دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶

به کوشش محسن نصری/

کتاب «حکمتهای تمدن ساز» توصیه های امام صادق(ع) برای رستگاری فردی و اجتماعی

اوصاف مومن حقیقی، اوصاف ستمگران، اوصاف بهشتیان، اوصاف جهنمیان، دام های شیطان، حقوق برادران مومن، صبر و بصیرت، اخلاص در عمل، شرایط قبولی نماز و دوستان و دشمنان اهل بیت(ع) برخی از فرازهای این کتاب است...

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، کتابچه جیبی «حکمت‌های تمدن ساز از امام جعفر صادق ع» با مقدمه و تنظیم محسن نصری و به همت انتشارات حدیث راه عشق در 68 صفحه منتشر شده است.

اصل این کتاب روایتی از امام صادق ع به صحابی خاص خود «عبدالله ابن جُندَب» است که حضرت در 25 فراز سفارشات و توصیه هایی برای رستگاری فردی و اجتماعی ارائه نموده اند.

مولف در مقدمه کتاب هدف خود از تنظیم این متن را چنین نوشته است:

«… در مقطع کنونی برای تحقق آرمان والای انقلاب اسلامی- که همان «تمدن ایرانی- اسلامی» است- و در مبارزه علیه «جنگ نرم» دشمنان در «صَد عَن سَبیل الله- اعراف/45» به این سفارشات و حکمت ها برای «خودسازی و جامعه سازی» نیازمندیم. دشمنان قسم خورده ای که در تلاشند اندیشه، تفکر، سبک زندگی و آرمان ملت ما را تغییر دهند.»

در این راستا رهبر حکیم انقلاب اسلامی می فرمایند:

«روایتی است در تحف العقول، که وصیت امام صادق علیه السلام است به عبدالله بن جُندَب. همین طور قسمت قسمت است: یا ابن جُندَب، یا ابن جُندَب. این روایت، پر از حکمت است. واقعا همه چیزهایی که ما برای خُلقیات شخصی مان، معاشرت های اجتماعی مان، فعالیت های عمومی مان و برای بنای تمدن اسلامی نیاز داریم، در این روایت و نظایرش پیدا می‌شود. 1390.3.25»

نکته بسیار مهم در این عرصه تفکر و تدبر در مفاهیم این کلام الهی حضرت امام صادق ع است. ایشان می فرمایند: «حَدیثٌ تَدریهِ خَیرٌ مِن أَلفِ حَدیثٍ تَرویه»؛ فهم و درک حدیثی بهتر و نیکوتر از نقل هزار حدیث است (ابن بابویه، معانی الاخبار، ص 2).

همچنین در حدیث معروف به «عنوان بصری» -که اصول خودسازی و سیر و سلوک را بیان نموده اند- سفارش می‌فرمایند:

«فَاحفَظها و إیّاکَ وَ التّهاوُنَ بِها»؛ پس این وصایا را حفظ کن و به خاطر بسپار. مبادا در عمل به آنها سستی کنی (مجلسی، بحارالانوار، ج 1، ص 226).

بنابراین در قرآن و عترت باید با تفکر و تدبر نگریست که ایمان و عمل صالح (حُسن فاعلی و حُسن فعلی) با هم است تا «أَحسنُ عملا- کهف/ 30» تحقق یابد و زیبایی در همه عرصه های زندگی فردی و اجتماعی هویدا گردد.

این روایتِ سراسر نور و حکمت را از کتاب شریف «تحف العقول» نقل کرده و ترجمه آن را با استفاده از پنج ترجمه و کوشش طلبه فاضل آقای محمد اسماعیلپور نیازی آماده نموده ام…

(ویدیوی معرفی کتاب توسط استاد محسن نصری)

***

علاقه مندان می توانند این کتاب را از کتابفروشی «نور فاطر» تهیه فرمایند.
تلفن:
09131113253
03133351531

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


لیست شورای شهر مجمع نیروهای انقلاب اسلامی اصفهان
لیست شورای شهر مجمع نیروهای انقلاب اسلامی اصفهان
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715