.

وی در موضوع معضل کم‌آبی در اصفهان بیان کرد: مشکلات کم آبی از دغدغه‌ها و موضوعات مورد بحث در کمسیون کشاورزی و کمسیون امنیت ملی است و موضوع فراگیر در کل کشور است.

عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی با بیان اینکه سومدیریت‌ها در گذشته انجام شده که نتایجی نامطلوبی به دنبال داشته، تصریح کرد: ازجمله این سومدیریت‌ها بارگذاری بر حوضه‌ آبریز زاینده‌رود تحمیل شده که بعضاً قانونی هم نبوده و متاسفانه در اثر تصمیمات سیاسی و مقطعی این اتفاق افتاده است.

بیشتر بخوانید

وی گفت: انتقال آب شرب به یزد که ممکن است در مصارف غیر آشامیدن استفاده شود و بارگذاری‌هایی که در بالادست رودخانه صورت گرفته، منافی حق آب‌بران و سهم‌آبه‌ داران بوده که سالیان سال از این حق استفاده می‌کردند؛ بنا بر این بوده که این برداشت‌ها با پروسه‌ای جبران شود ولی قبل از اینکه راه جبران یعنی احداث تونل بهشت‌آباد و تونل سوم کوهرنگ را عملیاتی کنند، آب را برداشت کردند.

حجت‌الاسلام و المسلمین نقدعلی ادامه داد: متاسفانه در 8 سال گذشته مدیران وزارت نیرو به جای اجرا و اتمام طرح‌هایی که قانونی بوده است، با اندک تنش و تلنگر اجتماعی این طرح‌ها را به تعطیلی کشانده و متوقف کردند. مدیران شجاعت در تصمیم ندارند و با اندک چالش بین استان‌ها میدان را خالی کردند.

وی در خصوص انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان اظهار داشت: در جایی از استان سالانه بین یک میلیارد و 800 میلیون متر مکعب تا 2 میلیارد برون رفت آب به سمت استان‌های همجوار داریم و  می‌شود این مقدار آب را داخل استان منتقل کرد و مورد استفاده قرار داد، اشتباه است که برای کسری و جبران آب با تحمیل هزینه‌های گزاف از استانی دیگر اقدام کرد.

نماینده‌ مردم خمینی شهردر مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر اعضای کمسیون و نمایندگان اصفهان به خوزستان و اعلام استغاثه‌ آب در جمع نمایندگان و استاندار خوزستان اضافه کرد: امروز سدهای استان خوزستان قریب به 18 میلیارد متر مکعب آب پشت سد دارد، در صورتی که سد زاینده رود حدود300 میلیون متر مکعب آب دارد که حداقل 100 میلیون متر مکعب از آن گل‌و‌لای و غیر‌قابل استفاده است.

وی با اشاره به مصوبات شورای عالی آب و قانون توزیع عادلانه آب در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در بحث اجرای طرح‌ها کسانی قصور کردند که مجریان کار بودند و از وظایف خود به دلیل تنش‌های اجتماعی شانه خالی کردند و از نجابت اصفهانی‌ها و کشاورزان در شرق و غرب سواستفاده کردند.

نقد علی تصریح کرد: مطالبات و فریادهای کشاورزان با جلسات نمایندگان و استاندار پیگیری شده و به دنبال جبران آب و طرح‌های کاربردی هستیم؛ مصوباتی هم با هدف ملزم کردن صنایع در استفاده از پساب صورت گرفته است.

وی با اشاره به موضوع آمایش سرزمینی و الگوی کشت و ضرورت اطلاعات آماری از میزان کشت مورد نیاز محصولات کشاورزی گفت: قانونی در کمسیون کشاورزی مصوب شده که با استفاده از ماده‌45 قانون داخلی آئین نامه مجلس هم بررسی این قانون تسریع شده و در روزهای آینده در مجلس بررسی می‌شود؛ در این قانون تکلیفی برای وزارت جهاد کشاورزی مشخص شده تا اطلاعات و آمار دقیقی از نیاز هر محصول کشاورزی در کشور مشخص شود و متناسب با این الگو کشت محصولات در هر شهرستان صورت گیرد تا دیگر شاهد تلنبار بیش از حد محصول در بازارو سرگردانی کشاورز برای فروش و یا از بین بردن یک محصول توسط کشاورز و خسارت به کشاورزان نباشیم.

عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اگر آب موجود در کل استان به شهری انتقال پیدا نمی‌کرد، کشاورزی و شرب استان با هیچ مشکلی مواجه نبود؛ متاسفانه در دو دولت راس مدیریت تصمیم به انتقال آب صورت گرفته و ما در قالب مکاتبه و مطالبه درخواست متوقف‌کردن آن را کردیم.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715